• Laptop dla Ucznia i Nauczyciela

• Laptop dla ucznia, bon na 2,5 tys. zł dla nauczyciela

W Dzienniku Ustaw ukazała się Ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Kiedy przekazanie, czy potrzebny jest wniosek, kto musi zawrzeć umowę - przypominamy najważniejsze terminy i zasady publicznego wsparcia na cyfryzację w szkołach.

Ustawa_-_laptop__bon.pdf

LAPTOP DLA UCZNIA

Ustawa stanowi, że co roku, uczniowie klas czwartych szkół  podstawowych - publicznych, niepublicznych, a także artystycznych - dostaną laptop. Zakupu sprzętu dokonuje Minister Cyfryzacji, a komputery trafiają do uczniów za pośrednictwem organu prowadzącego szkołę. Organ prowadzący otrzyma też z resortu dokumenty otrzymane przy zakupie laptopów, w szczególności deklaracje zgodności z normami i certyfikaty oraz poradniki obsługi.

Laptopy trafią do organów prowadzących szkoły - co do zasady - "w terminie umożliwiającym ich przekazanie uczniom klasy objętej wsparciem do dnia 30 września". Ustawa stanowi jednak, że w pierwszym roku wsparcia, czyli roku szkolnym 2023/2024 laptopy trafią do organów prowadzących szkoły "najpóźniej do dnia 31 grudnia 2023 r.".

Przekazanie odbędzie się na podstawie elektronicznej umowy opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Gdyby liczba laptopów przekazanych szkole była mniejsza niż faktyczna liczba uczniów klasy objętej wsparciem, organ prowadzący szkołę, w terminie nie późniejszym niż 30 dni od dnia ich otrzymania powinien wystąpić do resortu z wnioskiem o przekazanie większej liczby laptopów. Minister winien zaś je dostarczyć "niezwłocznie".

Laptop przekazany uczniowi klasy objętej wsparciem stanowi własność jego rodziców/opiekunów prawnych i nie podlega zwrotowi w przypadku zmiany klasy lub szkoły przez ucznia. Laptopy będą oznaczone, a w ciągu pięciu lat od ich otrzymania nie można zbyć tego sprzętu.

Przekazanie laptopa następuje na podstawie umowy zawartej przez organ prowadzący szkołę z rodzicem ucznia, a z przekazania sprzętu organ prowadzący szkołę sporządzi protokół. Zarówno umowa, jak i protokół mają mieć formę papierową.

Gdyby rodzic ucznia klasy objętej wsparciem odmówił przyjęcia laptopa na własność, wówczas właścicielem laptopa staje się organ prowadzący szkołę, który przekazuje uczniowi laptop na podstawie umowy użyczenia zawartej z rodzicami tego ucznia.

Uczniowi przysługuje tylko jeden laptop. Jeżeli uczeń otrzymał wcześniej podobny sprzęt w ramach wsparcia z innych programów finansowanych ze środków publicznych (np. wsparcie dla byłych pracowników PGR i ich rodzin), rodzice zdecydują, który laptop zatrzymać.

Ewidencję laptopów przekazanych organom prowadzącym szkołę prowadzić będzie Minister Cyfryzacji. Wykaz ten zawierał będzie m.in.: liczbę laptopów przekazanych organom prowadzącym szkołę w podziale na województwa, powiaty i gminy; numery seryjne laptopów; imiona i nazwiska rodziców, którym organ prowadzący szkołę przekazał na własność albo użyczył laptopy.

BON DLA NAUCZYCIELA

Wszyscy nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej otrzymają jednorazowy bon w wysokości 2,5 tys. zł na zakup laptopa.

Otrzymany bon nauczyciel będzie mógł zrealizować w punkcie sprzedaży laptopów lub laptopów przeglądarkowych wskazanym na liście przedsiębiorców zamieszczonej na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministra Cyfryzacji. W przypadku zakupu laptopa lub laptopa przeglądarkowego, którego cena przewyższa wysokość przyznanego bonu, nauczyciel pokryje różnicę ze środków własnych.

Prawo do dokonania płatności bonem wygaśnie 31 grudnia 2025 r. Płatności bonem można będzie dokonać wyłącznie jednorazowo, nie wchodzi w grę zakup laptopa w ratach. Bon nie podlega też wymianie na gotówkę.

Tak samo, jak w przypadku uczniów, nauczycielowi przysługuje tylko jedna forma wsparcia związana ze sfinansowaniem ze środków publicznych zakupu laptopa. Nauczyciel składa oświadczenie do organu prowadzącego szkołę za pośrednictwem dyrektora szkoły, że nie otrzymał laptopa, laptopa przeglądarkowego lub świadczenia na sfinansowanie ich zakupów w ramach wsparcia udzielonego
        z innych programów finansowanych ze środków publicznych. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

By uzyskać bon nauczyciel musi złożyć - za pośrednictwem dyrektora szkoły - wniosek do organu prowadzącego szkołę, zawierający imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL, numer telefonu komórkowego oraz adres poczty elektronicznej. Organ prowadzący szkołę w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku złoży zaś jeden, zbiorczy wniosek (z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, którego funkcjonowanie zapewni minister właściwy do spraw informatyzacji) dla wszystkich nauczycieli uprawnionych do otrzymania wsparcia.

Prawo do bonu nie przysługuje nauczycielowi, który na dzień składania zbiorczego wniosku: pozostaje w stanie nieczynnym; przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopie dla poratowania zdrowia; jest zawieszony w pełnieniu obowiązków; przebywa na urlopie bezpłatnym, trwającym nie krócej, niż 14 dni; jest urlopowany lub całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

Kod potwierdzający przyznanie bonu zostanie przekazany na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej nauczyciela.

Laptopy, laptopy przeglądarkowe, oraz bony na ich zakup nie podlegają egzekucji administracyjnej, nie podlegają też opodatkowaniu na podstawie Ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Przydatne linki: