• 1,5 % dla naszej szkoły, przedszkola
          • 1,5 % dla naszej szkoły, przedszkola

          • WSPÓLNIE ZADBAJMY O DOBRO NASZYCH DZIECI

            Jak co roku zachęcamy do wspierania działań naszej Szkoły i Przedszkola poprzez przekazanie 1,5% podatku na nasze konto w Fundacji "Spełnienie Dziecięcych Marzeń".

            Z powyższą fundacją współpracujemy już trzeci rok. Dzięki środkom pozyskanym do tej pory z odpisu 1 %   dofinansowaliśmy wyjazd uczniów na "Zieloną Szkołę" do Jastrzębiej Góry oraz wycieczki do Oświęcimia i   Wieliczki oraz wyjazdy do okolicznych gospodarstw agroturystycznych. 

            Przed nami jeszcze wiele planów i zamierzeń związanych z aktywnym spędzaniem czasu przez nasze dzieci. 

            WSPOMÓŻMY ICH!

        • DZIEŃ DINOZAURA W PRZEDSZKOLU 2023
          • DZIEŃ DINOZAURA W PRZEDSZKOLU 2023

          • Dino Dino Dinozaury,

            Wielkie gady mówię Wam,

            Żyły dawno temu i wymarły,

            Kości to jedyny po nich ślad. 

            Dinozaury wyginęły miliony lat temu, ale wciąż fascynują kolejne pokolenia, zwlaszcza dzieci. Do tego stopnia, że w kalendarzu świąt nietypowych poświęcono im specjalne wydarzenie - Dzień Dinozaura. W Polsce obchodzone jest 26 lutego, w innych krajach 1 czerwca lub w trzeci wtorek maja.

            Nazwa dinozaur pochodzi od greckich słów „deinos” (co znaczy „straszny”, „potężny") oraz „sauros” („jaszczurka"). Wymyślił ją naukowiec Richard Owen w 1842 roku, jednak jego celem nie było podkreślenie wzbudzających strach cech jak pazury czy zęby, ale pokazanie majestatu i rozmiarów tych stworzeń.

        • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2023
          • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2023

          • DBI ma na celu bezpieczny dostęp do zasobów internetowych dla dzieci i młodzieży oraz pozytywne wykorzystywanie Internetu. 

            15 lutego dzieci z Publicznego Przedszkola "Słoneczko" wraz z opiekunami obchodzili Dzień Bezpiecznego Internetu.

            Podczas zajęć dzieci:

            - dowiedziały się do czego służy komputer,

            - czym jest Internet

            - jakie zagrożenia wiążą się z niewłaściwym korzystaniem z komputera

            Przedszkolaki wysłuchały bajki terapeutycznej dzięki której dowiedziały się

            "Dlaczego granie w gry komputerowe bywa niebezpieczne ? "

            "Co zrobić żeby się nie uzależnić ? "

            Podsumowaniem omawianych treści było stworzenie plakatu dotyczącego bezpieczeństwa w Internecie oraz podpisanie przez dzieci zasady, którą przedszkolaki wspólnie odśpiewały do znanej melodii

            (...)

            "Kiedy komputerem, kiedy komputerem

            Chcę pobawić się, chcę pobawić się.

            Zawszę pytam mamę, zawszę pytam tatę

            Przedszkolak to wie, przedszkolak to wie."

            Z kolei: 

            W dniu 17 lutego wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przyłączyli się do ogólnopolskich obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Ich celem jest promocja konstruktywnego i bezpiecznego korzystania z sieci przez dzieci i młodzież. Szczegóły na stronie https://www.gov.pl/.../dzien-bezpiecznego-internetu-2023... i https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

            Do końca marca nauczyciele mogą brać udział w webinariach, a uczniowie - w lekcjach on - line, w grach, konkursach itp. Pomocne dla nas są także materiały z #Sieciaki i #AkademiaBezpiecznegoPuchatka

        • Warsztaty złocenia techniką szlagmetalem.
          • Warsztaty złocenia techniką szlagmetalem.

          • Złote serca dzisiaj mamy i je wszystkim Wam rozdamy.

            Nasi uczniowie ( wszyscy z kl. I oraz kilkoro z klas IV - VI), którzy brali udział jesienią w konkursie plastycznym zorganizowanym przez SP w Łapanowie ( kartka dla biblioteki), mieli okazję w dniu 17 lutego wykonać oryginalne złote serca  techniką  złocenia szlagmetalem.

            Szlagmetal (kuty metal) jest kolorem i połyskiem zbliżony do złota, różniący się zaś znacznie większą grubością płatków oraz składem. Wykonuje się z niego powłoki pozłotnicze – płatkami szlagmetalu można pokryć niemal każdą powierzchnię – począwszy od metalu, szkła, tynku a na płótnie kończąc.

            Warsztaty dla naszych uczniów poprowadziła organizatorka wspomnianiego wcześniej konkursu, p. Lidia Jabłońska, we współpracy z p. B. Kuźmą. 

            Serdecznie dziękujemy Szkole Podstawowej im. ks. J. Kantego w Łapanowie za miłą współpracę. 

            Wyrazy podziękowania kierujemy także do p. A. Dziedzic, nauczyciela plastyki, popularyzatorki wszelkich działań artystycznych naszych uczniów.

        • TŁUSTY CZWARTEK
          • TŁUSTY CZWARTEK

          • W Tłusty Czwartek przez dzień cały, słodkim królem pączek mały! 

            W  dniu 16 lutego, czyli w ostatni czwartek przed Wielkim Postem , zwanym Tłustym Czwartkiem, Rada Rodziców zadbała, aby tradycji stało sie zadość.   Wszystkie dzieci, uczniowie , nauczyciele i pracownicy mieli możliwość spożycia smacznego drożdżowego pączka. 

            Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, nie będzie mu się wiodło przez najbliższy rok i szczęście go ominie! Jak sama nazwa wskazuje, tłusty czwartek ma być tłusty, a symbolem tego dnia stały się pączki… 

            Historia tłustego czwartku sięga jeszcze czasów starożytnych! Tego dnia świętowano nadejście wiosny, które dla Rzymian było tzw. tłustym dniem. Święto polegało na jedzeniu tłustych potraw i piciu wina. Spożywano przede wszystkim mięso, a na deser serwowano pączki z ciasta chlebowego, które nadziewane były… boczkiem i słoniną. 

            W Polsce tradycja tłustego czwartku i zwyczaj jedzenia pączków pojawiły się w XVI wieku. Tłusty dzień był początkiem tłustego tygodnia. Był to czas zabaw i tłustego jedzenia. Wszyscy chcieli najeść się do syta przed długim 40-dniowym postem, którego w tamtym czasie surowo przestrzegano. Pączki nazywano pampuchami i smażono je w głębokim tłuszczu, najczęściej na smalcu. Podawano je na słodko, ale obficie doprawiano skwarkami. Pierwsze pączki były znacznie twardsze od dzisiejszych, gdyż robiono je ze zbitego ciasta, bez drożdży. Do środka niektórych wypieków wkładano też orzechy lub migdały, a osoba, która natrafiła na pączka z dodatkiem, miała zapewnione szczęście i dostatek przez najbliższy rok.W uboższych domach, gdzie tłuszczu nie było wystarczająco dużo, pączki przyrządzano w piecu chlebowym lub smażono na blasze. Jednak aby zachować tradycję jedzenia na tłusto, podawano je ze skwarkami.W Małopolsce natomiast tłusty czwartek nazywano niegdyś combrowym czwartkiem i obchodzono go w bardzo oryginalny, huczny sposób. A wywodziło się to z legend… Jak głosiły mity, żyjący w XVII wieku burmistrz krakowski był bezduszny i surowy, zwłaszcza dla handlujących na krakowskim rynku kobiet. Umarł w tłusty czwartek i od tamtej pory, w każdą rocznicę jego śmierci, krakowskie przekupki urządzały na targu huczną zabawę i tańce, a przechodzących tamtędy mężczyzn porywały do tańca w zamian za krzywdy, jakie wyrządził im burmistrz o nazwisku Comber.

             

             

        • ZABAWA KARNAWAŁOWA W PRZEDSZKOLU
          • ZABAWA KARNAWAŁOWA W PRZEDSZKOLU

          • W karnawale, w karnawale

            Dzieci bawią się wspaniale

            Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. 

            16 lutego na  balu karnawałowym w naszym przedszkolu pojawiły się  postacie z ulubionych bajek i filmów dla dzieci.  Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszył śmiech, radość i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegał w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

        • WALENTYNKI 2023
          • WALENTYNKI 2023

          • „Kto kocha, przyjmuje to, co dostaje, i daje, nie żądając wdzięczności. Miłość nie rachuje.“

            Jan Twardowski O miłości, Kochać się

            Dzień świętego Walentego jest jednym z najbardziej uroczych świąt obchodzonych rokrocznie w wielu zakątkach świata, także w Polsce.

            Walentynki w wyjątkowy sposób świętowały dzieci z PP "Słoneczko"  i nasi uczniowie. Dzień ten nie potraktowaliśmy w kategoriach typowego święta zakochanych, ale przede wszystkim jako możliwość okazania sobie serdeczności i życzliwości. 

            Tego dnia, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i ich opiekuna, tradycyjnie zorganizowano „Pocztę walentynkową”. Każdy, kto chciał przekazać życzenia swojej koleżance, koledze, mógł wrzucić kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanych i ozdobionych pudełek. Nie zabrakło także wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców oraz pracowników szkoły i przedszkola.

            W tym dniu wszystkie  klasowe gazetki nawiązywały do Święta Zakochanych. Głównym ich motywem było SERCE. Jednak każdy, kto się im dokładnie przyglądał, zauważył, że tym razem zostały one własnoręcznie wykonane; bez udziału drukarek, ksera, ani innych urządzeń. Bo taki był ich zamysł. Jeszcze przed feriami SU ogłosił konkurs, aby w ten sposób uczniowie wykonali  gazetkę walentynkową. Oceniać je będą nauczyciele i pracownicy.

            Na uczniów klasy I, którzy włożyli wiele wysiłku w wycinanie serduszek i skomponowanie za ich pomocą swojej gazetki, czekała słodka  niespodzianka: walentynkowy deserek.   

            Z kolei Przedszkolaki oprócz okolicznościowych zabaw i gier,  świętowali urodziny swojej koleżanki.

            Ten dzień minął wszystkim na okazywaniu sobie nawzajem serdecznych gestów i wyrazów  życzliwości, obdarowywaniu się drobnymi upominkami, a nade wszystko na możliwości spędzenia ze sobą miłych chwil.

             

             

             

        • Konkurs wiedzy "Maria Skłodowska - Curie - kobieta sukcesu"
          • Konkurs wiedzy "Maria Skłodowska - Curie - kobieta sukcesu"

          • „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.“

             Maria Skłodowska-Curie

            24 stycznia 2023 roku chętni uczniowie z klas 5-7 zmierzyli się z zadaniami konkursowymi dotyczącymi życia i działalności naukowej naszej wielkiej uczonej- Marii Skłodowskiej-Curie.

                        Celem konkursu było:

            1.Pogłębienie wiedzy na temat Marii Skłodowskiej - Curie jako kobiety, jako matki, jako największej kobiety naukowca wszech czasów, jako dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla.

            2.Popularyzacja jej osiągnięć naukowych.

            3.Oddanie hołdu Marii Skłodowskiej- Curie.
                       

            Test składał się z 29 pytań, zarówno otwartych, jak i zamkniętych, za które uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 29 punktów. Najlepiej z jego rozwiązaniem poradzili sobie, zajmując tym samym pierwsze 3 miejsca:

            1. Karolina Gęślak z klasy 6 
            2. Filip Bujak z klasy 5 
            3. Mikołaj Gacek z klasy 5 

             

            Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach szkolnych i pozaszkolnych,

            Wyrazy podziękowania kierujemy także do inicjatorki i organizatorki konkursu - p. Karoliny Konopka, nauczycielki chemii. 

             

             

             

             

             

        • ZIMOWE FERIE NA SPORTOWO
          • ZIMOWE FERIE NA SPORTOWO

          • PIŁKARZYKI, SIATKÓWKA I TENIS STOŁOWY - TO NA  FERYJNĄ ZABAWĘ PRZEPIS GOTOWY

            Ferie na sportowo nie oznaczają wyłącznie jazdy na nartach czy łyżwach.  Wiedzą o tym nasi uczniowie, którzy w pierwszym tygodniu FERII mieli możliwość spotkać się w szkole.  Z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego, p. Tomasza Jaworskiego odbyły się rozgrywki i turnieje sportowe. 

            We wtorek odbył się turniej tenisa stołowego oraz turniej piłkarzyków.

            A oto wyniki Turnieju tenisa stołowego:

            1 miejsce - Wiktor Gadzina,

            2 miejsce -  Szymon Statek ,

            3 miejsce -  Remigiusz Gadzina.

            W Turnieju piłkarzyków miejsca zdobyli:

            1 - Wiktor Gadzina i Szymon Statek.

            2 -  Remigiusz Gadzina i Szymon Osika.

            3 -  Kamila Kołodziej i Julia Statek.

            W czwartek z kolei były rozgrywki w siatkówce. 

            W zawodach uczestniczyły 3 drużyny,  które rozegrały mecze pomiędzy sobą.

            Na zajęcia sportowe z wielką chęcią przyszli nie tylko nasi uczniowie, ale i absolwenci. Miło nam było także gościć dzieci i młodzież spędzającą ferie u swoich rodzin w Cichawce. 

            Nasza oferta zajęć sportowych w szkole wspaniale wpisała się w ideę rozwijania sprawności fizycznej, aktywnego spędzania czasu wolnego i nawiązywania właściwych relacji koleżeńskich. 

            Bardzo dziękujemy p. Tomaszowi Jaworskiemu za organizację tego wydarzenia, poświęcony czas i  sprawowanie opieki nad dziećmi i młodzieżą. 

        • NOWE POMOCE DYDAKTYCZNE
          • NOWE POMOCE DYDAKTYCZNE

          • Środki i pomoce dydaktyczne oddziałują na zmysły, ułatwiają poznawanie rzeczywistości i wyzwalają kreatywność...​​​​​​​​​​​​

            W bieżącym roku szkolnym pozyskaliśmy dla naszej szkoły i przedszkola wiele pomocy dydaktycznych:  zabawek, gier, puzzli, modeli, plansz, materiałów plastycznych itp. Stało się to  za pośrednictwem firmy telemarketingowej PRYMUS EDUKACJA, która poprosiła na ten cel o wsparcie finansowe lokalnych przedsiębiorców. 

            Firmie i wszystkim darczyńcom jeszcze raz składamy serdeczne wyrazy podziękowania. Dzięki Wam lekcje i zajęcia staną się dla przedszkolaków i naszych uczniów atrakcyjniejsze i bogatsze.

        • Konkurs plastyczny "Skarby Beskidzkiej miedzy"
          • Konkurs plastyczny "Skarby Beskidzkiej miedzy"

          • Udział uczniów klasy I i II

            Uczniowie klasy I i II wzięli udział w konkursie plastycznym "Skarby Beskidzkiej miedzy" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Raby” wraz z sąsiadującą grupą LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska” . Mimo, iż nasze prace nie znalazły się w gronie głównych laureatów, to cieszył nas już sam udział w tym przedsięwzięciu, promującym piękno okolicznych terenów.

            Na zdjęciach zobaczycie proces powstawania naszych prac i efekty.

            Do ich powstania wykorzystaliśmy sprzęt z Laboratoria Przyszłości Laboratoria Przyszłości ( klej na gorąco).

            P.S. Organizator obiecuje nam drobne upominki.

            #LaboratriaPrzyszłości #laboratoriaPrzyszlosci

             

            A oto obiecane upominki od Organizatora.