• Konkurs religijny "Różaniec"
          • Konkurs religijny "Różaniec"

          • "Nie ma w życiu problemu, którego by nie można było rozwiązać za pomocą różańca."

            Łucja dos Santos

            W dniu 9 listopada zostały wręczone nagrody dzieciom z Przedszkola i Uczniom naszej szkoły za wykonanie prac w kolejnej edycji konkursu religijnego "Różaniec". 

            Konkurs trwał przez cały miesiąc październik, a jak powszechnie wiadomo -   od czasów papieża Leona XIII październik jest miesiącem modlitwy różańcowej

            W dniu 6 listopada, Jury konkursowe podjęło się nie lada wyzwania - wyłonienia spośród wielu wspaniałych prac,tych najlepszych.  Prace okazały się bardzo ładne, pomysłowe, a  dobór materiałów - zaskakujący.  

            Dziękujemy dzieciom i uczniom za wykonanie dzieł konkursowych, a rodzicom za pomoc, jaką im okazali.

            Wyrazy podziękowania kierujemy także do Organizatora, naszego księdza Przemysława, który docenił prace dzieci i uczniów w wymierny sposób, czego dowodem są dyplomy i upominki oraz słodycze.

             

        • „Skąd się biorą produkty ekologiczne” – ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli
          • „Skąd się biorą produkty ekologiczne” – ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli

          • Zioła i grzyby - bogactwo łąk i lasów.

            Przedszkolaki w ramach realizacji programu edukacyjnego "Skąd się biorą produkty ekologiczne?", którego organizatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny, poznawały ekologiczne zioła, herbatki ziołowe i owocowe oraz grzyby.

            W ramach realizowanego projektu podejmowane były różnorodne działania pogłębiające wiedzę

            i umiejętności dotyczące ZIÓŁ, HERBATEK OWOCOWYCH I ZIOŁOWYCH oraz GRZYBÓW.

            Przede wszystkim poznano klasyfikację wybranych ziół i przypraw oraz zastosowanie niektórych ziół w medycynie.

            W całym przedszkolu rozchodziła się przyjemna woń aromatycznych ziół m.in. mięty, melisy, lipy!

            Zachęcaliśmy dzieci do picia owocowych herbatek w domu i w przedszkolu w ciągu dnia. 

        • Warsztaty dietetyczne w praktyce.
          • Warsztaty dietetyczne w praktyce.

          • Odżywianie to konieczność, ale zdrowe odżywianie to sztuka.

            W dniu 7 listopada Uczniowie klasy VIII korzystając z zaproszenia dyrektora CKZiU w Łapanowie,  wzięli udział w warsztatach dietetycznych w praktyce.

            Tematem warsztatów było zapobieganie zaburzeniom odżywiania wśród dzieci i młodzieży. Najpierw Pani Marta Wójtowicz - dietetyk przeprowadziła krótki wykład oraz pokazała w praktyce jak sporządzać posiłki pełnowartościowe.

             

        • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Nie można tkwić uparcie w swoim kącie Lasu, czekając, aż inni do nas przyjdą. Czasem trzeba pójść do nich. 

            (Kubuś Puchatek)

            Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to okazja do wyrażenia swojej kreatywności, a także przypomnienia sobie o wartościach i  o przesłaniach zawartych w klasycznych bajkowych opowieściach.

            W dniu 6 listopada/poniedziałek/ w naszej szkole i przedszkolu, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano ciekawe wydarzenia związane z postaciami z bajek: konkurs na w 100% przebraną klasę, pokaz strojów i przebrań,  rebus z odgadywaniem haseł,  krótki quiz, warsztaty plastyczne, sesję fotograficzną w okolicznościowej fotobudce i wiele innych działań, które mają na celu uczczenie uwielbianych przez wszystkich bajkowych postaci. Do zabawy włączyli się także nauczyciele, integrując się w ten sposób ze swoimi Wychowankami.

            Ten wspaniały, kolorowy dzień przypomniał  wszystkim jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Dodatkową atrakcją i uznaniem za kreatywność były upominki dla klas i drobne prezenciki dla uczestników konkursów i  quizów.  

            Wyrazy gorącego podziękowania należą się przedstawicielom SU, którzy nie tylko zaplanowali, ale także przygotowali i przeprowadzili to nietypowe w kalendarzu uroczystości szkolnych - wydarzenie. 

        • ŚWIATOWY DZIEŃ OSZCZĘDZANIA
          • ŚWIATOWY DZIEŃ OSZCZĘDZANIA

          • Czy oszczędzanie się opłaca? ...

            31 października przypada Światowy Dzień Oszczędzania.

             Święto ma skłonić nas do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób zarządzamy swoimi pieniędzmi. Czy robimy to mądrze, planujemy swoje wydatki i oczywiście, czy potrafimy oszczędzać.

            Światowy Dzień Oszczędzania obchodzono już w 1924 r. To prawie 100 lat temu! Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale jedno pozostało niezmienne – oszczędzanie to ważna umiejętność, którą warto rozwijać i której każdy może się nauczyć

            W naszej szkole obchody tego dnia odbyły się dzień wcześniej  i z tej okazji w naszej szkole gościł przedstawiciel Krakowskiego Banku Spółdzielczego/oddział w Łapanowie – P. Rafał Fior, który udzielił uczniom klas młodszych wywiadu. Dzięki wyczerpującym odpowiedziom Pana Rafała, przedstawiciela banku, wszyscy uczniowie dowiedzieli się jaka jest specyfika wykonywanej przez niego pracy i jakie wymagania powinni spełniać uczniowie, aby w przyszłości być klientami lub pracownikami banku. Następnie uczniowie obejrzeli i wysłuchali prezentacji o oszczędzaniu, po której mogli wykazać się swoją wiedzą w mini quizie. Nagrodą za udzielenie dobrej odpowiedzi było zdobycie czekoladowej monety. Jak się okazało, wszyscy uczniowie byli posiadaczami złotych monet, co dowodzi  ich wspaniałej wiedzy w tym temacie. W tym ważnym dniu nie sposób było również nie wspomnieć i zachęcić uczniów do przystąpienia do działającej przy naszej szkole Szkolnej Kasie Oszczędnościowej, której opiekunem jest p. Sylwia Sobczyk.

            Na koniec obchodów tego wydarzenia uczniowie klasy pierwszej otrzymali książeczki oszczędnościowe, które mogą umożliwić im przystąpienie do SKO, a wszyscy uczniowie szkoły otrzymali upominki od przedstawiciela banku, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

        • #szkołapamięta
          • #szkołapamięta

          • V edycja akcji MEiN w naszej szkole i przedszkolu

            W dniu 30 października zorganizowaliśmy w naszej szkole finał akcji MEiN #szkołapamięta. Wszyscy obejrzeli prezentację zdjęć , które dostarczyli chętni uczniowie, dokumentując w ten sposób odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci, w tym okolicznych cmentarzy żołnierskich, gdzie wykonywali prace związane z porządkowaniem grobów. Odwiedzali także cmentarze parafialne, na których spoczywają min. osoby związane z naszą szkołą – byłe Dyrektorki, którym w sposób szczególny oddano hołd zapalając znicze jako wyraz pamięci. Wcześniej przygotowano wystawki, gazetki, plakaty na temat historii naszej Ojczyzny, dzielono się wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

            Przedszkolaki z kolei udali sie do ogrodu, w którym rośnie Drzewko Pamięci Św. Jana Pawła II, przy którym zapalając znicze dali wyraz swej miłości dla tego Wielkiego Polaka. 

        • "Poczuj chemię do fizyki"
          • "Poczuj chemię do fizyki"

          • Interaktywny spektakl naukowy

            W dniu 27 października naszą szkołę odwiedziła grupa „Zaelektryzowani” z Lublina z interaktywnym spektaklem naukowym "Poczuj chemię do fizyki".

            Celem pokazu było przybliżenie wszystkim uczniom fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych. 

            Prowadzący zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia. Zainteresowaniem cieszyły się zabawy z helem i ciekłym azotem. Interesujące okazało się także nadmuchiwanie powietrzem foliowego rękawa i  jazda na rowerze przeciwskrętnym.  Zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy pokazu brali udział w doświadczeniach i ćwiczeniach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.  Uczniowie zobaczyli, że nauka może być wesoła, ciekawa i pasjonująca i  ma nieograniczone możliwości. 

        • Próbna ewakuacja szkoły i przedszkola
          • Próbna ewakuacja szkoły i przedszkola

          • Szybko, sprawnie, bezpiecznie.

            25.10.2023 r. o godz. 9.00 w naszej szkole i przedszkolu rozbrzmiały alarmowe sygnały dźwiękowe. Uczniowie, dzieci, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły i przedszkola, udając się na miejsce zbiórki, czyli na plac zabaw. Tam nauczyciele przekazali p. Dyrektor Marii Statek  prowadzącej akcję ewakuacyjną informacje dotyczące stanu liczebności klas. Nad bezpieczeństwem czuwali druhowie OSP Zbydniów. 

            Podkreślamy, iż takie alarmy próbne to bardzo ważne kwestie, które przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach.

            W dniu dziesiejszym uczniowie dowiedzieli się także na czym polega służba druhów OSP, poznali wyposażenie wozu strażackiego i ćwiczyli się w udzielaniu pierwszej pomocy .

             

        • W Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach
          • W Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach

          • Jesienna wycieczka Uczniów klas: VI, VII i VIII.

            W dniu 24 października Uczniowie klas: VI, VII i VIII wraz z nauczycielem edukacji dla bezpieczeństwa, p. Januszem Zającem i wychowawcą klasy VIII, p. Wojciechem Machajem udali się do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach.

            Jest to interaktywny obiekt edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa i pożarnictwa -  pierwszy tego typu punkt na mapie Małopolski.

            Uczestnicy wyjazdu skorzystali z interaktywnej ścieżki edukacyjnej, która podzielona została na sektory tematyczne, dotyczące m.in. zagrożeń w domu, bezpieczeństwa na akwenach wodnych, w lesie czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Sektory ścieżki edukacyjnej wyposażone zostały w sprzęt multimedialny. Warsztatom towarzyszyły  efekty świetlne, dźwiękowe oraz zapachowe, które wspomagały przyswajanie wiedzy Uczestników w sposób sensoryczny.

            Nasi uczniowie w trakcie zajęć wcielali się w rolę strażaków, odsłuchiwali nagrania autentycznych zgłoszeń alarmowych, mieli też możliwość przebrać się w stroje strażackie czy wejść do prawdziwego wozu strażackiego.

            Drugą część wycieczki stanowiło zwiedzanie głównych atrakcji miasteczka: Trójkątnego Rynku i Wzgórza Zamkowego, skąd wszyscy podziwiali zaporę, zbiornik wodny i przede wszystkim panoramę Pogórza Wielickiego w jesiennej krasie.

             

        •  Uczniowie klas I - III w  kinie Planeta w Brzesku
          • Uczniowie klas I - III w kinie Planeta w Brzesku

          • Na seansie filmowym pt: "Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy"

            W dniu 19 października nasi najmłodsi uczniowie udali się na swoją pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę do kina Planeta w Brzesku. Obejrzeli w nim film pt: "Mru i ja:Wielka przygoda na cztery łapy". 

            Mru to słodki i niesforny kociak, a zarazem najlepszy przyjaciel dziesięcioletniej Cleo. Zwierzak towarzyszy jej zarówno w radosnych chwilach, jak i w trudnych momentach życiowych zmian. W czasie seansu dzieci mogły odpowiedzieć sobie na pytania: Gdzie zniknął Mru, gdy podczas rodzinnych wakacji w górach odkryje swoją prawdziwą dziką naturę? I czy Cleo – z pomocą swojej ekscentrycznej sąsiadki i jej psa Rambo – odnajdzie swojego futrzastego kompana? 

            „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy” to piękny film o niezwykłej przyjaźni, który stał się  świetnym pretekstem do rozmowy na temat tego, jak odpowiedzialnie i mądrze opiekować się czworonożnym pupilem.U naszych milusińskich wywołał wiele emocji i przeżyć. 

            Wycieczka do Brzeska, miała w swym programie także warsztaty zajęciowe, lecz z przyczyn niezależnych od organizatorów, niestety ograniczyła się tylko do obejrzenia filmu. Było to możliwe dzięki dobrej woli p. Andrzeja Śliwy, Wójta Gminy Łapanów i p. Daniela Długosza, właściciela firmy transportowej, którzy pomogli dzieciom i ich opiekunkom, p. S. Sobczyk i p. J. Śliwie zorganizować w bardzo krótkim czasie transport busami . 

            Tą drogą jeszcze raz składamy Wam serdeczne wyrazy podziękowania i wdzięczności. 

             

        • Sensoryczne zajęcia w przedszkolu
          • Sensoryczne zajęcia w przedszkolu

          • Rozwijamy zmysły.

            Zajęcia sensoryczne to skuteczny i efektowny sposób, pozwalający zniwelować dysfunkcje w zakresie rozwoju dziecka. Zajęcia mają charakter zabawy naukowej, w trakcie której dostarczane są kontrolowane ilości wrażeń zmysłowych. 

            Zabawy sensoryczne, choć czasem wiążą się z plamami i bałaganem, zapewniają wyjątkowe odczucia, jakich nie dadzą nawet najlepsze gotowe zabawki. Wyrabianie figurek z masy solnej czy malowanie farbami za pomocą palców doskonale aktywizuje małą motorykę. Jest ona niezbędna w procesie późniejszego posługiwania się przyborami i pisania, a w dorosłym wieku – pisania na klawiaturze, prowadzenia samochodu czy uprawiania różnorodnych sportów.

            W ostatnim czasie w naszym przedszkolu umożliwiono dzieciom rozwój zmysłów w trakcie wykonywania jesiennej pracy plastycznej "Dynie" oraz w procesie poznawania liter. 

             

        • Spotkanie z Policjantem
          • Spotkanie z Policjantem

          • Bezpieczeństwo na drodze, w domu, w sieci...

            W dniu 17 października, jak co roku, mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole funkcjonariusza Policji, sierż. szt. M. Zdebskiego, naszego dzielnicowego. Celem tego spotkania było zapoznanie uczniów z zasadami bezpieczeństwa w szkole, miejscu zamieszkania, a także w sieci.  Pan dzielnicowy zwrócił także uwagę na bezpieczeństwo w poruszaniu się po drogach, zarówno jako piesi i jako kierujący pojazdami jednokołowymi, czyli rowerami i hulajnogami. Policjant w rozmowie z dziećmi podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać.

            Szczególnym zainteresowaniem wśród młodszych uczniów i dzieci z przedszkola cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy.

            Przedszkolaki wcześniej gruntownie przygotowywały się do spotkania z panem Policjantem: 

            • przypomniały sobie, jak wygląda sygnalizator świetlny;
            • jak właściwie przechodzić przez przejście dla pieszych;
            •  zaznajomiły się z numerami alarmowymi;
            •  dowiedziały się dlaczego i w jakich sytuacjach należy ich używać.

            Zwieńczeniem zajęć było wykonanie okolicznościowych prac i zaprezentowanie ich na przedszkolnej wystawce.

             

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • "My Uczniowie Pierwszej klasy Tobie Książko przyrzekamy... "

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać.

            W tym roku szkolnym  na uroczystym pasowaniu Pierwszoklasiści gościły w bibliotece w dniu 16 października. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Założenie karty bibliotecznej i pierwsze wypożyczanie książek dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy.

            Najpierw uroczystego pasownia za pomocą Wielkiej Księgi Bajek dokonała pani Dyrektor, a następnie pani Bibliotekarka uraczyła dzieci  informacjami na temat regulaminu wypożyczania oraz  zasadami postępowania z książkami i  zasadami zachowania w bibliotece.

            W tym dniu na Uczniów klasy I czekała jeszcze jedna niespodzianka - kosz zabaw i gier, które tradycyjnie zakupiono z funduszy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Cichawka "Realiści". 

             

        • Uroczystośc z okazji obchodów DEN i 250 - lecia utworzenia KEN
          • Uroczystośc z okazji obchodów DEN i 250 - lecia utworzenia KEN

          •  "Jest jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi: uczenie się."

             J. Kurczab

            13 października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą w tym roku łączymy z obchodami   250 - lecia utworzenia KEN. 

            Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością: p. Andrzej Śliwa, Wójt Gminy Łapanów, p. Ryszard Kaczmarczyk, Radny naszej wsi oraz p. Małgorzata Juszczyk, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Cichawka "Realiści". 

            Najpierw głos zabrała p. Maria Statek, dyrektor szkoły i przedszkola, która podziękowała nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, Radzie Rodziców i przedstawicielom Organu Prowadzącego, czyli Stowarzyszeniu, Radnemu i Wójtowi  za wspieranie inicjatyw podejmowanych dla dobra szkoły i przedszkola. 

            Tradycją tego dnia jest wręczanie nagród  od dyrektora szkoły i przedszkola oraz od OP. W tym roku za swoją pracę i zaangażowanie nagrodę OP otrzymała z rąk Prezesa Stowarzyszenia p. Maria Statek, Dyrektor szkoły, a Dyrektor szkoły i przedszkola wręczyła nagrody następującym nauczycielom: szkoły - p. Sylwii Sobczyk, p. Barbarze Karaś, P. Monice Pachuta - Nosal i p. Sławomirowi Patalicie, oraz z przedszkola - P. Zuzannie Cisak i Katarzynie Kuska. 
            Uczniowie w swoim autorskim przedstawieniu pokazali jak jesień wpływa na życie uczniów. Następnie w humorystyczny  sposób przedstawili typy nauczycieli, jakie spotykamy  w szkole, z zastrzeżeniem, że wszelkie podobieństwo  do prawdziwych postaci i zdarzeń jest wyłącznie przypadkowe. Występ wzbogacony był w okolicznościowe wiersze i  piosenki.  Dla wszystkich mieli  moc serdecznych  życzeń, do których dołączyli  symboliczne kwiaty. 

        • Pasowanie i Ślubowanie Uczniów klasy 1
          • Pasowanie i Ślubowanie Uczniów klasy 1

          • "Ślubowania nadszedł czas, Uczniem będzie każdy z nas... "

            13 października 2023 r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do społeczności szkolnej. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Marię Statek Dyrektora naszej szkoły. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

        • Przerwa na czytanie
          • Przerwa na czytanie

          • Bicie rekordu w czytaniu na przerwie​​​​​​.

            W dniu 10 października  wzięliśmy udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

            W naszej szkole, co widać na zdjęciach, wszyscy uczniowie klas I - VIII oraz chętni nauczyciele i pracownicy uczestniczyli w tej akcji. Czytaliśmy książki wypożyczone z naszej szkolnej biblioteki. Były to: bajki, baśnie, utwory naszego Patrona, a także książki obyczajowe, przygodowe itp. 

            Miejsca, w których czytaliśmy to sale lekcyjne, korytarz, gabinet i pracownie. Czytaliśmy też przed szkołą.  Każdy czytał w wygodnej dla siebie pozycji; jedni przy stolikach, na ławkach, ale i na leżąco- także. 

        • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Zwierzaki-słodziaki"
          • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Zwierzaki-słodziaki"

          • Nasz laureat

            Wielkie gratulacje dla ucznia klasy 1, Wiktora Stanisławczyk, który otrzymał wyróżnienie w konkursie plastycznym "Zwierzaki - Słodziaki". Został on zorganizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Bochni. Na konkurs wpłynęło aż 131 prac od dzieci z klas I - III z całego powiatu. Z naszej szkoły wysłaliśmy 10 prac. 

            W dniu 9 X uczniowie, którzy przekazali swoje prace plastyczne na konkurs otrzymali drobne upominki za swoje zaangażowanie i wkład pracy.   

        • 6. edycja akcji: Sprzątamy dla Polski
          • 6. edycja akcji: Sprzątamy dla Polski

          • ​​​​​​Nasze postawy ekologiczne

            4 października wspominamy św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt, ekologów i ekologii i jednocześnie obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Wiele zwierząt mieszka w naszych okolicznych lasach, dlatego tak ważne jest aby nasz las, a zatem ich dom był czysty. Nasza szkoła ponownie z całym zaangażowaniem wzięła udział w kolejnej VI już edycji akcji „Sprzątamy dla Polski”. Uczniowie klas młodszych tym razem posprzątali wybrany obszar lasu w rejonie Cichawki, do którego często spacerujemy. 

            Nagrodą za udział w tej ogólnopolskiej akcji są certyfikaty, zarówno dla szkoły jak i dla każdego uczestnika, jednak największą radością jest satysfakcja z wypełnionego dobrego społecznie uczynku. 

            #SprzątamydlaPolski

        • Literki w akcji
          • Literki w akcji

          • Poznawanie liter może być fascynującą przygodą.

            „Literki w akcji” to projekt skierowany  do uczniów klasy 1. Dąży do rozwijania kompetencji kluczowych u wychowanków poprzez twórcze i aktywizujące podejście do nauki alfabetu. Pomaga wprowadzać litery w klasie pierwszej przy wykorzystaniu różnorodnych i dostosowanych do potrzeb uczniów metod. Zachęca tym samym do aktywnego zaangażowania uczniów w proces nauki.  Wspólne aktywności twórcze rozwijają kompetencje społeczne, takie jak współpraca, komunikacja i rozwiązywanie problemów. 

             Pierwsze zadanie projektowe wykonaliśmy wykorzystując dary lasu zebrane podczas jesiennego spaceru

             

        • Małopolska Noc Naukowców
          • Małopolska Noc Naukowców

          • Noc eksperymentów, doświadczeń i pokazów. 

            29 września 2023 r. wzięliśmy udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Uczniowie klasy VIII uczestniczyli w różnych, ciekawych wydarzeniach, takich jak:  wykład z pokazami pt. "Lewitacja magnetyczna z wykorzystaniem nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego", zobaczyli laboratorium robotyki stacjonarnej i robotów mobilnych.  Bardzo ciekawe i pełne wrażeń były pokazy wyładowań elektrycznych w Laboratorium Wysokich Napięć, gdzie można było posłuchać efektu działania transformatora Tesli. Ciekawa była również prezentacja studenckiego projektu AGH Solar Boat - wyścigówka z niemałą prędkością przejeżdżała pomiędzy budynkami AGH. Niektórzy uczestnicy mieli okazję także spróbować jak się spawa. Na zakończenie cała klasa zrobiła sobie zdjęcia pamiątkowe w foto-budce.

            Inicjatorką  i organizatorką tego przedsięwzięcia była p. Agata Statek, nauczyciel fizyki, której należą się także wyrazy podziękowania za sprawowanie opieki nad młodzieżą z kl. VIII, bowiem wszyscy wrócili nocą zadowoleni, pełni wrażeń,  ale i bezpieczni.