• Prace remontowe
          • Prace remontowe

          • Malowanie szatni i sali gimnastycznej

            W dniach 15 - 19 grudnia w naszej szkole trwały prace remontowe. Przedmiotem weekendowych prac było malowanie szatni i sali gimnastycznej. Wykonanie tej inwestycji podyktowane było tym,  aby dzieci czuły się w naszej szkole dobrze i bezpiecznie. Aby nasz budynek był odświeżony i kolorowy. I to zadanie nam się udało!!! Nie widać już na suficie i na ścianach zniszczeń, pęknięć i plam. Możemy jednoznacznie stwierdzić, że ogromny trud, wysiłek i zaangażowwanie wielu osób przyniosło oczekiwany rezultat.  

        • Jarmark Bożonarodzeniowy
          • Jarmark Bożonarodzeniowy

          • Udział Rady Rodziców  w III Gminnym Jarmarku Bożonarodzeniowym na Rynku w Łapanowie

            Już po raz trzeci nasza Rada Rodziców skorzystała z zaproszenia CKGŁ i zorganizowała stoisko z dekoracjami, stroikami i ozdobami świątecznymi. Zostały one wykonane własnoręcznie przez Rodziców naszych dzieci i uczniów,  za co składamy wyrazy uznania i wielkiego podziękowania. Dochód ze sprzedaży tradycyjnie zostanie przeznaczony na potrzeby dzieci z naszego przedszkola i uczniów naszej szkoły. Bardzo się cieszymy, że ta gminna impreza, której jesteśmy częścią,  sprzyja nawiązywaniu pozytywnych relacji, budowaniu więzi, oraz kultywowaniu świątecznych tradycji i rozwojowi lokalnej społeczności. 

        • Turniej  Zimowy Grup Szkolnych Akademii Piłkarskiej Mam Talent w  Limanowej
          • Turniej Zimowy Grup Szkolnych Akademii Piłkarskiej Mam Talent w Limanowej

          • Charytatywny mecz DLA MARYSI

            W dniu  9 grudnia, ( sobota)  niektórzy uczniowie z klas 1 - 3 uczestniczyli w Turnieju Zimowym Grup Szkolnych Akademii Piłkarskiej Mam Talent w Limanowej. Było to wyjątkowe wydarzenie: zagraliśmy charytatywny mecz dla Marysi! Marysia Chlipała, cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe dziecięce, padaczkę lekooporną, odżywiana jest dojelitowo - system Peg, wymaga respiratorowego wspomagania oddychania, stałej opieki oraz leczenia. Bardzo się cieszymy, że podczas rozgrywek i kiermaszu uzbierano dla naszej koleżanki ponad 2 500 zł. My zaś wróciliśmy do domów z pięknymi medalami i odczuciem, że pomaganie innym - uszlachetnia.

        • Spotkanie ze Św. Mikołajem
          • Spotkanie ze Św. Mikołajem

          • "Każdy się dzisiaj cieszy

            Każdy serdecznie uśmiecha,

            Bo dobry święty Mikołaj

            zechciał do nas przyjechać..."

            6 grudnia to wyjątkowy dzień w kalendarzu szkolnych i przedszkolnych wydarzeń. 

            Na ten dzień, ze szczególną niecierpliwością czekali najmłodsi Uczniowie naszej szkoły oraz Przedszkolaki.  Cóż to była za radość i jakie emocje. Uczniowie i dzieci z przedszkola na powitanie zaśpiewali niezwykłemu Gościowi piosenki i wyrecytowali wiersze. Po krótkiej rozmowie nadeszła wyczekiwana chwila - rozdawanie prezentów.

            Wszystkie grzeczne dzieci otrzymały upominki.

            Następnie Mikołaj udał się w dalszą drogę, odwiedzając tym razem uczniów starszych klas. Tu również w bardzo miłej atmosferze obdarował wszystkich upominkami ale także i dobrym i ciepłym słowem. Mikołajki, to jedno z najwspanialszych świąt w roku- nie tylko dla dzieci

            Dziękujemy Mikołaju za każde otrzymane dobro, za to, że uczysz nas jak być prawdziwym darem człowieka dla człowieka.....no i oczywiście zapraszamy Cię do nas za rok.

        • 1 grudnia - ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS
          • 1 grudnia - ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

          • "Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead)."

            1 grudnia, jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem, upowszechnienie wiedzy o profilaktyce , leczeniu oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. I tak właśnie się stało podczas prelekcji zorganizowanej dla uczniów klas starszych. Wielu informacji dostarczyła wszystkim prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów z klasy VIII. Dzisiejsze nasze działania wpisały się w realizację Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, rekomendowane przez Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Bochni .

            WAŻNE!!!

            AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności, to końcowy etap NIELECZONEGO zakażenia wirusem HIV. To zespół chorób atakujących osoby zakażone HIV; są to różne infekcje i nowotwory. AIDS występuje po wielu latach trwania infekcji HIV u osób, które o swoim zakażeniu nie wiedzą. Osoby, które wiedzą o swoim zakażeniu objęte są nowoczesną terapią antyretrowirusową, która zapobiega wystąpieniu AIDS, dlatego warto się testować.

            Społeczności osób zagrożonych HIV i żyjących z HIV stanowią o postępie w eliminacji tego zakażenia, są otwarte na innowacje, monitorują wdrażanie polityk i usług. Dlatego trzeba je wspierać w roli liderów.

            „Koniec AIDS jest możliwy, jest w naszym zasięgu” – Winnie Byanyima. „Aby podążać ścieżką, która położy kres AIDS, świat musi pozwolić społeczeństwom być liderami”.

            HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2022 roku:

            39 000 000 osób żyło z HIV;

            630 000 osób zmarło z przyczyn związanych z zakażeniem; wykryto 1 300 000 nowych zakażeń HIV;

            29 800 000 osób żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

            HIV w Polsce

            W naszym kraju, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. zakażenie HIV stwierdzono u 30 092 osób. Ogółem odnotowano 4 013 zachorowań na AIDS. 1 471 chorych zmarło.

            W ubiegłym roku w naszym kraju dane prezentowały się następująco: od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku wykryto 2 384 nowych zakażeń wirusem HIV, 135 osób zachorowsło na AIDS, 22 osoby zmarły.

            W połowie roku 2023 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było ok. 19 045 pacjentów, w tym 178 dzieci. Leczenie jest prowadzone w ramach Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022–2026” i od 1 stycznia 2023 finansowane przez NFZ.

            Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania/ udostępnianie na swoich profilach czerwonej kokardki – symbolu solidarności z osobami dotkniętymi HIV, chorymi na AIDS, oraz ich rodzinami i bliskimi. W strefie publicznej przypomina a także uświadamia, że osoby te, są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, z możliwością życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając jednocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

            Ważne

            W Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w całej Polsce można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania badanie w kierunku HIV! Warto się badać.

            BEZPŁATNY TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS

            ~~ 800 888 448 ~~

            Więcej informacji na stronie:

            https://aids.gov.pl/, https://www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/02.html

        • ANDRZEJKI 2023
          • ANDRZEJKI 2023

          • "Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście".

            Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana z dziada, pradziada. Również w naszej szkole 29 i 30 listopada odbyła się andrzejkowa zabawa.

            Na uczniów klas młodszych czekało, prócz zabaw przy muzyce i tańców wiele atrakcji. Natomiast klasy starsze bawiły się równie świetnie następnego dnia w przepięknie przystrojonej sali gimnastycznej w rytmie lat 80-tych. Samorząd uczniowski dla uczestników zabawy przygotował liczne wróżby, między innymi losowanie owoców, rurki miłosne, czy losowanie kubków, a także można było sprawdzić jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca.

            Uczniowie klas młodszych mogli natomiast sprawdzić, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości, kto uda się na ciekawą wycieczkę albo na kogo czeka w nadchodzącym roku najwięcej przygód i niespodzianek. Zabawie, żartom i wróżbom nie było końca.... Czy przepowiednie się sprawdzą? Zobaczymy…

            Jedno jest pewne - Andrzejki uznajemy za udane!!!

        • Wycieczka uczniów kl. 7 i 8 do KL Auschwitz-Birkenau
          • Wycieczka uczniów kl. 7 i 8 do KL Auschwitz-Birkenau

          • Nie można zapomnieć…

            Dnia 28.11.2023 r. Uczniowie klasy 7 i 8 wraz z Wychowawcami udali się na wycieczkę do Oświęcimia oraz Brzezinki, aby wziąć udział w niezwykłej lekcji historii na terenach byłego obozu koncentracyjnego.

            Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, która w pierwszym etapie naszej wycieczki zaznajomiła nas z historią obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, znajdującego się w Oświęcimiu. W trakcie zwiedzania poszczególnych bloków, dowiedzieliśmy się m.in.: o warunkach życia więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych czy też o karach i wykonywanych egzekucjach. Ważnym miejscem, które zobaczyliśmy była Ściana Straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Z powagą i smutkiem oddaliśmy cześć ofiarom.

            Drugi etap wycieczki stanowił oddalony o kilka kilometrów obóz zagłady w Brzezince, który w całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Tam doświadczyliśmy podobnych emocji. Wycieczka była ważną lekcją, pełną zadumy i pokory, którą z pewnością zapamiętamy na długo.

             

        • Zdrowo i ekologicznie w Przedszkolu
          • Zdrowo i ekologicznie w Przedszkolu

          • Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego

            i realizacja programu edukacyjnego "Skąd sie biora produkty ekologiczne"

            Ostatnim punktem projektu edukacyjnego dla przedszkoli, rekomendowanego przez GIS pn. "Skąd się biorą produkty ekologiczne" były zasady zdrowego odżywiania się na podstawie piramidy żywienia, gdzie każdy element piramidy został szczegółowo omówiony.

            Piramida zdrowego żywienia podpowiada nam, jak komponować posiłki, aby dostarczać ludziom tego, czego potrzebuje ich organizm.

            Przedszkolaki wiedzą, że oprócz zdrowego odżywiania się - ważne jest, aby dbać o kondycję fizyczną uprawiając różne sporty.

            Nawiązując do programu pn. "Skąd się biorą produkty ekologiczne" wspaniałym pomysłem była wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego "Pod Tuszyną" w Czasławiu. Jej celem było przybliżenie warunków życia na wsi, zdrowego trybu życia oraz kontaktu z ekosystem pola i lasu oraz zwierzętami hodowlanymi.

            Przedszkolaki uczestniczyły też w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez właścicieli gospodarstwa: pieczenie własnoręcznie wykonanych bułeczek oraz robienie wiejskiego sera i masła.

            Największą atrakcją była przejażdżka wozem drabinowym zaprzężonym w konie po malowniczych okolicach wsi oraz pobliskiego ekosystemu leśnego.

            Dzieci pełne pozytywnych wrażeń wróciły do przedszkola z wielkim uśmiechem na twarzy przywożąc ze sobą smaczne bułeczki!!!

        • "Listopadowe Literki w akcji"
          • "Listopadowe Literki w akcji"

          • Poznajemy Alfabet Braille'a.

            Uczniowie klasy I w ramach realizacji Międzynarodowego projektu edukacyjnego "Literki w akcji"w inny sposób niż zazwyczaj utrwalali alfabet, angażując się w zróżnicowane aktywności, ucząc się innych form komunikacji, a jednocześnie rozwijając umiejętności manualne i kreatywność, co wymagało od nich skupienia i koncentracji. Pierwszoklasiści poznali pismo punktowe Braille'a, oparte na kombinacji sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej.

            Te zajęcia to nie tylko ćwiczenia i utrwalenie liter, ale również wspaniała lekcja kształtowania postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji, empatii, wdzięczności oraz docenienia tego, że się jest zdrowym i można poznać świat wszystkimi zmysłami.

        • MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK
          • MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

          • Czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka.

            MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK to kolejna edycja kampanii, która promuje czytelnictwo wśród najmłodszych uczniów. Udział w Ogólnopolskim Projekcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma za zadanie zachęcić do sięgania po książki i regularnego czytania zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych. Właśnie w tym celu uczniowie klasy I otrzymali specjalne wyprawki czytelnicze składające się z dwóch części. Pierwsza - „Wnuczka antykwariusza”- książka autorstwa Justyny Bednarek. Druga część - „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” - broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów.

            Mamy nadzieję, że częste obcowanie z książką pobudzi wyobraźnię, ułatwi komunikację,wzbogaci słownictwo oraz zwiększy wrażliwość i wiedzę ogólną o otaczającym świecie.

            Co daje czytanie w wieku 6–10 lat?

            • pomaga dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jaką jest szkoła,
            • pozwala rozwijać hobby, zainteresowania i zaspokoić ciekawość,
            • ułatwia przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie informacji,
            • wzbogaca słownictwo,
            • rozwija umiejętność swobodnego wypowiadania się i myślenia,
            • umacnia więź z rodzicami i dziadkami,
            • rozbudza i kształtuje wrażliwość emocjonalną,
            • daje wewnętrzną siłę do radzenia sobie z trudnościami,
            • pokazuje, jak panować nad własnymi emocjami,
            • kształtuje osobowość oraz poczucie własnej wartości,
            • uczy oceny swojego zachowania z moralnego punktu widzenia,
            • pomaga rodzicowi zrozumieć emocjonalny i społeczny rozwój swojego dziecka.

            Więcej na: http://wielki-czlowiek.pl/czytaj-dziecku/ 

             

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • "Miś do zabawy, do przytulania, miś cały w sobie jest do kochania"

            W dniu 27 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Nasi najmłodsi Uczniowie oraz Przedszkolaki udali się do Misiowej Sali Kinowej zorganizowanej w szkolnej bibliotece, aby obejrzeć animowane filmy o misiach. W czasie seansu podjadali popcorn z "misiowych " kubeczków, a towarzystwa dotrzymywały im ich ulubione pluszaki. Zwieńczeniem dnia było ozdobienie gipsowych figurek misiów. Przedszkolaki z kolei miały zafundowana sesję zdjęciową ze swoimi pluszowymi ulubieńcami. Wykonali takze wspaniałe prace plastyczne - postać misia.  To był wspaniały dzień, pełen ciepła i pozytywnych wrażeń.

             

        • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
          • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

          • Realizacja kompetencji kluczowej: Inicjatywność i Przedsiębiorczość

            W 2023 roku obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości przypadają na okres od 20 listopada do 26 listopada. 

            W naszej szkole od poniedziałku ( 20 XI) do piątku (24 XI) uczniowie wszystkich klas podejmowali wiele działań z zakresu realizowanej w tym roku szkolnym kompetencji kluczowej: Inicjatywność i Przedsiębiorczość. Uczniowie grając w gry planszowe typu: Monopoly, Eurobiznes itp. mogli sami sprawdzić swoje umiejętności w zakresie inwestowania pieniędzy i zaradności finansowej. Pomocne w przybliżeniu tematyki okazały się filmiki i prezentacje multimedialne. Efektem zaś przedsięwzięć stały się okolicznościowe gazetki oraz własnoręcznie wykonane skarbonki.

        • Międzynarodowy i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
          • Międzynarodowy i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

          • Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać.

            20 listopada przypada Międzynarodowy i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1989 roku. Warto dodać, że Konwencja o Prawach Dziecka powstała z inicjatywy Polski. 

            Najważniejszeprawa dziecka to: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji; polityczne lub publiczne, dzięki którym dziecko wyraża swoje poglądy i uczestniczy w życiu swojej grupy, społeczności, państwa.

            Z tej okazji w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny: "Nasze prawa - ważna sprawa".                      Komisja Konkursowa w składzie: p. A. Dziedzic, p. S. Patalita i ks. P. Budnik w toku swoich obrad wytypowali laureatów konkursu, którym wręczono dyplomy i nagrody w dniu 23 XI.  

            Obchody Międzynarodowego i Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka stały się dla naszej szkoły i przedszkola okazją do skierowania uwagi na Dzieci i Uczniów, a także do przypomnienia Ich praw i obowiązków. Dokonali tego sami uczniowie w dniu 23 XI podczas Apelu, w krótkiej prezentacji oraz poprzez okolicznościowe teksty i wiersze.

            Z tej okazji w klasie 1 urządzono okolicznościową gazetkę poświęconą prawom dziecka. 

        • Zajęcia ceramiczne
          • Zajęcia ceramiczne

          • Gliniane upominki, naczynia i pamiątki

            W dniach 22 - 23 listopada uczniowie naszej szkoły i dzieci z przedszkola uczestniczyli w zajęciach ceramicznych, które prowadziła p. Jola z firmy MAJOLIKA. 

            A jakie są zalety takich zajęć? Jest wiele, oto kilka z nich:

            1. Kreatywne wykorzystanie czasu wolnego.  Zajęcia ceramiczne pozwolają spędzić czas w sposób bardziej korzystny nie tylko dla zdrowia, ale także psychiki. Dzieci mają okazję spotkać się ze swoimi rówieśnikami i nauczyć, jak pracować w grupie. Zdolność współpracy należy współcześnie do wysoko cenionych umiejętności miękkich. Zajęcia ceramiczne w czasie wolnym pozwolą także utrwalić pozytywną samoocenę.
            2. Rozwój zdolności artystycznych. Zajęcia ceramiczne rozwijają w dziecku poczucie estetyki i umiejętności plastyczne. Najmłodsi mają szansę aktywować pokłady kreatywności i rozwinąć wyobraźnię przestrzenną. Dzieci uczą się wyrażać swoje myśli w sposób artystyczny, co buduje ich tożsamość i uczy nowych pojęć. 
            3. Forma terapii zajęciowej dla dzieci. Właściwości terapeutyczne gliny są znane nie od dziś. Na zajęciach ceramicznych dziecko uczy się samodzielności i cierpliwości. Praca z gliną uczy planowania, odpowiedzialności, organizacji stanowiska pracy i akceptacji niepowodzeń. Wyzwala pozytywne emocje, pewność siebie, przedsiębiorczość i kreatywność. Zajęcia ceramiczne polecane są dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej, a także zmagających się z problemami nadpobudliwości. 
            4. Relaks i rozładowanie napięcia. Lepienie w glinie i dotyk miękkiej, wilgotnej masy pozwala dziecku rozładować napięcie i zrelaksować się. Stymuluje układ nerwowy, czego konsekwencją jest rozwój umiejętności empatycznych oraz nauka komunikowania uczuć i wyrażania emocji. Silne pobudzenie koncentracji wzmaga wyciszenie i pozwala kreatywnie spożytkować nadmiar energii. Właściwości antystresowe zabaw gliną i możliwość redukcji dzięki nim napięcia nerwowego jest potwierdzona przez psychologów. Rozładowanie napięcia towarzyszy rozwojowi sensoryczno-percepcyjnemu. Warto mieć na uwadze, że nadmierny stres u dziecka może prowadzić do bólów mięśni, problemów z zasypianiem czy napadów agresji.
            5. Pobudzenie sprawności dłoni i palców. Lepienie gliny wspiera rozwój małej motoryki, czyli sprawności palców i dłoni. Wykonywane nimi ruchy wymagają dużej precyzji i skupienia. Dzieci mają okazję ćwiczyć zdolności manualne i koordynację wzorowo-ruchową, co pozytywnie wpływa na ich świadomość ciała. Rozwój małej motoryki ma istotne znaczenie zwłaszcza dla dzieci w okresie przedszkolnym. Wspiera nawiązywanie interakcji międzyludzkich, rozwój mięśni, efektywność uczenia się, postrzeganie zmysłowe, rozwój mowy i stabilność emocjonalną.
            6. Rozwijanie wyobraźni. Główną zaletą zajęć ceramicznych dla dzieci jest rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Dzieci mają okazję tworzyć, kształtować i zdobić swoje naczynia według własnych pomysłów. To proces, w którym wyobraźnia jest kluczem do stworzenia unikatowych dzieł.
            7. Nauka poprzez doświadczenie. Zajęcia ceramiczne pozwalają dzieciom na naukę poprzez doświadczenie. Mogą poznać proces powstawania ceramiki, zrozumieć, jak z gliny można stworzyć trwałe i funkcjonalne przedmioty. To także nauka o cierpliwości, staranności i dbałości o szczegóły.
            8. Współpraca i integracja. Praca w grupie, typowa dla zajęć ceramicznych, pozwala dzieciom na rozwijanie umiejętności współpracy i integracji. Wspólna zabawa z gliną, wymiana pomysłów i wzajemna motywacja sprzyjają budowaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami.

             

             

        • Warsztaty serowarskie dla Przedszkolaków
          • Warsztaty serowarskie dla Przedszkolaków

          • Atrakcje gospodarstwa agroturystycznego "Kozi Stok" w Kobylcu

             

            ​​​​

            W dniu 21 listopada 2023 r. nasze Przedszkolaki wybrały się na Warsztaty Rzemieślnicze do "Koziego Stoku" w Kobylcu, w ramach projektu organizowanego przez Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie.

            W czasie warsztatów dzieci zaprawiały podpuszczką mleko na ser,a Panie opowiadały

            o serze i jego właściwościach, kroiły skrzep, wyciskały ser i formowały krążki.

            Aby nabrać sił na dalsze wycieczkowe atrakcje, dzieci posiliły się kiełbaską z grilla, babeczką

            z pysznym dżemem dyniowym oraz ciepłą herbatą z sokiem malinowym .

            Kolejnym etapem była wycieczka po gospodarstwie, gdzie  Przedszkolaki miały okazję poznać i zobaczyć konie, jelenie, sarny, dziki, kury, kozy

            i króliki.

            Ale największą atrakcją były domki na drzewach!

            Dzieci były zachwycone . Z wielką radością wróciły do przedszkola!!!

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • World Multiplication Table Day

            17 listopada obchodziliśmy w szkole 13. edycję  Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jest to coroczna bezpłatna akcja edukacyjna, celem której jest propagowanie nauczania-uczenia się matematyki poprzez zabawę. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Wydarzenie odbywa się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W naszej szkole   w ramach akcji  uczniowie z klasy VIII, z pomocą nauczyciela matematyki, p. Agaty Statek stworzyli  specjalny  patrol egzaminacyjny i przepytali starszych kolegów oraz dorosłych z tabliczki mnożenia.  Wszyscy nauczyciele, zarówno w szkole, jak i w przedszkolu, oraz pracownicy, zdawali krótki "egzamin", a osoby, które go zaliczyły otrzymały certyfikaty i symboliczne upominki. Niektórzy z uczniów ćwiczyli także tabliczkę mnożenia grając w " matematyczne karty".

            W tym roku szkolnym pomocne w nauce lub utrwalaniu tabliczki mnożenia stały się "schody", na których przyklejono kartoniki z iloczynami. Bardzo ciekawa okazała się także okolicznościowa gazetka, na której można znaleźć rymowankę ułatwalającą zapamiętanie tabliczki mnożenia oraz ciekawe wierszowane teksty matematyczne. 

        • "Cztery mile za piec"
          • "Cztery mile za piec"

          • Spektakl Tearzyku "Skrzat" z Krakowa

            W dniu 15 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu i szkole aktorów  Teatrzyku "Skrzat" z Krakowa. Najmłodsi obejrzeli przedstawienie "Cztery mile za piec",  bajkę, autorstwa Marii Kownackiej. Jest to opowieść o wesołej Zosi, która w poszukiwaniu swojej zagubionej laleczki, Petroneli,  wyruszyła w podróż do Baśniowej Krainy.

            W trakcie spektaklu dzieci wspólnie z aktorami przebywały tę drogę, a wesołe scenki wprowadziły je w wesoły nastrój.

        • Apel z okazji Święta Niepodległości
          • Apel z okazji Święta Niepodległości

          • Bóg, Honor, Ojczyzna

            Czy uroczysta, szkolna Akademia z okazji Święta Niepodległości to jedyny sposób, aby zaprezentować postawę patriotyczną? Czy aby uczcić to święto, trzeba wpierw poświęcić wiele czasu na jego przygotowanie?

            W naszej szkole pokazaliśmy, że także poprzez krótki, interaktywny Apel można zamanifestować postawę patriotyczną na miarę XXI wieku. Ubogaciły go okolicznościowe banery, animowane i edukacyjne filmy, wspólny śpiew patriotycznych pieśni oraz wystąpienia Dyrekcji i Nauczyciela historii ze skierowanymi do wszystkich uczestników pytaniami.

        • Święto Niepodległości
          • Święto Niepodległości

          • #SzkołaDoHymnu

            W tym roku, w piątek 10 listopada, nasi uczniowie, dzieci z przedszkola i nauczyciele wzięli udział w szóstej edycji akcji #Szkoła do Hymnu.   W  ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”.  W ten sposób  włączyliśmy się  we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Wagę tego wydarzenia podkreśliliśmy odświętnymi strojami przyozdobionymi okolicznościowymi kotylionami oraz poprzez gazetki. 

        • "NIEBO NOCĄ" - konkurs plastyczny
          • "NIEBO NOCĄ" - konkurs plastyczny

          • Obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych 

            Nasza biblioteka z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, przypadającego co roku w październiku,  już pod koniec września ogłosiła konkurs plastyczny pt. „Niebo nocą”, adresowany do wszystkich uczniów klas 1 – 8.

            Tematyka tego konkursu nawiązywała do postaci wybitnego Polaka – Mikołaja Kopernika, który został wybrany przez Senat RP patronem roku 2023. W bieżącym bowiem roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin tego wspaniałego astronoma, autora wiekopomnego dzieła pt. „O obrotach sfer niebieskich”.

            W bibliotece szkolnej mamy książki z dziedziny astronomii i korzystają z nich uczniowie.  Starsi wypożyczają je do domu, a młodsi zaznajamiają się z nimi  podczas  zajęć lekcyjnych pod opieką nauczycieli.

            Na konkurs zgłoszono bardzo wiele prac. Uczniowie naszej szkoły wykazali się pomysłowością, oryginalnością i wyjątkowym talentem plastycznym. Świadczą o tym ich prace, które można podziwiać na wystawie zorganizowanej w holu na parterze obok szatni (przez cały miesiąc listopad).

            Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, gdyż poziom prac plastycznych był wysoki. Ostatecznie po naradzie podjęła decyzję w sprawie laureatów.

            • I kategoria wiekowa: klasy 1 – 3

            Zuzanna Juszczyk z klasy 3 – I miejsce

            Izabela Haraf, Wiktor Stanisławczyk z klasy 1 – II miejsce

            Roksana Koprowska z klasy 3, Hubert Kruk z klasy 2 – III miejsce

            Karol Karteczka, Gracjan Wójtowicz, Dominika Gacek, Barbara Gadzina – wyróżnienia

             

            Dodatkowo wyróżnienie przyznano dla Wojciecha Bugajskiego z Publicznego Przedszkola „Słoneczko”.

            • II kategoria wiekowa: klasy 4 – 8

            Filip Wilk z klasy 6, Ada Jaworska z klasy 5 – I miejsce

            Bartłomiej Kaczmarczyk z klasy 5, Emilia Mucha z klasy 6 – II miejsce

            Aleksandra Stokłosa, Filip Haraf z klasy 5 – III miejsce

            Julia Statek, Wiktoria Trzaska, Filip Bujak – wyróżnienia

             

            Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział oraz gratulujemy kreatywności.

            Wyrazy podziękowania kierujemy także dla P. Agaty Kobyłko, Organizatorki konkursu.