1 grudnia, jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem, upowszechnienie wiedzy o profilaktyce , leczeniu oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. I tak właśnie się stało podczas prelekcji zorganizowanej dla uczniów klas starszych. Wielu informacji dostarczyła wszystkim prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów z klasy VIII. Dzisiejsze nasze działania wpisały się w realizację Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, rekomendowane przez Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Bochni .
WAŻNE!!!
AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności, to końcowy etap NIELECZONEGO zakażenia wirusem HIV. To zespół chorób atakujących osoby zakażone HIV; są to różne infekcje i nowotwory. AIDS występuje po wielu latach trwania infekcji HIV u osób, które o swoim zakażeniu nie wiedzą. Osoby, które wiedzą o swoim zakażeniu objęte są nowoczesną terapią antyretrowirusową, która zapobiega wystąpieniu AIDS, dlatego warto się testować.
Społeczności osób zagrożonych HIV i żyjących z HIV stanowią o postępie w eliminacji tego zakażenia, są otwarte na innowacje, monitorują wdrażanie polityk i usług. Dlatego trzeba je wspierać w roli liderów.
„Koniec AIDS jest możliwy, jest w naszym zasięgu” – Winnie Byanyima. „Aby podążać ścieżką, która położy kres AIDS, świat musi pozwolić społeczeństwom być liderami”.
HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2022 roku:
39 000 000 osób żyło z HIV;
630 000 osób zmarło z przyczyn związanych z zakażeniem; wykryto 1 300 000 nowych zakażeń HIV;
29 800 000 osób żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.
HIV w Polsce
W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. zakażenie HIV stwierdzono u 30 092 osób. Ogółem odnotowano 4 013 zachorowań na AIDS. 1 471 chorych zmarło.
W ubiegłym roku w naszym kraju dane prezentowały się następująco: od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku wykryto 2 384 nowych zakażeń wirusem HIV, 135 osób zachorowsło na AIDS, 22 osoby zmarły.
W połowie roku 2023 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 19 045 pacjentów, w tym 178 dzieci. Leczenie jest prowadzone w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026” i od 1 stycznia 2023 finansowane przez NFZ.
Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania/ udostępnianie na swoich profilach czerwonej kokardki – symbolu solidarności z osobami dotkniętymi HIV, chorymi na AIDS, oraz ich rodzinami i bliskimi. W strefie publicznej przypomina a także uświadamia, że osoby te, są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, z możliwością życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając jednocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
Ważne
W Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w całej Polsce można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania badanie w kierunku HIV! Warto się badać.
BEZPŁATNY TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS
~~ 800 888 448 ~~
Więcej informacji na stronie:
https://aids.gov.pl/, https://www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/02.html