Za pośrednictwem Polskiego Centrum Programu Safer Internet, wszyscy uczniowie naszej szkoły i Przedszkolaki uczestniczyli w wyjątkowych wydarzeniach streamingowych - w lekcjach on – line.
Uczniowie klasy I i II w dniu 22 lutego wzięli udział w zajęciu na temat #Dziecisieci - "Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów". Jego misją jest pomoc młodym widzom w bezpiecznym odkrywaniu internetu. Dzieci dowiedziały się o zagrożeniach w sieci, a bohaterowie - Plik i Folder - krok po kroku wyjaśniali im jak mogą poradzić sobie z nimi.
Najpierw była prezentacja nagranego spektaklu, którego głównymi bohaterami byli: Ola - uczennica klasy 1 i jej brat - Filip, uczeń kl. 6.
Po 5 minutowej przerwie - rozpoczęła się druga część: Interaktywne spotkanie online na żywo z bohaterami Plikiem i Folderem, które trwało ok. 30 min. Bohaterowie - Plik i Folder – zadawali wszystkim uczestnikom spotkania pytania.
Na każde pytanie było przewidziane 5 min pracy w grupie. Nauczyciele komunikowali się ze swoimi uczniami i omawiali odpowiedzi, następnie publikowali wybrane na czacie wewnętrznym YouTube.
Z kolei uczniowie klas: VI i VII w dniu 24 lutego byli uczestnikami zajęć, których tematem było "Jak odróżnić fake od newsa?" Celem tych zajęć było zapoznanie uczniów klas najstarszych ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w Internecie. Opiera się ona na wystąpieniach z Digital Youth Forum - wydarzeniu poświęconemu edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z Internetu i nowych technologii.
W dniu 2 marca uczniowie klas 4 - 6 uczestniczyli w kolejnym wydarzeniu streamingowym - w lekcji on – line, na temat "Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów" za pośrednictwem Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Uczniowie , po obejrzeniu spektaklu wzięli udział w interaktywnym spotkaniu na żywo z Plikiem i Folderem. Na czacie "pracowali" chłopcy z klasy IV i VI - Jakub z Hubertem, a propozycje wypowiedzi padały od pozostałych uczestników wydarzenia. Nasze wypowiedzi były brane pod uwagę przez prowadzących i dołączane do mapy myśli, z czego bardzo się cieszymy.
6 marca uczniowie klasy II, I i dzieci z naszego Przedszkola wzięli udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Polskie Centrum Programu Safer Internet pt: Sita uważności w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu 2023.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w lekcji on – line. Choć może nasi najmłodsi, czyli przedszkolaki, nie do końca rozumieli istotę zajęć, to z wielką radością reagowali na sugestie i polecenia Prowadzącej. Z kolei Pierwszoklasiści i Drugoklasiści dyktowali odpowiedzi na pytania związane z omawianymi problemami. Wszyscy nauczyli się dziś odróżniać fakty od opinii oraz, że nie zawsze należy wierzyć temu, co widzimy i słyszymy. A teraz przytoczymy treść „Bajki o 3 sitach Sokratesa”, która zapewne pomoże wszystkim zrozumieć sens zajęć, dzięki którym i nasi najmłodsi uczniowie i przedszkolaki dowiedzieli się, że każdą informację powinniśmy przesiać przez 3 SITA: PRAWDY, POŻYTECZNOŚCI i DOBRA.
"Do Sokratesa przybiegł pewien znajomy i zdyszany zaczął opowiadać:
– Słuchaj, Sokratesie, muszę ci coś powiedzieć… twój przyjaciel…
– Poczekaj – przerwał mędrzec – przesiałeś to, co mi chcesz powiedzieć, przez trzy sita?
– Trzy sita? – zdziwił się „sprawozdawca”.
– Tak, mój przyjacielu, trzy sita. Pierwsze sito to prawda. Jesteś pewny, że wszystko, co mi chcesz powiedzieć, jest zgodne z prawdą?
– No, nie wiem, opowiedział mi to…
– Tak, tak, ale z pewnością przesiałeś to przez drugie sito, a jest nim dobro. Czy to, co mi chcesz opowiedzieć, jeżeli nie jest prawdziwe, jest przynajmniej dobre?
– Przeciwnie…
– To – przerwał filozof – użyjmy jeszcze trzeciego sita i zapytajmy, czy to, co mi chcesz opowiedzieć, jest konieczne?
– Konieczne? Chyba nie..
– A więc – uśmiechnął się Sokrates – jeżeli to, co mi chcesz opowiedzieć, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani konieczne, to nie obciążaj tym ani siebie, ani mnie!"
(Kazimierz Wójtowicz, Przypiski, Wrocław 1992, s. 42)