W bieżącym roku szkolnym realizujemy program edukacyjny "Znamię! Znam je?" do którego zachęcił nas Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni.
Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat czerniaka oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw wśród młodzieży. Dzięki projektowi uczniowie mają okazję nie tylko poszerzyć wiedzę dotyczącą złośliwego nowotworu skóry – czerniaka, ale również poznać zasady samodzielnej obserwacji znamion oraz zasad profilaktyki pierwotnej i wtórnej.
Obecnie, pomimo wielu akcji profilaktycznych, czerniak stanowi nadal problem społeczny i jest główną przyczyna zgonów z powodu nowotworów złośliwych skóry.
W Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3000 zachorowań na czerniaki. Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle.
Co to jest czerniak? Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.
W dniu 7 kwietnia, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, odbyły się w naszej szkole warsztaty zajęciowe, w trakcie których uczniowie oglądali prezentacje, filmy, wysłuchali prelekcji, a także wykonali plakaty. Zajęcia przeprowadziła p. Celina Jacewicz.
Więcej informacji znajdziecie:
https://www.gwiazdanadziei.pl/index.php/znamie-znam-je
https://www.akademiaczerniaka.pl
https://www.youtube.com/watch?v=q3isdfo8Yfo