W dniach 13 – 15 września bieżącego roku odbyła się
wycieczka starszych klas naszej szkoły do Warszawy.
Wcześnie rano 13.09.2021 r. autokarem Biura Podróży „Relax” udaliśmy się
pod opieką wychowawców do stolicy. Tuż po godzinie 12.00 piękną, słoneczną pogodą przywitała nas Warszawa.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Łazienek Królewskich. Zobaczyliśmy piękny park,
a w nim: Pomnik Fryderyka Chopina, Oberżę Austerię, Pałac Myśliwski, Amfiteatr, Pałac
na Wodzie, Nową Kordegardę, Starą Pomarańczarnię. Następnie zatrzymaliśmy się
przy pomniku Józefa Piłsudskiego oraz Belwederze.
Z okien autokaru podczas przejazdu Alejami Ujazdowskimi i Jerozolimskimi podziwialiśmy między innymi gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także Ministerstwa Sprawiedliwości, plac Na Rozdrożu, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, ambasady różnych krajów, pomnik Ronalda Reagana, plac Trzech Krzyży,
a nawet palmę Joanny Rajkowskiej.
Ponownie wysiedliśmy z autokaru i spacerkiem udaliśmy się na ulicę Nowy Świat
i następnie Krakowskie Przedmieście. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika oraz zwiedziliśmy Kościół Świętego Krzyża, w którym znajduje się Serce Fryderyka Chopina. Weszliśmy również do Kościoła Sióstr Wizytek, gdzie aż do śmierci posługę kapelana pełnił patron naszej szkoły – ksiądz Jan Twardowski.
Następnie wróciliśmy do autokaru i udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Windą wyjechaliśmy na trzydzieste piętro, bo tam jest taras widokowy, z którego podziwialiśmy panoramę miasta.
Ostatnim punktem programu w pierwszym dniu zwiedzania stolicy była wizyta
na Cmentarzu Powązkowskim (tzw. Stare Powązki), gdzie w Alei Zasłużonych znajdują się groby sławnych Polaków, np. pisarzy – Marii Dąbrowskiej, Władysława Stanisława Reymonta, Artura Oppmana, Jana Kiepury – światowej sławy tenora, Czesława Niemena – kompozytora i piosenkarza.
W drugim dniu wycieczki udaliśmy się na spacer po warszawskiej Starówce. Zobaczyliśmy między innymi pomnik Syrenki, kolumnę Zygmunta III Wazy, pomnik Małego Powstańca, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, Zamek Królewski. Spacerując po Placu Zamkowym i warszawskim Rynku, podziwialiśmy przepiękne kamienice. Byliśmy na Placu Teatralnym, zobaczyliśmy budynek Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i miejsce, gdzie
w czasie powstania warszawskiego 4 sierpnia 1944 r. zginął wybitny poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Widzieliśmy kamienicę, bezpośredniego świadka tamtych strasznych, wojennych dni. Na jej fasadzie są ślady kul, bombardowań i zniszczeń.
Warto wspomnieć jeszcze Pałac Prezydencki, Barbakan i mury obronne miasta
oraz Katedrę Świętego Jana, gdyż zrobiły one na nas duże wrażenie.
Po kilkugodzinnym spacerze pojechaliśmy do Muzeum Sportu i Turystyki. Pani przewodnik opowiedziała nam o dziejach sportu od starożytnych igrzysk w Grecji aż
po współczesność. Podziwialiśmy wspaniałe eksponaty, a wśród nich składany kajak Karola Wojtyły. Widzieliśmy oryginalne medale olimpijskie, podarowane muzeum przez sportowców oraz wiele innych ciekawych przedmiotów.
W drodze powrotnej do hotelu zatrzymaliśmy się przy Cmentarzu Wojskowym
na Powązkach. Poszliśmy do Kwater Batalionów „Zośka” i „Parasol”. W ciszy i skupieniu stanęliśmy przy mogiłach „Alka” i „Rudego” – bohaterów książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
Do atrakcji trzeciego dnia pobytu w stolicy zaliczyć należy: Centrum Nauki „Kopernik” oraz Wilanów. Przedpołudnie 15 września upłynęło nam na korzystaniu
z różnorodnych urządzeń w Centrum Nauki „Kopernik”. To była fascynująca przygoda
i zarazem nauka przez zabawę.
Stamtąd pojechaliśmy do Wilanowa. Zobaczyliśmy wspaniały ogród i przepiękny, barokowy pałac króla Jana III Sobieskiego. Następnie z przewodnikiem zwiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej, w której kilka dni wcześniej odbyła się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Byliśmy w Panteonie Wielkich Polaków, znajdującym się w podziemiach świątyni. Tam, jako pierwszy został pochowany ksiądz Jan Twardowski – patron naszej szkoły. Zatrzymaliśmy się przy jego grobie, by złożyć kwiaty i odmówić modlitwę. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do Cichawki.
To była wyjątkowa wycieczka. Podążaliśmy śladami powstania warszawskiego, widzieliśmy historyczne miejsca, podziwialiśmy piękno stolicy. Przejeżdżaliśmy autobusem lub spacerowaliśmy po najstarszych dzielnicach Warszawy: Mokotowie, Ochocie, Pradze, Śródmieściu, Woli i Żoliborzu.
Niezapomniane wrażenia!!!