• ZNAMIĘ! ZNAM JE?
          • ZNAMIĘ! ZNAM JE?

          •  Program edukacyjny mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat czerniaka oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.

            W bieżącym roku szkolnym realizujemy program edukacyjny "Znamię! Znam je?" do którego zachęcił nas Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni. 

            Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat czerniaka oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.  Dzięki projektowi uczniowie mają okazję nie tylko poszerzyć wiedzę dotyczącą złośliwego nowotworu skóry – czerniaka, ale również poznać zasady samodzielnej obserwacji znamion oraz zasad profilaktyki pierwotnej i wtórnej.

            Obecnie, pomimo wielu akcji profilaktycznych, czerniak stanowi nadal problem społeczny i jest główną przyczyna zgonów z powodu nowotworów złośliwych skóry.

            W Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3000 zachorowań na czerniaki. Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle.

            Co to jest czerniak? Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.

            W dniu 7 kwietnia, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia,  odbyły się w naszej szkole warsztaty zajęciowe, w trakcie których uczniowie oglądali prezentacje, filmy, wysłuchali prelekcji, a także wykonali plakaty. Zajęcia przeprowadziła p. Celina Jacewicz.

             

             

             

            Więcej informacji znajdziecie:

             

            https://www.gwiazdanadziei.pl/index.php/znamie-znam-je

            https://www.akademiaczerniaka.pl 

            https://www.youtube.com/watch?v=q3isdfo8Yfo

             

             

             

             

        • DZIEŃ TĘCZY
          • DZIEŃ TĘCZY

          • "Find a Rainbow" - to inaczej święto tęczy, które w tym roku przypadło na dzień 3 kwietnia.

            W naszym przedszkolu i w szkole świętowaliśmy przez dwa dni - 4 i 5 kwietnia, a przy tym wspaniale się bawiliśmy.

            Było wiele eksperymentów, doświadczeń i obserwacji. Tęcza była ponadto głównym tematem zajęć plastycznych, tanecznych, muzycznych i przyrodniczych.

            A oto co znajdziecie na jej temat w Wikipedii:

            Tęcza – zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku powstającego w wyniku rozszczepienia światła widzialnego, zwykle promieniowania słonecznego, załamującego się i odbijającego wewnątrz licznych kropli wody mających kształt zbliżony do kulistego.

        • Wyróżnienie w X Powiatowym konkursie recytatorsko - krasomówczym
          • Wyróżnienie w X Powiatowym konkursie recytatorsko - krasomówczym

          •  Nasz pięcioletni przedszkolak, Bartuś Mucha, otrzymał wyróżnienie w X Powiatowym konkursie recytatorsko - krasomówczym pod hasłem : „O zachowaniu się, czyli bon ton przedszkolaka - budowanie prawidłowych postaw dziecięcych” pod Honorowym Patronem Wójta Gminy Lipnica Murowana.

            Bartuś przygotował wiersz o pięknym przekazie, autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej pod tytułem : „Moi mili”. 

             Pani Dyrektor i Pani Iwonka z radością przekazały mu  dyplom oraz wspaniałe prezenty.

            Recytacja wiersza - w zakładce KONKURSY przedszkolne

        •  Gminne Eliminacje OTWP "Młodzież zapobiega pożarom"
          • Gminne Eliminacje OTWP "Młodzież zapobiega pożarom"

          • Filip Bujak - uczeń klasy IV - laureatem Gminnych Eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

             Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom",  odbyły się w dniu 31 marca w Remizie OSP Tarnawa. Filip Bujak, uczeń klasy IV startował w najmłodszej grupie wiekowej i został jej zwycięzcą, czym zasłużył sobie na reprezentowanie Gminy w etapie powiatowym. Cieszymy się także z udziału w tym konkursie uczennicy klasy V - Karoliny Gęślak, która jako najmłodsza reprezentantka drugiej kategorii wiekowej, wypadła bardzo dobrze.

            Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

             

             

        • "MASZYNA CZASU" - spektakl Krakowskiego Teatru Bajek
          • "MASZYNA CZASU" - spektakl Krakowskiego Teatru Bajek

          • Pouczająca podróż w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

             W marcu obchodzimy Dzień Teatru. Z tej okazji, w ostatni dzień tego miesiąca, odwiedził nas Krakowski Teatr Bajki z przedstawieniem „Maszyna Czasu”.  Spektakl opowiada historię o dwójce naukowców, którzy wynaleźli wehikuł czasu. Wraz z dziećmi główni bohaterowie poznali postaci z różnych epok. Rycerz Aciu Apsik poznał zalety picia syropu i przestał bać się wizyty u lekarza. Z kolei, pierwszy człowiek z gatunku homo sapiens, dzięki naukowcom, poznał kulturę i zasady zachowania w szkole. Oczywiście nie zabrakło też dinozaura, który pomimo olbrzymich rozmiarów, miewał swoje słabości. Dzieci poznały także tajemniczego gościa z przyszłości - superinteligentnego robota, który oswoił swoje lęki.

             

             

        • Projekt "Lekcja:Enter"
          • Projekt "Lekcja:Enter"

          • „Lekcja:Enter” to projekt edukacji cyfrowej, w którym w tym roku szkolnym wzięło udział czworo naszych Nauczycieli.

            „Lekcja:Enter” to projekt edukacji cyfrowej w ramach którego prowadzone są bezpłatne szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek oraz kadry kierowniczej szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest zmiana sposobu dotychczasowego prowadzenia lekcji przez nauczycieli, poprzez pokazanie im korzyści z wykorzystywania narzędzi cyfrowych, TIK i aktywizujących metod nauczania.

             Dzięki udziałowi w szkoleniu nauczyciele wzmocnili  swoje kompetencje cyfrowe, poznali korzyści z wykorzystywania stron internetowych, aplikacji oraz wszelkiego rodzaju ogólnodostępnych zasobów cyfrowych w codziennej pracy edukacyjnej.

             

             

        • Teatrzyk kukiełkowy "CALINECZKA"
          • Teatrzyk kukiełkowy "CALINECZKA"

          • Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

             Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu TeatralnegoDzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu realizacje statutowych zobowiązań ITI. W statucie czytamy m.in.: „ITI powstało w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru; uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.”

            W dniu 25 marca Agencja przedszkolna Mag wystawiła  przedstawienie kukiełkowe pt. „Calineczka”.

            Nasze Przedszkolaki oraz uczniowie klas młodszych i chętni uczniowie klas starszych mieli okazję obejrzeć baśń „Calineczka”, która  należy do najpiękniejszych baśni Andersena. 

            Dzieci z zaciekawieniem śledziły losy maleńkiej dziewczynki.  Towarzyszyły im różne emocje: skupienie, współczucie, ale i szczery śmiech, rozbawienie.

            Po przedstawieniu można było wcielić się w postaci występujące w teatrzyku. Tytułową "Calineczkę", co zrozumiałe, chciało zagrać wiele dziewczynek z przedszkola, ale i inne rekwizyty także cieszyły się popularnością wśród dzieci i uczniów. 

             

             

             

             

             

             

        • Nasz udział w akcji " POSPRZĄTAJ Z NAMI MAŁOPOLSKĘ"
          • Nasz udział w akcji " POSPRZĄTAJ Z NAMI MAŁOPOLSKĘ"

          • Od dziś o porządek dbamy

            i CICHAWKĘ posprzątamy.

            Ale w geście naszej troski

            zadbamy też o czystość MAŁOPOLSKI.

             

             Zachęceni słoneczną aurą PIERWSZEGO DNIA WIOSNY postanowiliśmy dołączyć do 80 gmin, powiatów i innych instytucji samorządowych, 200 szkół, 50 stowarzyszeń, 35 000 wolontariuszy..., sprzątających Małopolskę. 

            Organizatorzy akcji to:

            EkoMałopolska

            Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

                                                                                                                                                                         Wyposażeni w rękawice i worki na śmieci ruszyliśmy w wyznaczone rejony. Zadbaliśmy o czystość terenu na szlakach rowerowych, w pobliżu lasu i jego otoczenia. Poprzez udział w akcji pokazaliśmy jak ważne jest dbanie o stan naszej przyrody i życie w czystym środowisku.

            Efektem naszych działań było zebranie 28 duuużych worków śmieci.

             

            #posprzątajznamimałopolskę

            #sprzątaMYmałopolskę

            #cichawka

             

             

             

        • WIOSNA W PRZEDSZKOLU
          • WIOSNA W PRZEDSZKOLU

          • „Marzanno - zimowa panno

            dzisiaj Cię żegnamy, bo WIOSNĘ witamy!”

            Wszystkie przedszkolaki z utęsknieniem czekają na nadchodzącą WIOSNĘ.  "Słoneczka" przygotowując się na pożegnanie PANI ZIMY postanowiły zrobić MARZANNĘ. Przed przystąpieniem do pracy dzieci z uwagą wysłuchały nauczycielki, która opowiedziała im o ludowym zwyczaju Topienia Marzanny.
            Marzanna jest kukłą wykonaną głównie ze słomy i bibuły. Topienie Marzanny jest staropolskim zwyczajem związanym z PIERWSZYM DNIEM WIOSNY. Sama kukła jest symbolem zimy, a ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia. Dzieci zapoznały się ze sposobem wykonania kukły, w przygotowaniu której aktywnie pomagały. Marzanna została wykonana z ekologicznych materiałów. Dzieci przystrajały ją bibułą i kolorowym papierem.Tak wykonaną Marzannę nie utopiono, ale "spakowano" do bagażnika, aby odjechała daleko i już nie powróciła.

            Następnie powitano WIOSNĘ, która przystroiła wielobarwnymi kwiatami zielony trawnik przed przedszkolem. 

             

             

        • Święto Liczby Pi w naszej szkole
          • Święto Liczby Pi w naszej szkole

          • Kiedy  w kalendarzu pojawia się wydarzenie, którego data dyktowana jest przez 3 pierwsze cyfry liczby π: 3,14… to w naszej szkole,  jak najbardziej to wydarzenie ma miejsce.

            Przypomnijmy, że jest to amerykański zapis daty 14 marca. A jak 14.03, to musi być π !

             

            Liczba Pi to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. Ludzie zetknęli się z nią już w starożytności zauważając, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą. Babilończycy przyjmowali, że jest on równy w przybliżeniu 3.

             

            Na lekcjach matematyki została, przeprowadzona specjalna lekcja o liczbie Pi.

            Najpierw uczniowie zostali zapoznani z tą liczbą, a następnie: 

             - wypełniali karty pracy,

             -  rozwiązywali zagadki związane z tą liczbą,

             - wykonywali plakaty,

             - uzupełniali interaktywne quizy,

             - robili wykreślanki, układanki,

             no i wreszcie - na krótkim apelu, pod opieką Nauczyciela matematyki - recytowali wiersze i wierszyki, z których jeden przytaczamy poniżej:

             

            Kiedy w zadaniu widzę liczbę PI,

            Wtedy bardzo wesoło mi.

            PI poradę zawsze da,

            Nawet gdy się lenia ma.

            (...)

            Jeśli chcecie cyfry liczyć

            po przecinku – pamięć ćwiczyć.

            To zabraknie Wam młodości

            liczyć do nieskończoności!

             

             

             

        • SOLIDARNI Z UKRAINĄ
          • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

          • мІ з uКРАЇНОЮ

            W naszej szkole/przedszkolu zorganizowaliśmy zbiorkę darów dla Ukrainy. Trwała ona od 28 lutego do 2 marca.

             

             

            W tych dniach od godzin porannych do późnych wieczornych trwała pełna mobilizacja ze strony uczniów, przedszkolaków, nauczycieli, przedstawicieli Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Cichawka "Realiści" oraz Rady Rodziców i mieszkańców Cichawki.  Organizacją akcji zajął się Samorząd Uczniowski -  w ramach Wolontariatu - wraz ze swoim opiekunem. Ewidencjonowania darów, ich opisywania, pakowania, a następnie przewiezienia  do Powiatowego Magazynu Pomocy ulokowanego w Łapanowie - dokonali Rodzice wraz z Dyrekcją. 

            Na szczególną uwagę zasługuje w ramach pomocy Ukrainie wewnętrzna akcja "Dzieci - Dzieciom". Wszystkie przedszkolaki i uczniowie darowali swoim rówieśnikom przybywającym do naszego kraju z ogarniętej wojną Ukrainy: maskotki, gry, zabawki, materiały rysunkowe, kredki, bloki, malowanki, a także słodycze. Odzew  akcji okazał się imponujący. Zgromadziliśmy dla dzieci ukraińskich bardzo dużo rzeczy, którymi będziemy się dzielić. 

            WSZYSTKIM WAM - GORĄCO I SERDECZNIE DZIĘKUJEMY. 

            Podsumowaniem tych działań niech będzie przysłowie: " PRAWDZIWYCH PRZYJACIÓŁ POZNAJE SIĘ W BIEDZIE". Drodzy Przyjaciele Ukraińcy - możecie na nas liczyć !!!

            W sobotę, 5 marca, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Stowarzyszenia wraz z Dyrekcją jako Wolontariusze pracowali w Powiatowym Magazynie darów dla Ukrainy w Łapanowie.

        • “Dzień Dinozaura” w Przedszkolu
          • “Dzień Dinozaura” w Przedszkolu

          •  

            Dinozaury to stworzenia, które od dawna niezwykle fascynują szczególnie najmłodszych. Nie tylko zaskakują swoim wyglądem i wielkością, ale też kryją wiele tajemnic.

             

            Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się, kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały i dlaczego wymarły. Następnie przedszkolaki wykonały szereg zadań i aktywności, w których mogły wykazać się swoją wiedzą, logicznym myśleniem i zaangażowaniem.

            Dzieci przejawiały ogromne zainteresowanie tymi niesamowitymi gadami. Ten dzień bardzo im się podobał.

             

        • Shrove Tuesday  - DZIEŃ NALEŚNIKA
          • Shrove Tuesday - DZIEŃ NALEŚNIKA

          • W dniu 1 marca 2022 r obchodzony był w Wielkiej Brytanii tzw. Shrove Tuesday znany też jako Pancake Day, czyli Dzień Naleśnika. 

            Pancake Day  to dzień, w którym Brytyjczycy świętują tzw.  „ostatki”. W Polsce obchodzimy Tłusty Czwartek, żegnając się symbolicznie na okres Postu z sytymi potrawami. Natomiast Dzień Naleśnika obchodzony jest w ostatni wtorek przez Środą Popielcową. W tym Dniu Brytyjczycy jedzą duże ilości naleśników oraz organizują biegi uliczne dla różnych grup wiekowych. Uczestnicy biegają podrzucając naleśniki na patelni. Wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie do mety z niezniszczonym naleśnikiem.

            W naszej szkole  uczniowie klas 4 - 8 również świętowali ten dzień biorąc udział w wyścigach z naleśnikami . Najpierw mieli okazję poznać historię tego święta i sposoby jego celebrowania na Wyspach Brytyjskich  we współczesnych czasach.

             

        • ZABAWA KARNAWAŁOWA, TŁUSTY CZWARTEK
          • ZABAWA KARNAWAŁOWA, TŁUSTY CZWARTEK

          • Tłusty Czwartek to najbardziej charakterystyczny i wyczekiwany moment karnawału, który charakteryzuje się hucznymi zabawami i paradami. Zwyczaj spożywania słodkich pączków był praktykowany na dworach od około XVI wieku i przetrwał do dnia dziesiejszego, z czego Wszyscy się cieszymy.

             

             

             

             

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie mowy ojczystej jako dziedzictwa kulturowego.

            W szkolnych obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego wzięli udział wszyscy uczniowie klas I – VIII.

            W dniu 21 lutego uczniowie klas 4 i 5 rozwiązywali krzyżówki o tematyce zimowej, a klas: 6 i 8 - wykazywali się znajomością związków frazeologicznych. Uczniowie klas młodszych, dzień później, mieli możliwość recytowania wierszy związanych z zimą. Tegoroczne obchody święta Języka Polskiego przygotowała pani Agata Kobyłko, nauczycielka języka polskiego, której pomocą służyły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, panie: Mariola Leśniak i Sylwia Sobczyk, przygotowując swoich wychowanków do popisów recytatorskich.

            Wyniki konkursu w zakładce KONKURSY.

             

             

        • Walentynkowe SERCE przedszkolaków
          • Walentynkowe SERCE przedszkolaków

          • Z okazji Walentynek nasze przedszkolaki wykonały i ozdobiły wielkie SERCE.

            Konkurs na „Najpiękniejsze Serce” rozstrzygnięty .  Nasze przedszkolaki wzięły w nim udział, tworząc indywidualne prace w domu, oraz wykonując z wielkim zaangażowaniem grupowe serce w przedszkolnej sali .

              Ile radości sprawiła im ta wspólna praca ?! - pokazują powyższe zdjęcia.

            Wyniki konkursu w zakładce Konkursy.

        • Animacje Walentynkowe w Przedszkolu
          • Animacje Walentynkowe w Przedszkolu

          • Zimowe Warsztaty Kuferka Niespodzianek

            Dnia 14.02 w naszym Przedszkolu z okazji Walentynek odbyły się Zimowe Warsztaty Kuferka Niespodzianek przeprowadzone przez Animatorkę Panią Annę Kosmala. Animacje Walentynkowe dla dzieci, ale i chętnych uczniów z klasy 1 i 3,  połączone z warsztatami, tańce, śpiewy, eksperymenty, podczas których dzieci wykonały oryginalne ozdoby z motywem serca, wprowadziły dzieci w niezwykły humor. Podczas zajęć dzieci czerpały satysfakcję z kreatywnego działania. To był bardzo twórczy i radosny dzień:)