40 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO - PAMIĘTAMY.
Mikołajki 2021
Wizyta Św. Mikołaja w przedszkolu i w szkole.
42W tym roku Św. Mikołaj przyszedł do dzieci z przedszkola i uczniów naszej szkoły nieco później, niż zazwyczaj. Czekał On, aby przynajmniej większość dzieci i uczniów wróciła do przedszkola i szkoły po nauce zdalnej, spowodowanej sytuacją pandemiczną. Jak co roku, chwila ta była niezwykle radosna, a uśmiech i szczęście malowały się na wszystkich twarzach, nie tylko dziecięcych. Wszak prezenty lubi otrzymywac każdy, bez względu na wiek, nawet i Św. Mikołaj. Dla dzieci, których nie zastał w przedszkolu ani w szkole, pozostawił pełen worek prezentów i obiecał że wróci tradycyjnie za rok.
WARSZTATY EDUKACYJNE
"Posiąść wszelką wiedzę leży w zasięgu możliwości człowieka"
Leonardo Da Vinci
212 grudnia 2021r. odbyły się warsztaty edukacyjne dla wszystkich uczniów naszej szkoły pod hasłem: „Modele edukacyjne - nauka przez zabawę”. Uczniowie, w grupach, pracowali z modelami edukacyjnymi, które przybliżyły im trudne zagadnienia z fizyki, mechaniki, logiki i historii. W praktyce doświadczali, że istnieje wiele rozwiązań tego samego problemu.
BOŻONARODZENIOWY KIERMASZ 2021
ZAPRASZAMY:
12 XII, 19 XII - Kiermasz świąteczny przy Kościele w Cichawce
4 XII, 5 XII, 12 XII - Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku w Łapanowie
63Z inicjatywy Rady Rodziców szkoły i przedszkola bierzemy udział w tym roku w dwóch ważnych wydarzeniach: I Łapanowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym i corocznym Kiermaszu Świątecznym w Cichawce.
Nasze stoisko to bogata oferta rękodzieła świątecznego uczniów, dzieci z przedszkola, rodziców i nauczycieli. Zapewniamy, że radość Świąt będzie pełniejsza, gdy towarzyszyć im będą "nasze cudeńka", bo tworzyliśmy je dla Was z całego SERCA.
Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada.
7Z tej okazji opiekun szkolnej biblioteki, p. A. Kobyłko zorganizowała okolicznościową wystawkę, prezentując książki o misiach i same maskotki. Dzieci i uczniowie klas młodszych poznały historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali fragmentów popularnej książki o Kubusiu Puchatku, którą czytali im ich starsi koledzy. Następnie nasi milusińscy, zarówno w przedszkolu jak i w klasach młodszych prezentowali swoje ulubione misie, uczestniczyli w grach i zabawach. Poznali też innych bohaterów bajek- Misia Uszatka, Coralgola, misia Yogi, Paddingtona. Dowiedzieli się, że pierwsza pluszowa zabawka powstała w 1902 roku w Nowym Jorku, na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta. Światowy, chociaż pluszowy miś, ma już ponad sto lat; cieszymy się, że jest z nami na dobre i na złe.
Andrzejki 2021
Czas wróżb, konkursów, pląsów i zabaw.
1525 listopada w naszej szkole i przedszkolu obchodziliśmy Andrzejki – dzień wróżb i zabaw.
Andrzejki to doskonała okazja do zabawy i do sprawdzenia losu.
Święto to obchodzi każdy z nas, niezależnie od wieku. Dzieciom największą radość sprawiły wróżby andrzejkowe, takie jak lanie wosku, odmierzanie butów czy zabawa w "kim będę w przyszłości”. Nie zabrakło konkursów, tańców z balonami i na gazecie, a także pląsów i korowodów. A wszystko to w pięknie przystrojonych salach.
Tego dnia wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a pozytywne wróżby czekają na spełnienie!
Pomoc dla Leyli
Akcja charytatywna - Kiermasz ciast.
11W niedzielę, 21 listopada br. przy Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Cichawce odbył się charytatywny Kiermasz ciast z przeznaczeniem na leczenie 2 - letniej Leyli Robak z Bogucic, chorej na SMA. Zebrano 5680 zł.
Organizatorem akcji była Rada Rodziców działająca przy naszej szkole/przedszkolu, pod przewodnictwem Pani Doroty Dziedzic. Zbiórka ciast odbyła się na terenie szkoły.
Za chęć niesienia pomocy i zaangażowanie Rodziców, Dyrekcji Szkoły/Przedszkola, Księdza Proboszcza, Mieszkańców Cichawki i wszystkich osób dobrej woli, którzy tak licznie otworzyli serca, i nie tylko - serdecznie dziękujemy.
20 Listopada - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Apel przygotowany przez SU wraz z jego opiekunem.
20 listopada przypada rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku w trakcie XIV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989 roku.
Deklaracja praw dziecka to zbiór postulatów dotyczących zapewnienia dzieciom właściwych warunków życia i rozwoju, w Konwencji o prawach dziecka zostały spisane wszystkie prawa dziecka. Polska ratyfikowała Konwencję 7 czerwca 1991 r.
Rocznica jest okazją do poznania bliżej tej tematyki, którą przybliżają między innymi Rzecznik Praw Dziecka, czy Unicef Polska.
Pierwsze Abecadło
Wyprawka czytelnicza dla Pierwszaka
3Dzięki Instytutowi Książki, który rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, nasi Pierwszoklasiści - rozpoczynający edukację w szkole podstawowej i stawiający pierwsze kroki w nauce czytania - otrzymali darmową niespodziankę czytelniczą. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki mogą odbyć niezwykłą przygodę, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie:
- Tadeusz Kubiak „Ja jestem książka”
- Małgorzata Musierowicz „Kurczak”, „Boję się” (w: „Hihopter”)
- Janusz Korczak „Legenda o pieśni”
- Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
- Dorota Terakowska „Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie”
- Józef Czechowicz „Baranek wielkanocny”
- Jan Twardowski „Dwa święta” (w: „Nowe patyki i patyczki”)
- Małgorzata Strzałkowska „Czterolistna koniczynka” (w: „Plaster czarownicy i inne baśnie”)
- Anna Onichimowska „Prawie się nie boję”
- Joanna Olech „Pompon w rodzinie Fisiów”
- Rafał Kosik „Amelia i Kuba”
- Danuta Wawiłow „Spacer”
- Eliza Piotrowska „Wojtek. Żołnierz bez munduru”
- Katarzyna Ryrych „Łopianowe pole”
- Marcin Szczygielski „Czarownica piętro niżej”
- Jerzy Ficowski „Dom, w którym śmieszy”
Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłej wrażliwości i dorobku twórczym.
Projekt jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów. Instytut Książki pokrywa również koszty wysyłki wszystkich materiałów - za co serdecznie DZIĘKUJEMY.
"Piękna nasza Polska cała"
Konkurs plastyczny z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
18Konkurs ogłosiła i przeprowadziła pani A. Dziedzic nauczycielka plastyki. Był on skierowany do dzieci z przedszkola i uczniów wszystkich klas. Głównym celem konkursu było propagowanie piękna naszej Ojczyzny, w tym: krajobrazów, zabytków, a także rozwijanie zainteresowań i pogłębianie wiedzy o naszym kraju, wzbudzanie postawy patriotycznej, rozwijanie uzdolnień plastycznych.
Cele te zostały przez dzieci i uczniów dokładnie zrealizowane, o czym świadczą główne tematy ich prac: Tatry, zamki, rodzime krajobrazy itp. Cieszy duże zainteresowanie konkursem, kreatywność i pomysłowość w podejściu do idei konkursu.
11XI - Narodowe Święto Niepodległości
Uroczyste obchody 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole/przedszkolu.
10W dniu 10 XI br. w naszej szkole/przedszkolu obchodziliśmy uroczyście Święto Niepodległości.Wszystkie klasy i sala przedszkolna zostały na tę okazję odświętnie przystrojone: wykonano okolicznościowe gazetki, kotyliony, chorągiewki, itp. Apel rozpoczęto od odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" włączając się do akcji ogłoszonej przez MEiN #SzkolaDoHymnu . W krótkim montażu słowno - muzycznym uczniowie klasy 6 pod opieką pana S. Patality ukazali drogę naszej Ojczyzny do uzyskania niepodległości. O oprawę muzyczną zadbały dzieci z przedszkola pod kierunkiem wychowawczyni pani I. Zielińskiej śpiewając piękne patriotyczne pieśni przy akompaniamencie instrumentów. Wszyscy mieli w tym dniu możliwość obejrzenia "Gry o niepodległość" - edukacyjnego filmu animowanego przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, pokazujący zmagania Polaków o wolność po rozbiorach.
Wycieczka do Wieliczki
Wizyta w Kopalni Soli i Tężni Solankowej
28W dniu 08.11.2021r. uczniowie klas I i III udali się na wycieczkę Śladami Legend Wielickiej Kopalni. Podczas zwiedzania Kopalni Soli Trasą turystyczną dzieci poznały liczne legendy, rozwiązywały rozmaite quizy, tropiły ślady Skarbnika oraz mogły bezpośrednio poznać Legendarnego Skarbnika. Następnie dzieci udały się do Parku Św. Kingi, po drodze podziwiając odrestaurowaną zabytkową lokomotywę. Na końcu parku powstała ciekawa architektonicznie, a przy tym niezwykle funkcjonalna budowla – tężnia solankowa. Wydobywana z wnętrza wielickiej kopalni soli, prozdrowotna woda solankowa spływa po modrzewiowej konstrukcji tężni roztaczając wokół leczniczą, solną bryzę. Podczas spaceru w tężni wszyscy mogli skorzystać z naturalnej inhalacji solnym aerozolem.
Konkurs religijny "Różaniec"
W miesiącu październiku został przeprowadzony konkurs religijny "Różaniec".
32Inicjator konkursu - ks. Przemysław Budnik jak co roku ogłosił i przeprowadził konkurs dla uczniów wszystkich klas naszej szkoły oraz dzieci z przedszkola. Najpierw przedstawił w formie plakatu ideę konkursu, następnie zbierał prace, by je potem zaprezentować na wystawce.
Komisja konkursowa oceniając różańce miała nie lada problem, aby spośród takiej wielkiej liczby prac wybrać i przyznać miejsca, dlatego przyznano także wyróżnienia.
Nagrody i dyplomy ufundował ks. Przemysław Budnik, za co Mu serdecznie dziękujemy.
#SzkołaPamięta Podsumowanie akcji MEiN
"Śpieszmy się kochać ludzi,
tak szybko odchodzą..."
ks. Jan Twardowski
12Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
W ramach akcji, w której bierzemy udział po raz pierwszy, uczniowie, nauczyciele i rodzice przedsięwzięli wiele działań:
- Uczniowie klasy V z nauczycielami i rodzicami wybrali się na cmentarz parafialny w Królówce, gdzie spoczywa śp. Maria Gacek z Winnickich, była wieloletnia kierowniczka naszej szkoły.Uczniowie uporządkowali grób, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Jej zasługą było poświęcenie szkoły. Wydarzenie to miało miejsce dokładnie 90 lat temu, 25 X 1931 r. Upamiętniliśmy je uroczystym apelem, wspominając także wielu byłych kierowników, dyrektorów i nauczycieli szkoły oraz uczniów - jej absolwentów.
- Apel z okazji 90 - lecia poświęcenia szkoły, upamiętnienie tamtych wydarzeń i osób z nim związanych.
- Uczniowie klas 4 - 8 wraz z opiekunami i księdzem P. Budnik udali się na wystawę poświęconą Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II pt: "Historia jest historią ludzkich sumień" w CKZiU w Łapanowie, oraz odwiedzili groby osób spoczywających na cmentarzu parafialnym w Łapanowie, ważnych dla naszego regionu - dawnych właścicieli ziemskich, oraz znanego rajdowca - Janusza Kuliga.
- Uporządkowanie i zapalenie zniczy na bezimiennej zbiorowej mogile w Cichawce. Jak przekazują nasi dziadkowie, w tym miejscu spoczywają zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne.
- Uczniowie klasy VIII wraz z nauczycielem historii, w ramach zajęć kółka historycznego wybrali się pieszo, gdzie w lesie znajduje się żołnierski cmentarz - na Woli Nieszkowskiej z okresu I wojny światowej. Wykonali tam wiele prac porządkowych. Na dowód pamięci o zmarłych żołnierzach, spoczywających w obcej dla nich ziemi - zapalili światełka pamięci.
- uczniowie klasy I i III wykonali prace plastyczne związane z polską tradycją Zaduszek, a także zaprezentowali okolicznościowe gazetki ścienne.
Zbigniew Herbert miał napisać" Naród, który traci pamięć, traci sumienie". Powyższe działania świadczą jednakże dobitnie, że możemy być spokojni o pamięć i o sumienie naszych uczniów.
Za zaangażowanie, wsparcie i pomoc składamy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji akcji.
/Więcej informacji i fotorelacje z akcji na FB szkoły/
„Święto naszej biblioteki”
W dniu 26.10.2021 r. zostało zorganizowanie Święto Biblioteki Szkolnej, w ramach październikowych obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
20Inicjatywa miała na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauczaniu oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych uczniów.
Od samego rana na każdej przerwie uczniowie bardzo licznie odwiedzali bibliotekę. Klasy młodsze przyszły z wychowawcami, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w propagowanie czytelnictwa.
W bibliotece na uczniów czekały niespodzianki – „odświętny” wygląd pomieszczenia, słodycze, zakładki do książek, naklejki, baloniki oraz plakat "Polecam innymi czytelnikom książkę", gdzie mogli wpisać tytuł utworu, który im się szczególnie podobał, by w ten sposób zachęcić kolegów i koleżanki do jego przeczytania.
Uczniowie w tym dniu wypożyczyli rekordową ilość książek. Została odnotowania bardzo wysoka frekwencja - 90 % uczniów wypożyczyło jedną lub kilka książek.
Na zakończenie święta zorganizowano losowanie. „13 szczęśliwców” wylosowanych przez Panią Dyrektor spośród wszystkich uczniów, którzy odwiedzili bibliotekę, by pożyczyć książki, otrzymało upominki.
Wszystkim nauczycielom krzewiącym w naszej szkole ideę czytelnictwa gorąco dziękujemy.
Pamiętajmy o słowach pisarki Marii Dąbrowskiej: „Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”. Starajmy się jak najczęściej korzystać z tego "cudu", sięgać po książkę, bo to najlepszy sposób na miłe spędzenie wolnego czasu i zarazem fantastyczna przygoda.
Apel z okazji 90 - lecia poświęcenia naszej szkoły.
W dniu 25 X b.r. rozpoczęliśmy obchody 90 rocznicy poświęcenia naszej szkoły: krótkim, kameralnym i sentymentalnym apelem. Po odśpiewaniu hymnu szkolnego przy udziale Pocztu Sztandarowego , nauczyciele przypomnieli historię szkoły, ze zwróceniem uwagi na jej kadrę kierowniczą i na pierwszych uczniów. Dyrekcja szkoły zapowiedziała , iż w bieżącym roku szkolnym podejmowane będą różne działania upamiętniające istnienie naszej szkoły. Planujemy konkursy, prezentacje multimedialne, rozmowy/wywiady z absolwentami itp.
W następnym dniu naszą szkołę odwiedziła krewna byłej kierowniczki szkoły - pani Marii Gackowej z Winnickich, za czasów której doszło do poświęcenia szkoły - pani Maria Jaworska. Miała ona okazję zobaczyć pamiątki po swej krewnej darowane szkole w ubiegłym roku, a wyeksponowane w gablocie. Zapewniła, że przekaże szkole jeszcze wiele innych dokumentów będących w posiadaniu.
5
Spotkanie ze Strażakami
"Każdy może uratować życie”. Jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia? Co zrobić, jeśli jest się świadkiem wypadku drogowego? Coraz więcej osób ma świadomość, jak ważna na co dzień jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.
3021 października 2021 r. na zaproszenie Pani C. Jacewicz, nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa, przybyli do naszej szkoły i przedszkola druhowie z OSP Zbydniów: Tomasz Pruchnik , Michał Hejmo oraz Mateusz Pruchnik. Zostały przeprowadzone warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mogli na żywo zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego, wykonać RKO oraz zastosować AED . Dzieci bardzo aktywnie i z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach.
Zajęcia te wpisały się w obchody Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca, popularnie zwanego Dniem Resuscytacji.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie