„Podziwu godna liczba Pi”, będąca również tematem wiersza Wisławy Szymborskiej, ma promować matematykę i nauki ścisłe dokładnie 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby π.
Liczba π jest stałą matematyczną, która pojawia w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych, demograficznych, a nawet tych, które opisują rozprzestrzenianie się epidemii. W szkole uczymy się, że jest to stosunek obwodu koła do jego średnicy. Ale dlaczego właściwie jest to wszechobecna liczba?
Niezwykłość liczby π polega na tym, że jest jedną z najbardziej znanych liczb niewymiernych. Jej historia jest długa i bardzo bogata. Już w starożytności zauważono, że stosunek długości obwodu koła do długości średnicy jest wielkością stałą, co więcej – przydaje się do obliczania pól pewnych figur i objętości brył. Liczba π jest bezapelacyjnie najsłynniejszą liczbą świata, która króluje nie tylko w geometrii. Wyjątkowość liczby π polega również na tym, że pomimo, iż najczęściej mówi się o niej w stereometrii, pojawia się również w algebrze, teorii liczb, rachunku prawdopodobieństwa oraz innych gałęziach nauki, np. w statystyce.
W dniu 13 marca uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem nauczyciela matematyki , p. Z. Koguta w wymowny i niestandardowy sposób zaprezentowali tę niezwykłą liczbę tworząc jej "żywy" ciąg. Ponieważ zaangażowani byli wszyscy uczniowie, to ciąg składał się z 40 cyfr po przecinku. Dodatkową atrakcją obchodów Dnia liczby Pi była praca w grupach. Zadaniem każdej grupy było napisanie jak największej ilości wyrazów zaczynających się na sylabę Pi. Jedni pisali przymiotniki, drudzy czasowniki, trzecia grupa rzeczowniki, a ostatnia- liczebniki. Zadanie to , niby takie proste, a wyzwoliło w naszych uczniach zdrową rywalizację i ducha współpracy.