Aktualności
Szczepimy się
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
21 stycznia - Dzień Babci
22 stycznia - Dzień Dziadka
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, natomiast dzień później - 22 stycznia świętujemy Dzień Dziadka. W tych dniach dzieci wręczają własnoręcznie wykonane drobiazgi i laurki, składają życzenia. Dziadkowie odwiedzają przedszkola, szkoły i ze wzruszeniem oglądają przygotowane przez wnuczęta akademie.
W tym roku, zarówno przedszkolaki jak i uczniowie klasy 1 i 3 połączyli się ze swoimi Babciami i Dziadkami on-line.
Zapraszamy ( nie tylko) Babcie i Dziadków do obejrzenia.
FERIE ZIMOWE 2022
Termin ferii w województwie małopolskim: 17 I 2022 - 30 I 2022
Na czas ferii zimowych, życzymy Wam, drodzy Uczniowie bezpiecznego i radosnego wypoczynku. Niech ten wspaniały czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami, poznawaniem nowych miejsc i ludzi.
Mamy nadzieję, że wrócicie wszyscy zadowoleni, wypoczęci, z nową energią do pracy w drugim półroczu.
Grudniowe remonty
Wymiana grzejników i malowanie korytarzy
20W ostatnich dniach grudnia przeprowadzono w szkole wiele prac remontowych:
* wymieniono grzejniki w sali komputerowej i w klasie 4,
* wymalowano korytarz prowadzący do sali gimnastycznej, korytarz przy szatniach oraz klatkę schodową.
Wchodząc do szkoły od razu widać zmiany: ściany są czyste, schludne, a kolorystyka dopasowana do ogólnego wyglądu.
Dzięki tym pracom, mamy nadzieję, że uczniowie na piętrze będą mogli się uczyć w "cieplejszych " warunkach niż do tej pory.
Przedszkolna Wigilia
„(…) Wigilia to nie jest czas,
gdy jest prezentów moc.
Wigilia to nie jest czas,
gdy potraw sto na stole.
Wigilia to przepiękny czas,
Bożonarodzeniowy czas,
gdy siedzimy wszyscy w kole
i mamy bliskich przy stole (…).”19Przedszkolna Wigilia, na którą Przedszkolaki czekały z niecierpliwością, odbyła się przy pięknie przystrojonym przez dzieci stole. W blasku świec i świateł choinki Pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia. W cudownej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach, wigilijnych potrawach i oczywiście wspólnie kolędowaliśmy. Ten piękny dzień przyczynił się nie tylko do wprowadzenia Ducha Świąt w nasze serca, ale także wzmocnienia bliskich i serdecznych relacji. Bo przedszkole jest przecież jak drugi Dom, w którym nawiązujemy przyjaźnie, czujemy się dobrze i bezpiecznie.
Dla Pani Iwonki, i innych nauczycieli, którzy nie mogli być razem z dziećmi w tym dniu, także dla swoich nieobecnych koleżanek i kolegów Słoneczek, oraz dla Rodziców i bliskich, dzieci zadedykowały fotografie z Aniołkami, jako ich wyraz pamięci i podziękowania.
6
W świątecznej atmosferze
Fotorelacja - nasza szkoła/przedszkole w świątecznej odsłonie.
15Uczniowie i przedszkolaki zadbali aby i w tym roku sale lekcyjne i przedszkolne oraz gazetki wprowadzały nastrój świąteczny.
Klasowe Wigilie
Pomódlmy się w Noc Betlejemską,w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,by wszystko się nam rozplatało,węzły, konflikty, powikłania
ks. Jan Twardowski
1216 XII br. odbyły się klasowe Wigilie. Uczniowie oraz ich rodzice przygotowali wigilijne potrawy. Na odświętnie przystrojonych stołach nie brakło różnych smakołyków. Jak to w naszej tradycji rodzinnej , tak i te klasowe wigilie rozpoczęły się od wspólnych modlitw i czytania Pisma Świętego. Potem nastąpiło składanie świąteczno - noworocznych życzeń i spożycie opłatka, którym w tym roku ze względów pandemicznych - nie połamano się wzajemnie, ale każdy uczynił to indywidualnie.Wigilie klasowe to Nasz wyraz kultywowania polskiej tradycji.
40 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO - PAMIĘTAMY.
Mikołajki 2021
Wizyta Św. Mikołaja w przedszkolu i w szkole.
42W tym roku Św. Mikołaj przyszedł do dzieci z przedszkola i uczniów naszej szkoły nieco później, niż zazwyczaj. Czekał On, aby przynajmniej większość dzieci i uczniów wróciła do przedszkola i szkoły po nauce zdalnej, spowodowanej sytuacją pandemiczną. Jak co roku, chwila ta była niezwykle radosna, a uśmiech i szczęście malowały się na wszystkich twarzach, nie tylko dziecięcych. Wszak prezenty lubi otrzymywac każdy, bez względu na wiek, nawet i Św. Mikołaj. Dla dzieci, których nie zastał w przedszkolu ani w szkole, pozostawił pełen worek prezentów i obiecał że wróci tradycyjnie za rok.
WARSZTATY EDUKACYJNE
"Posiąść wszelką wiedzę leży w zasięgu możliwości człowieka"
Leonardo Da Vinci
212 grudnia 2021r. odbyły się warsztaty edukacyjne dla wszystkich uczniów naszej szkoły pod hasłem: „Modele edukacyjne - nauka przez zabawę”. Uczniowie, w grupach, pracowali z modelami edukacyjnymi, które przybliżyły im trudne zagadnienia z fizyki, mechaniki, logiki i historii. W praktyce doświadczali, że istnieje wiele rozwiązań tego samego problemu.
BOŻONARODZENIOWY KIERMASZ 2021
ZAPRASZAMY:
12 XII, 19 XII - Kiermasz świąteczny przy Kościele w Cichawce
4 XII, 5 XII, 12 XII - Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku w Łapanowie
63Z inicjatywy Rady Rodziców szkoły i przedszkola bierzemy udział w tym roku w dwóch ważnych wydarzeniach: I Łapanowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym i corocznym Kiermaszu Świątecznym w Cichawce.
Nasze stoisko to bogata oferta rękodzieła świątecznego uczniów, dzieci z przedszkola, rodziców i nauczycieli. Zapewniamy, że radość Świąt będzie pełniejsza, gdy towarzyszyć im będą "nasze cudeńka", bo tworzyliśmy je dla Was z całego SERCA.
Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada.
7Z tej okazji opiekun szkolnej biblioteki, p. A. Kobyłko zorganizowała okolicznościową wystawkę, prezentując książki o misiach i same maskotki. Dzieci i uczniowie klas młodszych poznały historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali fragmentów popularnej książki o Kubusiu Puchatku, którą czytali im ich starsi koledzy. Następnie nasi milusińscy, zarówno w przedszkolu jak i w klasach młodszych prezentowali swoje ulubione misie, uczestniczyli w grach i zabawach. Poznali też innych bohaterów bajek- Misia Uszatka, Coralgola, misia Yogi, Paddingtona. Dowiedzieli się, że pierwsza pluszowa zabawka powstała w 1902 roku w Nowym Jorku, na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta. Światowy, chociaż pluszowy miś, ma już ponad sto lat; cieszymy się, że jest z nami na dobre i na złe.
Andrzejki 2021
Czas wróżb, konkursów, pląsów i zabaw.
1525 listopada w naszej szkole i przedszkolu obchodziliśmy Andrzejki – dzień wróżb i zabaw.
Andrzejki to doskonała okazja do zabawy i do sprawdzenia losu.
Święto to obchodzi każdy z nas, niezależnie od wieku. Dzieciom największą radość sprawiły wróżby andrzejkowe, takie jak lanie wosku, odmierzanie butów czy zabawa w "kim będę w przyszłości”. Nie zabrakło konkursów, tańców z balonami i na gazecie, a także pląsów i korowodów. A wszystko to w pięknie przystrojonych salach.
Tego dnia wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a pozytywne wróżby czekają na spełnienie!
Metamorfozy klas
Malowanie pomieszczeń szkolnych.
20W listopadowe weekendy została pomalowana większość pomieszczeń szkolnych. Sale klasy trzeciej, szóstej, piątej i ósmej oraz dolny korytarz zyskały estetyczny wygląd dzięki odświeżeniu kolorystyki ścian i sufitów.
Pomoc dla Leyli
Akcja charytatywna - Kiermasz ciast.
11W niedzielę, 21 listopada br. przy Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Cichawce odbył się charytatywny Kiermasz ciast z przeznaczeniem na leczenie 2 - letniej Leyli Robak z Bogucic, chorej na SMA. Zebrano 5680 zł.
Organizatorem akcji była Rada Rodziców działająca przy naszej szkole/przedszkolu, pod przewodnictwem Pani Doroty Dziedzic. Zbiórka ciast odbyła się na terenie szkoły.
Za chęć niesienia pomocy i zaangażowanie Rodziców, Dyrekcji Szkoły/Przedszkola, Księdza Proboszcza, Mieszkańców Cichawki i wszystkich osób dobrej woli, którzy tak licznie otworzyli serca, i nie tylko - serdecznie dziękujemy.
20 Listopada - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Apel przygotowany przez SU wraz z jego opiekunem.
20 listopada przypada rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku w trakcie XIV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989 roku.
Deklaracja praw dziecka to zbiór postulatów dotyczących zapewnienia dzieciom właściwych warunków życia i rozwoju, w Konwencji o prawach dziecka zostały spisane wszystkie prawa dziecka. Polska ratyfikowała Konwencję 7 czerwca 1991 r.
Rocznica jest okazją do poznania bliżej tej tematyki, którą przybliżają między innymi Rzecznik Praw Dziecka, czy Unicef Polska.
Pierwsze Abecadło
Wyprawka czytelnicza dla Pierwszaka
3Dzięki Instytutowi Książki, który rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, nasi Pierwszoklasiści - rozpoczynający edukację w szkole podstawowej i stawiający pierwsze kroki w nauce czytania - otrzymali darmową niespodziankę czytelniczą. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki mogą odbyć niezwykłą przygodę, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie:
- Tadeusz Kubiak „Ja jestem książka”
- Małgorzata Musierowicz „Kurczak”, „Boję się” (w: „Hihopter”)
- Janusz Korczak „Legenda o pieśni”
- Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
- Dorota Terakowska „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”
- Józef Czechowicz „Baranek wielkanocny”
- Jan Twardowski „Dwa święta” (w: „Nowe patyki i patyczki”)
- Małgorzata Strzałkowska „Czterolistna koniczynka” (w: „Plaster czarownicy i inne baśnie”)
- Anna Onichimowska „Prawie się nie boję”
- Joanna Olech „Pompon w rodzinie Fisiów”
- Rafał Kosik „Amelia i Kuba”
- Danuta Wawiłow „Spacer”
- Eliza Piotrowska „Wojtek. Żołnierz bez munduru”
- Katarzyna Ryrych „Łopianowe pole”
- Marcin Szczygielski „Czarownica piętro niżej”
- Jerzy Ficowski „Dom, w którym śmieszy”
Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłej wrażliwości i dorobku twórczym.
Projekt jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów. Instytut Książki pokrywa również koszty wysyłki wszystkich materiałów - za co serdecznie DZIĘKUJEMY.
Konkursy biblioteczne
W październiku z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych opiekun biblioteki, Pani A. Kobyłko ogłosiła i przeprowadziła konkursy biblioteczne dla uczniów wszystkich klas.
47
"Piękna nasza Polska cała"
Konkurs plastyczny z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
18Konkurs ogłosiła i przeprowadziła pani A. Dziedzic nauczycielka plastyki. Był on skierowany do dzieci z przedszkola i uczniów wszystkich klas. Głównym celem konkursu było propagowanie piękna naszej Ojczyzny, w tym: krajobrazów, zabytków, a także rozwijanie zainteresowań i pogłębianie wiedzy o naszym kraju, wzbudzanie postawy patriotycznej, rozwijanie uzdolnień plastycznych.
Cele te zostały przez dzieci i uczniów dokładnie zrealizowane, o czym świadczą główne tematy ich prac: Tatry, zamki, rodzime krajobrazy itp. Cieszy duże zainteresowanie konkursem, kreatywność i pomysłowość w podejściu do idei konkursu.
11XI - Narodowe Święto Niepodległości
Uroczyste obchody 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole/przedszkolu.
10W dniu 10 XI br. w naszej szkole/przedszkolu obchodziliśmy uroczyście Święto Niepodległości.Wszystkie klasy i sala przedszkolna zostały na tę okazję odświętnie przystrojone: wykonano okolicznościowe gazetki, kotyliony, chorągiewki, itp. Apel rozpoczęto od odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" włączając się do akcji ogłoszonej przez MEiN #SzkolaDoHymnu . W krótkim montażu słowno - muzycznym uczniowie klasy 6 pod opieką pana S. Patality ukazali drogę naszej Ojczyzny do uzyskania niepodległości. O oprawę muzyczną zadbały dzieci z przedszkola pod kierunkiem wychowawczyni pani I. Zielińskiej śpiewając piękne patriotyczne pieśni przy akompaniamencie instrumentów. Wszyscy mieli w tym dniu możliwość obejrzenia "Gry o niepodległość" - edukacyjnego filmu animowanego przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, pokazujący zmagania Polaków o wolność po rozbiorach.
Archiwum Aktualności