• Wystawa ruchomej makiety kolejowej w Kuter Porcie
          • Wystawa ruchomej makiety kolejowej w Kuter Porcie

          • Wycieczka Uczniów klas I - III do Nieznanowic

            W dniu 1 marca ( piątek) Uczniowie klas I - III udali się do Kuter Portu w Nieznanowicach. Tam na Dolnym Pokładzie obejrzeli kolejowy świat w miniaturze. 

            Kuter Port wraz z Krakowskim Klubem Modelarzy Kolejowych (KKMK) przygotował ekspozycję ponad 50-metrowej ruchomej makiety kolejowej, a więc jeszcze większej niż rok temu.

            Wraz z tymi, których ciekawi transport kolejowy oraz prowadzenie ruchu pasażerskiego i towarowego, nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję przyjrzeć się temu, jak takie operacje przeprowadza się na modułowej makiecie wykonanej w skali H0 (1:87). Na torach pojawiły się nie tylko współczesne pociągi krajowe, ale także składy, które już wiele lat temu przestano eksploatować czy to w Polsce, czy w innych krajach europejskich.

            Wystawa to jednak nie tylko pociągi i tory,  to także setki postaci, zwierząt, roślin, budynków i innych obiektów oraz przedmiotów, które mogli odnajdywać na dziesiątkach metrów makiety w różnych sytuacjach, miejscach, scenach. Niektórzy z uczniów doszukali się wielu interesujących obrazów. Warto przy tym zwrócić uwagę na kunszt i pomysłowość wykonawców makiety, którzy odwzorowując rzeczywistość, stworzyli krótkie scenki i dłuższe historie, wykorzystując liczne misternie wykonane rekwizyty.

             

            A teraz informacja o tym, co znalazło się w programie wydarzenia:

             

            • ekspozycja ponad 50-metrowej makiety kolejowej
            • opowieści pasjonatów kolei z KKMK o eksponowanej makiecie
            • przejazdy specjalne unikalnych składów
            • wystawa eksponatów
            • kącik małego maszynisty z lokomotywą w skali 1:22 do poprowadzenia
            • strefa kreacji – rysowanie, kolorowanie, sklejanie modeli

            Dzięki temu wyjazdowi nasi najmłodsi uczniowie  odbyli ciekawą lekcję z kolejnictwa, wzbogaconą o przeżycia związane z doświadczaniem bycia maszynistą. 

            Wyrazy podziękowania należą się Wychowawczyniom - pani Sylwii Sobczyk i pani Jadwidze Śliwa  za sprawne i szybkie zorganizowanie wyjazdu. 

        • Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
          • Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

          • Rozstrzygnięcie konkursu kaligraficznego

            21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i z tej okazji  w naszej szkole z inicjatywy nauczyciela j. polskiego, Pani Sary odbył się konkurs kaligraficzny, celem którego było napisanie wybranego wiersza autorstwa Czesława Miłosza . Wybór autora był nieprzypadkowy - wszak rok 2024 został ustanowiony przez Senat RP - Rokiem Miłosza. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród wszystkim uczniom biorącym w nim udział, nastąpiło w dniu 28 lutego. 

            Jak się okazało, konkurs cieszył się dużą popularnością, zwłaszcza wśród uczniów klas młodszych. Wszystkie prace okazały się atrakcyjne i bogate w walory estetyczne i przede wszystkim godne nagrody głównej - "Złotego pióra" Dyrektora szkoły.

            Dziękujemy Pani Sarze za inicjatywę i organizację, wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a także dziękujemy Dyrekcji za ufundowanie głównej nagrody.

        • Modernizacja pomieszczeń szkolnych
          • Modernizacja pomieszczeń szkolnych

          • Nowe meble w pokoju nauczycielskim, gabinecie dyrektora i sekretariacie.

            Najpopularniejszymi wyrazami  bliskoznacznymi słowa modernizacja są: udoskonalenie, przemeblowanie, udogodnienie, odświeżenie, remont, ulepszenie, ... . I wszystkie oddają  pełnię wykonanych prac , które odbyły się w czasie ferii. 

            Prace te obejmowały: wymianę wykładzin podłogowych w pokoju nauczycielskim i gabinecie dyrektora,  wymalowanie ścian i wymianę lampy w sekretariacie. Najważniejszym jednak efektem prac była  wymiana mebli. Uporządkowano ponadto strychy. 

            Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się do prac, a jak widać - było tego niemało.  Wyrazy podziękowania i uznania kierujemy także do firmy MBD Meble Bracia Dziedzic za rzetelną, solidną i efektowną pracę.

        • TŁUSTY CZWARTEK W SZKOLE I PRZEDSZKOLU
          • TŁUSTY CZWARTEK W SZKOLE I PRZEDSZKOLU

          • ​​​​​Wszelkie diety dziś na boku,

            Tłusty Czwartek jest raz w roku!

            Tłusty czwartek to zdecydowanie najsłodszy dzień w roku... W naszej szkole i przedszkolu również pamiętaliśmy o tradycji Tłustego Czwartku, nikt z nas nie mógł sobie odmówić słodkiego pączusia w takim dniu. Dziękujemy Radzie Rodziców za dostarczenie smakowitych pączków na dzisiejsze święto. A także dziękujemy uczniom starszych klas, którzy pod okiem Pani Ani na zajęciach Kółka plastycznego wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości przygotowali pyszne oponki. Zapachy unosiły się w całej szkole...dobrze, że dzisiaj nikt nie liczy kalorii.

            Tradycja zachowana, więc liczymy na to, że pomyślność i szczęście będą nam towarzyszyć przez cały rok.

             

        • Autorskie spotkania z pisarkami
          • Autorskie spotkania z pisarkami

          • Wizyta p. Ewy Stadtmüller i s. Zofii Szymanek FDC w naszej szkole i przedszkolu

            W dniu 6 lutego, w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panią Ewą Stadtmüller, znaną pisarką dla dzieci, autorką wierszy, bajek, opowiadań oraz laureatką wielu nagród. Spotkanie to było zorganizowane dzięki współpracy z p. Janina Zając, dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Łapanowie. W spotkaniu udział wzięło Publiczne Przedszkole ,,Słoneczko‘‘ oraz klasy I-VIII Szkoły Podstawowej.

            Podczas spotkania Pani Ewa zaangażowała najmłodszych we wspólną zabawę w rymowanie i zgadywanie. Uczniowie chórem dopowiadali treść wybranych wierszy z klasyki literatury dziecięcej. Występ pisarki uatrakcyjniły przyniesione przez nią rekwizyty prezentujące poszczególne postacie z bajek. Miłym akcentem był spontanicznie zorganizowany konkurs na najciekawsze pytanie skierowane do pisarki. Dzieci ochoczo wcieliły się w rolę reporterów, a najciekawsze pytanie zostało nagrodzone książką Pani Ewy Stadtmüller "Heca i inni". Nasza szkolna biblioteka również wzbogaciła się w nowe pozycje czytelnicze tej znanej pisarki.

            Gościem specjalnym w naszej szkole była również siostra Zofia Szymanek FDC, autorka książeczek dla najmłodszych o tematyce religijnej oraz wierszy i opowiadań, które możemy przeczytać w miesięczniku "Staś".

            Występ pisarek został nagrodzony gromkimi brawami. Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zakupić książki Pani Ewy Stadtmüller oraz s. Zofii Szymanek, w które autorki wpisywały dedykacje.

            Dziękujemy pisarkom za spotkanie i warsztaty czytelnicze przeprowadzone dla naszych uczniów i przedszkolaków oraz życzymy wielu wspaniałych inspiracji do tworzenia niezwykłych opowieści dla najmłodszych czytelników.

        • Uczestniczymy w Dniu Otwartym CKZiU w Łapanowie
          • Uczestniczymy w Dniu Otwartym CKZiU w Łapanowie

          • Prezentacja oferty edukacyjnej na rok szkolny 2024/2025

            2 lutego br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie odbył się Dzień Otwarty, w którym  uczestniczyli uczniowie klasy ósmej i siódmej naszej szkoły. Wyjazd odbył się w ramach doradztwa zawodowego.  Opiekę sprawował Wychowawca klasy VIII, p. W. Machaj oraz P. M. Statek, Dyrektor szkoły. 

            W ramach wydarzenia nasza młodzież zwiedziła pracownie przedmiotowe, warsztaty szkolne, zapoznała się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2024/2025, skorzystała z porad doradcy zawodowego i pedagoga szkolnego oraz uczestniczyła w pokazach i zajęciach warsztatowych przygotowanych przez uczniów i nauczycieli.

            Prezentacja oferty edukacyjnej  była bardzo bogata i różnorodna. Z pewnością będzie pomocna w wyborze dalszej drogi kształcenia. 

             

        • Ciekawe zajęcia w Przedszkolu
          • Ciekawe zajęcia w Przedszkolu

          • W naszym Przedszkolu fajnie mamy i się wspaniale rozwijamy.

            Często Rodzice pytają swoje  dzieci, co robiły dziś  w Przedszkolu?

            A dzieci:

            ... układają puzzle, grają w gry planszowe, bawią się klockami. Bawiąc się, uczą się wielu rzeczy, m.in. wytrwałości w dążeniu do celu czy przestrzegania reguł. Rozwijają również spostrzegawczość, koordynację oko–ręka oraz trenują wiele innych umiejętności, które są potrzebne do nauki czytania i pisania.

            Panie organizują też dzieciom spacery po najbliższej okolicy. Są one nie tylko formą odpoczynku, ale także  pełnią funkcję edukacyjną, wzbogacającą doświadczenie dziecka. Spacer to doskonała okazja do poznawania świata przyrody, roślin i zwierząt. 

            Dzieci korzystają także z nowoczesnych pomocy dydaktycznych, takich jak monitor dotykowy.  

            Monitor interaktywny wykorzystywany jest podczas zajęć dydaktycznych, pozwala dzieciom poznać, to czego nie mogą zobaczyć w rzeczywistości, służy do rozwiązywania: zagadek, rebusów, układania puzzli, wykonywania ćwiczeń grafomotorycznych, rozwija spostrzegawczość, ćwiczy pamięć, słuch muzyczny i fonematyczny.

             

        • Misie dla Przedszkolaków
          • Misie dla Przedszkolaków

          •  Mali pomocnicy strażaków w koszulkach z numerem darmowego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

            MIŚ to najmilsza zabawka. Każdy z nas miał lub ma swojego ukochanego pluszaka, towarzysza zabaw, przyjaciela i powiernika dziecięcych problemów i tajemnic.

            Rzecznik Praw Dziecka przekazał na ręce nadbrygadiera Arkadiusza Przybyły zastępcy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej pięć tysięcy pluszowych misiów, które będą służyły jako pomoc dla strażaków podczas udzielania wsparcia psychologicznego dzieciom poszkodowanym w wypadkach samochodowych.

            Problemy psychologiczne po przeżyciu jakiegoś traumatycznego wydarzenia mogą także pojawić się z opóźnieniem. Dlatego Miś Ratownik przekazany przez Rzecznika Praw Dziecka ubrany jest w koszulkę, na której umieszczony jest numer darmowego Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

            Telefon działa całą dobę, codziennie przez cały rok.

            Zarówno dzieci, jak i ich Rodzice, czy opiekunowie mogą w każdej chwili uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne.

            Dyżurujący tam specjaliści posiadają najwyższe kwalifikacje, kierunkowe wyższe wykształcenie i bogate doświadczenie zawodowe.

            Nasze Przedszkolaki również otrzymały takie MISIE . Dziękujemy Pani Sołtys Lucynie Kluba-Przystał za ich przekazanie naszym maluchom.

        • Czas Karnawału
          • Czas Karnawału

          • W karnawale, w karnawale

            Dzieci bawią się wspaniale,

            W karnawale każdy chce

            Tańczyć, śpiewać, bawić się.                       

            Czas przed balem karnawałowym dzieci z przedszkola spędziły na intensywnych przygotowaniach. Poznaliśmy tradycje i zwyczaje karnawałowe. Dzieci wykonały maski, które samodzielnie ozdabiały. W takich maskach Bal Karnawałowy z pewnością będzie niezapomniany. 

            Życzymy udanego balu!

        • Finalista konkursu pn: "Kopalnia Soli Bochnia oraz inne zabytki UNESCO w Małopolsce"
          • Finalista konkursu pn: "Kopalnia Soli Bochnia oraz inne zabytki UNESCO w Małopolsce"

          •  O zabytkach UNESCO w Małopolsce wiemy wszystko

            W podziemiach bocheńskiej kopalni w dniu 25 stycznia odbył się etap finałowy konkursu, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VIII ze szkół powiatu bocheńskiego.  W I  szkolnym etapie wzięło udział ponad 200 uczniów ze szkół powiatu bocheńskiego.W finałowym etapie, który odbył się  w komorze Ważyn udział wzięło 22 uczestników. Konkurs trwał 60 minut, podczas których uczniowie odpowiadali na 21 pytań testowych.

            Naszą szkołę reprezentował zwycięzca etapu szkolnego - Szymon, uczeń klasy VIII, któremu gratulujemy uzyskania wysokiej lokaty. Zdobył on 4 miejsce, a do podium brakło mu zaledwie 2 punktów.  Dziękujemy także opiekunowi, p. Sławomirowi P. nauczycielowi historii, który przeprowadził eliminacje szkolne i przygotował uczniów do tego ponadprogramowego konkursu, bo dzięki temu zdobyli wiedzę na temat Kopalni Soli w Bochni i zabytków Małopolski wpisanych na listę UNESCO.

            Wyrazy uznania kierujemy także do Organizatora, a byli nimi: Szkoła Podstawowa nr 7 w Bochni i Kopalnia Soli Bochnia.

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • Babciu, Dziadku - dziękujemy za troskę i za miłość...

             

            W dniu 22 stycznia odbyła się w naszej szkole i przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. 

            Niezwykle miło było nam gościć w tym dniu wyjątkowe osoby – Babcie i Dziadków z okazji ich święta, po kilkuletniej przerwie spowodowanej min. pandemią.  Najpierw szanownych gości przywitała Pani Dyrektor i podkreśliła, jaką ważną rolę babcia i dziadek odgrywają w procesie wychowywania dzieci i wspierania ich rozwoju oraz ile dla nich znaczą. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje wnuczęta, nagradzając ich gromkimi brawami. Uczniowie i Przedszkolaki z przejęciem odgrywali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Gdy z ust dzieci wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", wszyscy włączyli się do  tych muzycznych życzeń. Potem obdarowano babcie i dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

            Dzieci, poprzez wiersze, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.

            Dziękujemy Rodzicom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, a wszystkim babciom i dziadkom naszych wychowanków jeszcze raz składamy życzenia zdrowia, spokoju i radości płynącej ze spotkań z kochającymi wnukami.

        • W Kuter Porcie na lodowisku
          • W Kuter Porcie na lodowisku

          • Wycieczka na łyżwy Uczniów klas V - VIII

            W dniu 19 stycznia Uczniowie klas V - VIII , pod opieką p. Agaty Statek, p. Tomasza Jaworskiego i p. Józefa Drożdża udali się do Kuter Portu w Nieznanowicach, aby skorzystać z zimowej oferty jazdy na łyżwach. W ten sposób klasy starsze zakończyły pierwsze półrocze, co dla naszych uczniów staje się swoistą tradycją, gdyż w ten sam sposób kończyli półrocze w ubiegłym roku szkolnym.

            Ten wyjazd to nie tylko wspaniała dawka zimowego szaleństwa, ale także super zabawa i aktywnie spędzony wspólnie czas. Z nową energią, z nowymi siłami od poniedziałku rozpoczną drugi semestr....dla niektórych niestety już ostatni w tej szkole.

            Nie pozostaje nam nic innego, tylko życzyć Wam - POWODZENIA

        • Laboratoria Przyszłości
          • Laboratoria Przyszłości

          • WIZUALIZACJA SPRZĘTU

            Po otrzymaniu przesyłki/ paczki z materiałami służącymi do wizualizacji sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości, od razu przystąpiliśmy do jego oznakowania. W tym przedsięwzięciu chętnie brali udział Uczniowie klasy VIII, którzy nie mieli najmniejszego problemu z odnalezieniem w naszej szkole miejsc, w których znajdują się  pomoce dydaktyczne, sprzęty i materiały do zajęć, pozyskane dzięki programowi MEiN - Laboratoria Przyszłości. Tam, gdzie to było możliwe, umieścili nalepki z logo programu, czyli na szafkach, opakowaniach, pudełkach itp.

            Wszyscy Uczniowie, ale także i ich Rodzice, opiekunowie, Nauczyciele oraz każdy wchodzący do szkoły - wiedzą, że w niej rozwijamy praktyczne umiejętności poprzez wykorzystanie sprzętu pozyskanego w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości, gdyż przy wejściu do szkoły została umieszczona tablica informująca o tym. 

             #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci Laboratoria Przyszłości Laboratoria Przyszłości Laboratoria Przyszłości

             

        • Nasza wspólna Wigilia
          • Nasza wspólna Wigilia

          • "... Serca ludzkie się radują..."

            Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy ludzkie serca otwierają się na drugiego człowieka, kiedy wszyscy są blisko siebie, panuje nastrój przepełniony rodzinnym ciepłem i radością.

            W dniu 19 grudnia Uczniowie naszej szkoły i  dzieci z przedszkola, jak co roku zapragnęli uczcić to święto wspólną Wigilią . Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania wzruszającej pastorałki śpiewanej przez uczniów klas młodszych, następnie tradycyjnie został odczytany fragment Pisma Świętego mówiący o Narodzeniu Pana Jezusa przez przewodniczącą SU, a po krótkiej modlitwie Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia, życząc całej rodzinie szkolne i przedszkolnej, Rodzicom, przedstawicielom OP wiele miłości i radości. Punktem kulminacyjnym było łamanie się opłatkiem oraz składanie sobie życzeń. Następnie wszyscy zasiedliśmy do  wspólnej Wigilii, w trakcie której mogliśmy słuchać i wspólnie śpiewać przygotowane przez uczniów naszej szkoły pastorałki i kolędy. Wyustąpili wszyscy uczniowie oraz cała gromadka przedszkolaków. Były też wspaniałe występy solistów. Wielkie brawa zebrali uczniowie klasy I, którzy wzorowo  zagrali melodię pastorałki na dzwonkach oraz uczennica kl. II, która na skrzypcach akompaniowała swoim koleżankom i kolegom podczas śpiewu kolędy. 

            Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie świątecznego dnia, a przede wszystkim dziękujemy mamom z Rady Rodziców, które przygotowały pyszne wigilijne potrawy. .

            Niech radość z Narodzenia Dzieciątka Bożego wypełnia nasze serca pokojem i miłością! Niech serca ludzkie się radują nie tylko w tym dniu... .

        • Pracownia komputerowo - językowa
          • Pracownia komputerowo - językowa

          • ​​​​​​Realizacja programu dotacji celowych MEiN - Inwestycje w Oświacie na lata 2023-2024

            Dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach programu dotacji celowych MEiN - Inwestycje w Oświacie na lata 2023-2024, powstała w naszej szkole nowoczesna pracownia komputerowo – językowa na 12 stanowisk uczniowskich i dla nauczyciela. 

            Było to możliwe dzięki wnioskowi, który złożyły przedstawicielki Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Cichawka „Realiści” na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji związanej z zakupem następującego wyposażenia: laptopy uczniowskie i dla nauczyciela, słuchawki, głośniki, ale także meble: biurka i  krzesła. 

            Od razu po zamontowaniu, niektórzy uczniowie pod opieką nauczyciela informatyki mogli już przetestować działanie nowego sprzętu. Wszyscy nie mogą się jednak doczekać oficjalnego otwarcia pracowni i realizacji zajęć informatyczno – językowych ( ale i innych także) w profesjonalnych warunkach.

        • Efekty warsztatów ceramicznych
          • Efekty warsztatów ceramicznych

          • Upominek świąteczny, ozdoba stołu.

            Niemalże w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia nasi uczniowie, którzy uczestniczyli w cyklu warsztatów ceramicznych pod opieką p. Jolanty Woźniak z firmy Majolika, otrzymali efekty swoich prac. Wykonane własnoręcznie z gliny, ozdobione a następnie pomalowane cudeńka będą wzruszającym elementem ozdoby świątecznego stołu lub oryginalnym upominkiem. 

            Ta drogą, jeszcze raz serdecznie dziękujemy Pani Jolancie za przeprowadzenie niezapomnianych warsztatów dla naszych uczniów.

             

             

        • Tradycje Bożonarodzeniowe w Przedszkolu
          • Tradycje Bożonarodzeniowe w Przedszkolu

          • Ubieramy choinkę, pieczemy i dekorujemy pierniczki...

            Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Okres przedświąteczny w naszym przedszkolu jest czasem intensywnych przygotowań do świąt. W możliwie dostępny sposób przekazujemy dzieciom bożonarodzeniowe tradycje i obyczaje. W tym roku, oprócz przystrojenia choinki, dzieci dekorowały także pierniczki, które wpierw przygotowały od podstaw. Efekt prac był nie tylko piękny i kolorowy, ale przede wszystkim - smaczny.  Wspólnie z paniami dzieci przygotowały także wiele świątecznych niespodzianek dla swoich najbliższych, ale o tym ... na razie cicho, sza... .

        • Laboratoria Przyszłości
          • Laboratoria Przyszłości

          • Wykorzystanie sprzętu na lekcjach techniki

            Uczniowie naszej szkoły na grudniowych lekcjach techniki wykorzystali wypalarki do drewna zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Drewniane rysunki okazały się ciekawą pracą, a jednocześnie ozdobą.

            Laboratoria Przyszłości to projekt edukacyjny realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem projektu jest nowoczesna szkoła, która wspiera uczniów w rozwijaniu min. umiejętności technicznych i kreatywności. W naszej szkole zrobiliśmy kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

            Laboratoria Przyszłości Laboratoria Przyszłości Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości #Laboratoriaprzyszlosci