• DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU
          • DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU

          • Kochana Ziemio, życzę Ci słońca,dobrej atmosfery, której nie ma końca.

            Czystej wody i powietrza, i żebyś była tylko "lepsza".

            Pięknych pól i bujnych lasów, także chmurek i śpiewu ptaków.

            Dbanie o Ciebie to obowiązek i ważna rzeacz,

            Nie martw się, a troskom powiedz: precz!

            22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto to jest wspaniałą okazja do działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska.

            W tym tygodniu na zajęciach przedszkolnych zgodnie z realizowanym przez placówkę programem Kubusiowi Przyjaciele Natury ukończyliśmy kolejne przewidziane w projekcie zadanie - MISJA DOM "Na tropie ekonawyków." Nauczyliśmy się w jaki sposób prawidłowo segregować odpady oraz jak racjonalnie korzystać z wody i energii elektrycznej. Oprócz tego przy okazji obchodów Dnia Ziemi wspólnie stworzyliśmy pracę konkursową związana z ochroną środowiska. Tego dnia nie zabrakło również zabaw sensorycznych. Przedszkolaki stworzyły ciecz nienewtonowską oraz wyrzeźbiły nią kule ziemską. Znalazł się również czas na spontaniczną zabawę sensoryczno- badawczą, podczas której dzieci doskonaliły zmysł wzroku i dotyku. Uwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było wspólne posprzątanie ogrodu, które sprawiło dzieciom wiele radości

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Jesteśmy dziećmi Ziemi, Ziemi błękitnej,

            jak ona urodzeni pod każdą z gwiazd.

            Jesteśmy dziećmi Ziemi , my - to jej liście,

            ten kamyk, drzewo, mrówka, człowiek i ptak.

            Pierwsze słowa piosenki stały się motywem przewodnim akademii w wykonaniu uczniów klasy V i IV w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi. Występ przygotowany przez Nauczycielki: biologii, p. M Łącką i uświetniony aranżacją muzyczną przez p. B. Karaś, uświadomił wszystkim nieustającą potrzebę ochrony środowiska naturalnego. Zaś dekoracja w kolorach zielonym i niebieskim potwierdziła, że to barwy przyjazne środowisku.

        • # Sprzątamy dla Polski
          • # Sprzątamy dla Polski

          • Sprzątamy dziś dla Polski ,

            nie tylko miasteczka, ale i wioski.

            My sprzątamy też dla siebie,

            i dla szkoły, i dla Ciebie.

            W powyższej fotorelacji zobaczycie nasze przygotowania i przebieg akcji „Sprzątamy dla Polski”, w której bierzemy udział już po raz kolejny. Odbyła się ona w dniu 21 kwietnia. Najpierw uczniowie klasy I i II przygotowali plakaty, a potem wyposażeni w rękawice ochronne i odpowiedni sprzęt, porządkowali teren wokół szkoły. Jak widać - spisali się na medal. Podwórko i chodniki – zamiecione, wyplewione, a trawniki – wygrabione. Ponadto, uczniowie klasy drugiej wrzucili zbierane przez nich nakrętki do naszego „serca”. A wszystko to zrobili w przeddzień Dnia Ziemi, który ma na celu propagowanie postaw proekologicznych i dbanie o naszą niebieską planetę.

        • Nie pal przy mnie, proszę
          • Nie pal przy mnie, proszę

          • Edukacja antytynioniowa dla uczniów klas 1 - 3

            Klasa I zrealizowała już wszystkie zagadnienia  programu „Nie pal przy mnie, proszę”. Jest to program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, mający na celu zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu. Wiewiórka Wika w czasie zajęć warsztatowych pomogła dzieciom zrozumieć następujące zagadnienia: „Co to jest zdrowie?”, „Od czego zależy nasze zdrowie?”, „Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?” oraz „Co robić, gdy moje życie jest zagrożone? Pierwszaki nauczyły się także radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

        • Kreatywne oszczędzanie w przedszkolu - metoda 3 słoików.
          • Kreatywne oszczędzanie w przedszkolu - metoda 3 słoików.

          • OSZCZĘDZANIA SIĘ UCZYMY I SIĘ CHĘTNIE TYM CHWALIMY

             Przedszkolaki poznały nową metodę oszczędzania pieniędzy zwaną "Metodą 3 słoików", która obejmuje wydatki bieżące, oszczędności oraz pomoc innym.

            Dzieci obejrzały film edukacyjny prezentujący nowy sposób oszczędzania pieniędzy. Dzięki niemu dowiedziały się w jaki sposób można oszczędzać pieniądze na wydatki, które wymagają pozyskaniu oszczędności np. nowa hulajnoga, wymarzone wakacje albo klocki LEGO.

            W kolejnej części zajęć dzieci odczytywały wspólnie z nauczycielem nazwy dóbr, które mogą pozyskać dzięki otrzymanym pieniądzom. W celu posegregowania wydatków dzieci posłużyły się słoikami w trzech różnych kolorach, które miały symbolizować skarbonki.

            Więcej na ten temat:

            Metoda 3 słoików

            Na czym polega ta metoda?

            Należy przygotować 3 słoiki z przyklejonymi do nich opisami: wydatki, datki, oszczędności, a następnie dzielić między nie otrzymane pieniądze (kieszonkowe, prezenty, zarobione kwoty). Słoiki mogą być oczywiście własnoręcznie.

            I słoik -  WYDATKI służy tak naprawdę do podejmowania przez nas decyzji o zakupie danej rzeczy. Jeśli czegoś bardzo mocno zapragniemy, musimy mieć świadomość, że wydane pieniądze uszczuplą nasz budżet i że będziemy musieli dłużej oszczędzać na kolejną rzecz. 

            II słoik - DATKI to inaczej oszczędności przeznaczone na dobroczynność. Datki są ważną częścią kreatywnego oszczędzania, bo uczą sztuki dzielenia się, empatii, umiejętności rezygnowania z własnych przyjemności na rzecz potrzebujących i zarządzania swoimi funduszami.

            III słoik - OSZCZĘDNOŚCI to czysta nauka oszczędzania. Z tego słoika nie należy wydawać pieniędzy na bieżące zachcianki czy potrzeby, a także wymarzone prezenty. O ile starsi potrafią odkładać przez dłuższy czas pieniądze, tak małe dziecko nie ma poczucia czasu, więc oszczędzanie nie może być długoterminowe, bo tylko zniechęci je do tej metody zbierania funduszy. Ten słoik to nauka cierpliwości, ale też ogromna radość po dotarciu do celu.

             

        • Warsztaty profilaktyczne dla Przedszkolaków
          • Warsztaty profilaktyczne dla Przedszkolaków

          • Europejski Tydzień Szczepień​​​​​​ ( 24 - 30 kwietnia 2023 r.)

            Z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień   mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu w dniu 27 IV pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bochni, aby porozmawiać o zdrowiu, higienie, myciu rąk oraz o szczepieniach. Czytając wspólnie "Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana" dzieci dowiedziały się dlaczego szczepionki są ważne i potrzebne oraz jak wygląda wizyta szczepienna.  Przedszkolaki w trakcie zabawy uświadomiły sobie w jaki sposób przenoszone są bakterie i wirusy podczas zwykłego kontaktu osoby zakażonej z osobą zdrową.Bardzo pouczający okazał się dla nich eksperyment, który miał na celu ukazanie istoty prawidłowej higieny rąk. 

             Więcej na ten temat:

             https://www.gov.pl/web/psse-krakow/europejski-tydzien-szczepien-2023

        • Wyniki konkursów zorganizowanych przez CKZiU w Łapanowie.
          • Wyniki konkursów zorganizowanych przez CKZiU w Łapanowie.

          •  I edycja konkursu "Mały książę, duże możliwości" - komiks.

             Konkurs fotograficzny "Przyłapani na czytaniu"

            W dniu 14 kwietnia, czyli podczas Dni Otwartych CKZiU w Łapanowie można było podziwiać efekty konkursów: na komiks w I edycji konkursu "Mały książę, duże możliwości", i zdjęcia w konkursie fotograficznym "Przyłapani na czytaniu". 

            Nasi Laureaci to: Amelia Trzaska, (klasa VII) - za komiks oraz Roksana Koprowska, (klasa II) i Filip Wilk, (klasa V) za zdjęcia im wykonane podczas czytania przez nich książek. 

            Laureatom i wszystkim biorącym udział w w/w konkursach gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorowi - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie dziękujemy za docenienie naszych prac oraz za nagrody, upominki i słodycze. Przekazaliśmy je w Waszym  imieniu  naszym uczniom.

            Zdjęcia , które były robione w szkole powstały przy użyciu aparatu zakupionego z #LaboratoriaPrzyszlosci , #LaboratoriaPrzyszłości Laboratoria Przyszłości Laboratoria Przyszłości

        • O KOSMOSIE  w przedszkolu
          • O KOSMOSIE w przedszkolu

          • Wokół Słońca sobie biega

            osiem planet dużych

            w dzień i w nocy sobie krążą

            stale są w podróży.

            Na zajęciach związanych z kosmosem przedszkolaki poznały nazwy wszystkich planet które krążą po orbicie. Swoją wiedzę dzieci mogły utrwalić korzystając z interaktywnego stolika. Podczas zabaw konstrukcyjnych dzieci z zapałem tworzyły własne modele rakiet kosmicznych

        • Udział w konkursie ortograficznym o tytuł „Mistrza Ortografii 2023”
          • Udział w konkursie ortograficznym o tytuł „Mistrza Ortografii 2023”

          • Potrafimy wykazać się znajomością zasad ortografii i interpunkcji z zakresu szkoły podstawowej i zastosować posiadaną wiedzę w praktyce.

            Miło nam poinformować, że w dniu 14 kwietnia czworo uczniów z klas 5 – 7 wzięło udział w jubileuszowej edycji najstarszego w Gminie Brzesko konkursu ortograficznego o tytuł „Mistrza Ortografii 2023”. Organizator, czyli Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. J. Twardowskiego w Buczu wystosował również do nas zaproszenie, jako do szkoły, której patronem jest ks. Jan Twardowski, rozszerzając tym samym zasięg konkursu na skalę wojewódzką.

            Kamila i Dominika z klasy VII oraz Jakub z klasy VI i Julka z klasy V ( zwycięzcy szkolnych potyczek ortograficznych) mieli możliwość nie tylko zmierzyć się w teście wiedzy o zasadach ortograficznych oraz pisząc dyktando z konkurentami z terenu Małopolski, ale także poznać Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie. Z kolei opiekun grupy, p. S. Tuleja wraz z innymi nauczycielami wzięła udział w dwóch darmowych szkoleniach metodycznych: "Autorytet nauczyciela dawniej i dziś" oraz "Zawód Uczeń?". Na wszystkich uczestników i ich opiekunów czekał poczęstunek, a po nim zostały ogłoszone wyniki konkursu. Oprócz nagród dla laureatów trzech pierwszych miejsc, organizatorzy przygotowali niespodziankę i spośród prac pozostałych uczniów wylosowali dwie, które również zostały nagrodzone. Upominkiem został obdarowany uczeń naszej szkoły, Jakub Dziedzic. Ponadto każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę pocieszenia. Bardzo dziękujemy uczniom za zaangażowanie i reprezentowanie naszej szkoły w tym wydarzeniu, a pani Sarze - za przygotowanie i opiekę.

        • Uczniowie i Przedszkolaki w akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę 2023!”
          • Uczniowie i Przedszkolaki w akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę 2023!”

          • "O czystość Cichawki dbamy,

            i śmieci posprzątamy"

            W dniu 13 kwietnia , korzystając ze sprzyjającej aury -  uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wykazali się dbałością o swoje najbliższe otoczenie i posprzątali pobocza dróg oraz tereny zielone naszej wsi. Przedszkolaki zaś dokładnie uprzątnęli teren wokół budynków, w tym ogród, plac zabaw i boisko.  To wiosenne sprzątanie odbyło się w ramach drugiej edycji wydarzenia z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego pod nazwą „Posprzątaj z nami Małopolskę 2023!”. Dzięki tej akcji nasza miejscowość nie tylko będzie prezentować się schludnie i czysto , ale będzie także zachęcać do odpoczynku i uprawiania turystyki.

            Wielkie brawa za zaangażowanie i podjętą inicjatywę!

            Więcej na ten temat:

              @Posprzątaj z nami Małopolskę 

        • WIELKANOC 2023
          • WIELKANOC 2023

          • Niech każdy zapamięta,

            że najważniejsze święta

            Przychodzą z baziami, barwnymi pisankami.

            Zajrzyjmy do święconki,

            Pomiędzy koronki.

            W koszyczku - tuż, tuż

            Zobaczysz wiosnę już!

            Słowami  piosenki o Wielkanocy klasa 5 oraz dzieci przedszkolne, wraz z wychowawcami: Panem Zbigniewem Kogutem oraz Panią Martą Dębosz, wprowadzili nas w świąteczny nastrój podczas okolicznościowego Apelu, który odbył się w środę, 5 kwietnia.

            W trakcie wspaniałych występów mogliśmy podziwiać zarówno śpiew wykonawców oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat tradycji świątecznych.

            Wszak Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość chrześcijańska, obchodzona w Polsce już od X wieku. To wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową. Przez wieki powstało wiele obrzędów i zwyczajów, związanych z tymi świętami, z których wiele przetrwało do dnia dzisiejszego. Najważniejsze z nich to: Poświęcenie palm w Niedzielę Palmową, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, Msza Rezurekcyjna w Wielkę Niedzielę i Śmigus - Dyngus w Lany Poniedziałek. To także wiosenne porządki, malowanie pisanek, i wiele innych, które są charakterystyczne dla poszczególnych regionów w kraju. 

            Na koniec nastąpiło wręczenie nagród za udział w konkursie na świąteczną kartkę Wielkanocną. Konkurs zorganizowała Wychowawczyni przedszkola, p. Marta Dębosz. Komisja konkursowa, w której oprócz p. Marty, znaleźli się : ks. P. Budnik i p. Sylwia Sobczyk, miała trudny wybór. Nagrodzono prace dzieci:

            I miejsce - Tymon Wróbel

            II miejsce - Wiktor Stanisławczyk

            III miejsce - Julia Kaczmarczyk

            Wyróżnienia : Magdalena Wrona , Dominika Gacek, Adam Gabryel. 

             

             

             

        • Konkurs Palm
          • Konkurs Palm

          • Zrobioną z wierzbowych gałązek
            z suszonych kwiatów i wstążek
            Dajemy Wam palmę w darze
            bo tak stary zwyczaj każe
            bo dawno temu wierzono,
            że palmy złe moce odgonią

            Palma wielkanocna to nie tylko symbol religijny, ale także element polskiej kultury i tradycji. Tworzenie i poświęcanie palm wielkanocnych to jeden z najważniejszych elementów kulturowych Polski, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Palmy wielkanocne zdobią nie tylko kościoły, ale także domy i mieszkania, tworząc niepowtarzalny klimat świąt Wielkanocnych. Zwyczaje wielkanocne kultywuje się także w szkołach i przedszkolach, dzieci samodzielnie lub z pomocą nauczycieli wykonują palmy i inne ozdoby. 

            W niedzielę palmową, 2 kwietnia, przy naszym kościele w Cichawce pw. Miłosierdzia Bożego, odbył się Konkurs Palm. 

             Mieszkańcy wsi, w tym nasi Uczniowie i Przedszkolaki dopisali i zaprezentowali piękne, ale i zarazem wysokie palmy. Największe z nich przynieśli: Hubert Buczek z kl. 4 wraz z kolegą, Szymonem Osiką z kl. 5, Wiktoria Sroka z kl. 4 oraz Izabela Haraf z przedszkola wspólnie z bratem Filipem z kl. 4. Na szczególną uwagę zasługiwała palma, którą wspólnie wykonywały przez ubiegły tydzień dzieci z przedszkola.

            Słowa podziękowania kierujemy do sponsorów nagród, a są nimi Gmina Łapanów, Centrum Kultury Gminy Łapanów, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Cichawka "Realiści" ( Organ Prowadzący szkołę i przedszkole) oraz parafia p.w. Miłosierdzia Bożego w Cichawce.

            Dziękujemy także ks. Przemysławowi za upowszechnienie i organizację konkursu, tak pięknie wpisującego się w naszą tradycję.

            Fotorelacja powstała dzięki p. G. Statek, który udostępnił nam zdjęcia, za co mu bardzo dziękujemy.

             

        • Charytatywna "Zajączkowa akcja"
          • Charytatywna "Zajączkowa akcja"

          • Działamy na rzecz oddziału onkologicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu

            W dniu 24 marca  zakończyliśmy charytatywną „Zajączkową akcję” na rzecz dzieci z oddziału onkologicznego Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu . Pan Tomasz Jaworski przekazał w Naszym imieniu do Dom Kultury w Sobolowie paczkę, w której znalazły się kartki wielkanocne, malowanki, słodycze, kurczaczki, zajączki itp. Jak widać, Wasze wrażliwe serca , chęć dzielenia się i obdarowywania „dobrem” innych, przyniosło wymierny efekt i …mamy nadzieję, że te drobiazgi świąteczne, które już jutro dotrą do małych pacjentów , wywołają na ich buziach - uśmiech.

            Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w akcję Wam wszystkim, a w szczególności p. Ani Dziedzic, nauczycielce plastyki, bo to ona zainspirowała naszą młodzież do stworzenia prawdziwych rękodzielniczych cudeniek.

        • POWITANIE WIOSNY
          • POWITANIE WIOSNY

          • "Proszę państwa o uwagę, o skupienie i powagę.

            Spójrzcie, proszę....Oto scena, a na scenie będzie wielkie wydarzenie.

            Więc zostańcie proszę z nami, a  piękne stroje zobaczycie sami.

            Może wystarczy! Bez lania wody! Tak więc otwieram nasz pokaz mody!"

            W dniu 24 marca świętowaliśmy w naszej szkole i przedszkolu nadejście wiosny

            Z tej okazji, nasz niezawodny Samorząd Uczniowski przygotował konkurs na najciekawszy strój wiosenny wykonany przez uczniów poszczególnych klas i zaprezentowany przez ich przedstawiciela.

            Po szkolnym pokazie mody, przyszedł czas na zagadki oraz zadania o tematyce wiosennej, zaprezentowanie Marzanny, wykonanej przez dzieci przedszkolne wraz z wychowawcami oraz oficjalne pożegnanie Zimy poprzez przystrojenie wiosennego drzewka.

            Najciekawszy wiosenny strój zaprezentował przedstawiciel klasy V - Szymon Osika, który zdobył zasłużone brawa. 

            Wszyscy uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem, dlatego każda klasa otrzymała dyplom za udział oraz upominek.

        • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej ( OTWP)
          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej ( OTWP)

          • ​​​​ "Młodzież zapobiega pożarom" 

            Etap gminny i powiatowy

             Reprezentanci uczniów naszej szkoły w piątek, 24 marca 2023 r. wzięli udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", w Tarnawie. Uczestnicy turnieju mieli za zadanie wykazać się wiedzą z zakresu ochrony ludności, ekologii, pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej, a także historii i tradycji ruchu strażackiego. 

             W OTWP uczestniczą dzieci i młodzież w trzech grupach:

            I grupa  uczniowie szkół podstawowych, klasy IIV,
            II grupa  uczniowie szkół podstawowych, klasy VVIII,
            III grupa  uczniowie szkół ponadpodstawowych.

             Reprezentantem grupy I był: Filip Haraf z klasy IV, zaś w grupie II znaleźli się: Filip Bujak z klasy V i Karolina Gęślak z klasy VI. 

             Miło nam poinformować, że uczeń klasy V - Filip, znalazł się wśród zwycięzców i wraz z innymi laureatami będzie reprezentował naszą gminę podczas etapu powiatowego w dniu 31 marca w Bochni. 

            Po konkursie na wszystkich czekała nie lada niespodzianka - pokaz strażacki.

            Uczniów do turnieju przygotowywał p. Józef Drożdż i sprawował nad nimi opiekę, za co mu bardzo dziękujemy. 

             

            W piątek 31 marca odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Organizatorami zmagań był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bochni przy współudziale Komendy Powiatowej PSP oraz przy wsparciu finansowym Powiatu Bocheńskiego i sponsorów. Naszą szkołę reprezentował Filip Bujak z kl. 5  w kategorii II, który przygotowywał się pod opieką p. J. Drożdż.  Pomimo zdobycia wysokich wyników punktowych naszemu reprezentantowi nie udało się zająć miejsca na podium.

            Wszystkim biorącym udział oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

             

             

             

        •  "Trzymaj formę"
          • "Trzymaj formę"

          • Szkolny etap konkursu w formie on - line

             

            Chętni uczniowie klas VI - VII wzięli w dniu 23 marca o godz. 12.00 udział w I etapie (szkolnym) konkursu wiedzy pn: "Trzymaj formę" w elektronicznej formie: on - line za pośrednictwem Internetowego Systemu Konkursowego. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykazać się wiedzą z zakresu zdrowego stylu życia w szczególności uwzględniającej tematykę zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. W ciągu 40 minut uczniowie samodzielnie rozwiązywali zadania zamknięte w formie testu. Do II etapu - powiatowego zakwalifikują się Ci, którzy uzyskają nie mniej niż 80% maksymalnej liczby punktów, czego Im - życzymy. Do konkursu zgłosiła i przygotowywała p. Maria Łącka, której bardzo za to dziękujemy.

        • Ostatnie pożegnanie Śp. Danuty Statek - emerytowanej Dyrektor szkoły w Cichawce
          • Ostatnie pożegnanie Śp. Danuty Statek - emerytowanej Dyrektor szkoły w Cichawce

          • "Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych"

            ks. Jan Twardowski

            Dnia 22 marca 2023 r. pożegnaliśmy Danutę Statek, Kierownika, a następnie Dyrektora szkoły podstawowej w Cichawce, wychowawcę wielu pokoleń młodzieży z Cichawki, wspaniałego pedagoga, człowieka niezwykle pracowitego. W zawodzie nauczyciela przepracowała 42 lata, na stanowisku kierowniczym – 34 lata. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Cichawce,  na które licznie przybyli mieszkańcy Cichawki i okolic z gminy Łapanów: absolwenci, uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele UG w Łapanowie i inni.  Nasza szkoła jak i pozostałe z terenu gminy wystawiły swoje Poczty Sztandarowe. Mszę świętą żałobną odprawił ks. Przemysław Wróbel, homilię wygłosił ks. Ryszard Trzósło,  zaś na miejsce wiecznego spoczynku – na cmentarzu parafialnym w Cichawce,  odprowadził ks. Przemysław Budnik.

            Mowę pożegnalną wygłosiła Maria Statek – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Cichawce oraz przedstawiciel UG w Łapanowie, Mirosław Drożdż.

            A oto treść mowy pożegnalnej Dyrektora szkoły w Cichawce:

            Pogrążona w smutku Rodzino, Czcigodni Księża, Nauczyciele, Uczniowie, znajomi,  
            i tak licznie zebrani mieszkańcy wsi Cichawka, absolwenci tutejszej szkoły!

            Uczestniczymy w pełnej bólu i cierpienia uroczystości, jaką jest pożegnanie
            i odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku zmarłej emerytowanej Dyrektor Szkoły Podstawowej w Cichawce śp. Danuty Statek. Żegnamy dziś wychowawcę wielu pokoleń dzieci i młodzieży, wspaniałego pedagoga i dyrektora szkoły.

            Śmierć zawsze przychodzi nie w porę. Patron naszej szkoły,  ksiądz Jan Twardowski powiedział też: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych".

            W naszej pamięci śp. Danuta ma szczególne miejsce i pozostanie na zawsze.Po ukończeniu Liceum podjęła pracę min. w szkole w Sobolowie, a po kilku latach trafiła do Cichawki.  Tej wsi i jej mieszkańcom poświęciła prawie całe zawodowe życie. Od 1 września 1966 r. do końca sierpnia 2000 r., czyli 34 lata pełniła funkcję dyrektora szkoły. Wiemy też, że po przejściu na emeryturę kontynuowała pracę pedagogiczną do 2002 roku i wówczas , przekazując nauczanie przedmiotów ścisłych swojej następczyni , wycofała się z czynnego życia zawodowego.

            Przez wiele lat z ogromną odpowiedzialnością kierowała tutejszą szkołą, mając na uwadze przede wszystkim dobro uczniów.  Jako nauczyciel matematyki i fizyki dbała o wszystkie potrzeby uczniów, nie szczędziła im sił i czasu. Zawsze była wzorem wielkiej pracowitości, w szkole i w domu. Angażowała rodziców i mieszkańców wsi do prac na rzecz szkoły, podejmowała różne inicjatywy, służące rozwojowi tej placówki. Starała się by  uczniowie wszechstronnie się rozwijali.  Dbała o rozwój szkoły. Za jej rządów miał miejsce kapitalny remont budynku, rozbudowa obiektu, odnowienie i wyposażenie wszystkich sal lekcyjnych w nowe pomoce dydaktyczne.

            Przeżyła swe życie w najpiękniejszy z możliwych sposobów – służąc drugiemu człowiekowi. Swym charakterem, postawą życiową, pogodnym usposobieniem,  poświęceniem dla dzieci i najbliższych,  otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka, pokazywała nam – nauczycielom, co jest w życiu ważne i istotne. Kochała pracę, a dobro uczniów było dla niej zawsze najważniejsze. Spełniała się w trudnej pracy nauczycielskiej i dyrektorskiej. Większość swojego ziemskiego życia Pani Danuta oddała szkole.

            My, jako nauczyciele zapamiętaliśmy Ją jako człowieka pracowitego, a jednocześnie życzliwego i skromnego, wyjątkowo ciepłego, wyrozumiałego,  budzącego zaufanie i szacunek otoczenia. Pani Danuta to prawdziwy nauczyciel z powołania. Była dla nas Dyrektorem Mamą, i te dwa słowa tak naprawdę w pełni określały jej zawodowe życie i stosunek do podwładnych.

            Należy podkreślić i ten fakt, że wielu nauczycieli  pracujących  w Cichawce pod Jej kierownictwem doskonale spełniło się w dalszej pracy pedagogicznej oraz  na stanowiskach kierowniczych  tej lub innych placówek.  Wielu z nas wypełniając obowiązki dyrektorskie  starało się i stara się nadal  kontynuować przekazane nam przez dyrektor Danutę Statek - wzorce.

            Dziękuję za troskę o sprawy tej szkoły. Dziś jako dyrektor wiem, że czasami pewnie nie było łatwo. Dziękuję  za każdy dzień spędzony w jej murach, za okazane nam serce, swój czas
             i pomoc.

            "Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania.                                                                                                                   Tak jakbyś nie chciała, swym odejściem smucić...                                                                                                tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,                                                                                                                że masz niebawem z dobrą wieścią       wrócić"                                                                                                                   

            Niech te słowa naszego Patrona, ks. Jana Twardowskiego,  wleją w nasze serca nadzieję i będą wyrazem zapewnienia o naszej modlitwie i  pamięci. 

             

             

            Pani Dyrektor

            Spoczywaj w pokoju!

                                                                             

             

              

             

             

             

        • 1,5 % dla naszej szkoły, przedszkola
          • 1,5 % dla naszej szkoły, przedszkola

          • WSPÓLNIE ZADBAJMY O DOBRO NASZYCH DZIECI

            Jak co roku zachęcamy do wspierania działań naszej Szkoły i Przedszkola poprzez przekazanie 1,5% podatku na nasze konto w Fundacji "Spełnienie Dziecięcych Marzeń".

            Z powyższą fundacją współpracujemy już trzeci rok. Dzięki środkom pozyskanym do tej pory z odpisu 1 %   dofinansowaliśmy wyjazd uczniów na "Zieloną Szkołę" do Jastrzębiej Góry oraz wycieczki do Oświęcimia i   Wieliczki oraz wyjazdy do okolicznych gospodarstw agroturystycznych. 

            Przed nami jeszcze wiele planów i zamierzeń związanych z aktywnym spędzaniem czasu przez nasze dzieci. 

            WSPOMÓŻMY ICH!

        • KANGUR MATEMATYCZNY 2023
          • KANGUR MATEMATYCZNY 2023

          • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny

            Dnia 16 marca 2023 r. /czwartek/ chętni uczniowie naszej szkoły (z klas II - VII) wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny 2023”. Rozpoczął się on o godz. 9.00 . Na rozwiązanie testu przeznaczono 75 minut.

            Konkurs miał charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin zostały ustalone przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Organizatorem konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.

            A oto kilka informacji o konkursie:

            Test konkursowy w kategorii "Żaczek" zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 21 punktów.

            Test konkursowy w kategorii "Maluch" zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 24 punkty.

            Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów. Uczeń uczestniczący w konkursie w każdej z tych kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów. Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.

            W poszczególnych kategoriach konkursu udział brali:

            Żaczek - klasy II ( ew. kl. I) - Zuzanna Juszczyk

            Maluch  -  klasy III, IV - Bartłomiej Kaczmarczyk, Hubert Hełmecki, Filip Haraf

            Beniamin - klasy V, VI - Filip Bujak, Julia Statek, Weronika Hełmecka, Karolina Gęślak, Jakub Dziedzic

            Kadet - klasy VII, VIII - Szymon Statek

            Każdy uczestnik konkursu otrzymał od Organizatora układankę przestrzenną.

            Organizacją konkursu w naszej szkole zajęła się już po raz kolejny p. A. Statek, której tą drogą bardzo dziękujemy, uczestnikom zaś - życzymy sukcesów.