• Klasa VIII na Małopolskim Festiwalu Zawodów w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków.
          • Klasa VIII na Małopolskim Festiwalu Zawodów w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków.

          • Zajęcia w ramach doradztwa zawodowego

             W   dniu 25 kwietnia nasi Ósmoklasiści pod opieką p. Tomasza Jaworskiego udali się na Festiwal Zawodów do  Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego EXPO w Krakowie.  Tam z zainteresowaniem obejrzeli prezentacje zawodów na stoiskach, pokazy na scenie głównej, warsztaty tematyczne dla uczniów oraz warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego. Brali udział w spotkaniach przedstawicieli Branżowych Centrów Umiejętności z Małopolski i Regionalnej Rady Branżowej w obszarze medyczno-społecznym. Dzisiejszy dzień stał się ważnym miejscem spotkań uczniów, podejmujących decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej na poziomie szkoły ponadpodstawowej i często także o wstępnym wyborze zawodu, jaki będą wykonywać w życiu. Dzisiejszy wyjazd zakończył się na kręgielni, gdzie dyskusje o wyborach dalszej drogi kształcenia nasi Uczniowie połączyli ze wspólnie spędzonym wolnym czasem w formie przyjemnej zabawy.

            W czasie tego wyjazdu nasi Uczniowie mieli możliwość kolejny raz zintegrować się z rówieśnikami z klas Ósmych ze szkół z terenu naszej gminy, czyli: z Łapanowa, Tarnawy i Zbydniowa

        • Uczniowie klas 1 - 3 na wycieczce w Krakowie
          • Uczniowie klas 1 - 3 na wycieczce w Krakowie

          • Zwiedzamy stolicę Małopolski

            Ogrody Doświadczeń a w nich zajęcia edukacyjne FIZYKA BALONIKA, film 3D w Planetarium NA SKRZYDŁACH MARZEŃ, tor saneczkowy, zwiedzanie ogrodów a także popołudniowe warsztaty teatralne LEGENDY KRAKOWA w Pałacu Krzysztofory połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej w muzeum oraz spacer po Rynku Głównym w Krakowie..... tak w dniu 25 kwietnia Uczniowie klas młodszych spędzali czas.

            Był to dzień oparty na eksperymentowaniu, aktywnym działaniu a przy okazji świetnej zabawie i radośnie spędzonych wspólnie chwilach. Nasi uczniowie wzbogacali wiedzę na temat wybranych zabytków Krakowa oraz poznali bogactwo świata legend i zwyczajów krakowskich, które tworzą magiczny obraz miasta.

            Z całą pewnością wycieczkę uznajemy za udaną, a  paniom: Jadwidze Śliwa i Sylwii Sobczyk - dziękujemy za opiekę i organizację. 

        • Szkolne obchody Dnia Ziemi
          • Szkolne obchody Dnia Ziemi

          • 22 KWIETNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

            Dnia 19 kwietnia Uczniowie klas 5 - 8 rozpoczęli obchody Dnia Ziemi, podczas których wzięli udział w różnych stacjach zadaniowych. Każda grupa miała możliwość sprawdzić i zdobyć praktyczną wiedzę na temat różnych sposobów, poprzez które wszyscy możemy przyczynić się do poprawy środowiska. W trakcie rozgrywek uczniowie poszczególnych grup mieli do wykonania wiele interesujących zadań, które pokazały, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. To ciekawe wydarzenie, promujące postawy proekologiczne i pokazujące ważność ochrony środowiska , zorganizowała p. A. Statek.

            Ciąg dalszy obchodów Dnia Ziemi przed nami, zapraszamy.

            22 kwietnia obchodzimy święto naszej planety i wszystkich ekologów. To wspaniała okazja, aby pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla Ziemi, aby była zdrowa, piękna i czysta. W związku z tym w dniu 23 kwietnia w naszej szkole odbyła się druga część obchodów tego święta, które zakończyło się apelem i prezentacją multimedialną przygotowaną przez uczniów klasy VIII i Pana Wojciecha Machaja.

            W części artystycznej uczniowie przybliżyli nam problemy dotyczące zagrożeń naszej planety. Przypomnieli, że stan środowiska przyrodniczego zależy od wszystkich ludzi i każdy z nas jest odpowiedzialny za przyszłość Ziemi. Wszyscy chcemy żyć w zdrowym środowisku, dlatego musimy wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym. Uczniowie podkreślili, że najlepszym prezentem dla Ziemi jest nasza codzienna ekologiczna troska - dokręcony kran, zgaszenie niepotrzebnej żarówki, oddanie do neutralizacji zużytych baterii, odpowiednie zachowanie w lesie i na łące.

            Warto podkreślić, że uczniowie naszej szkoły aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w działaniach ekologicznych, rozwiązując zadania dotyczące Dnia Ziemi – apel zakończył się więc rozdaniem upominków uczestnikom zwycięskich drużyn.

        •  Konkurs Ortograficzny MISTRZ ORTOGRAFII 2024
          • Konkurs Ortograficzny MISTRZ ORTOGRAFII 2024

          • Nasi Uczniowie na XXI Gminnym ( Brzesko)  Konkursie Ortograficznym MISTRZ ORTOGRAFII 2024 w Publicznej szkole Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Buczu

            Uczniowie klasy VI, VII i VIII po przejściu eliminacji szkolnych, 19 kwietnia 2024r. pod opieką Pani Sary Limanówki uczestniczyli w XXI Gminnym Konkursie Ortograficznym MISTRZ ORTOGRAFII 2024, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. J.  Twardowskiego w Buczu. Z zaproszenie skorzystaliśmy już po raz drugi. 

            Konkurs obejmował dwa etapy: pierwszy 30 minutowe dyktando oraz etap drugi 30 minutowy test ortograficzny. Jedną z części konkursowych było również szkolenie metodyczne dla opiekunów uczniów.

            Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami potwierdzającymi uczestnictwo w konkursie.

            Gratulujemy odwagi i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!

        • Wycieczka Przedszkolaków do Limanowej
          • Wycieczka Przedszkolaków do Limanowej

          • Film "Kicia-Kocia na pikniku", czas relaksu w bawialni "Pod Chmurką".

            W czwartek, 18 kwietnia nasze Przedszkolaki wybrały się do kina "KLAPS" w Limanowej. Dzieci miały okazję obejrzeć bajkę pt. "KICIA KOCIA NA PIKNIKU". Przedszkolaki poznały przygody tytułowej bohaterki oraz zobaczyły, jak wspaniale można spędzać czas z przyjaciółmi.

            W kinie nie było nudy - dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje!

            Po obejrzeniu filmu pojechaliśmy do Bawialni "Pod Chmurką". Tam Przedszkolaki rozwijały swoją sprawność i koordynację ruchową, pobudzały wyobraźnię, a także pokonywały słabości oraz budowały swoją odwagę i zgodną współpracę w grupie. Po skończonej zabawie dzieci zjadły pyszny posiłek

            Nasze "Słoneczka" były zachwycone wycieczką, a uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego czasu!

            Wszyscy w doskonałych nastrojach wróciliśmy do przedszkola. 

            Opiekę sprawowały panie z Przedszkola: p. Ola - pomysłodawczyni wyjazdu oraz p. Jadzia i p. Iwona.

        • Etap gminny Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
          • Etap gminny Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

          • I miejsce drużyny uczniów klasy VIII

            W dniu 17 kwietnia 3 osobowa drużyna chłopców z klasy VIII w składzie: Jaworski Mikołaj, Statek Szymon i Stokłosa Jakub,  wzięła udział w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.  Turniej zorganizowała Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Łapanowie. 

            Chłopcy zaprezentowali się znakomicie i zdobyli 1 miejce w kategorii II.  Za zwycięstwo otrzymali pamiątkowe dyplomy i gratulacje od Pana Wójta Gminy Łapanów - Andrzeja Śliwy oraz Dyrektora SP w Łapanowie, Mateusza Dudzika.

            Poprzez zwycięstwo w etapie gminnym  zakwalifikowali się do etapu powiatowego. 

            Ponadto uczniowie walczyli o zajęcie najwyższego miejsca w kategorii indywidualnej. Uczeń Jaworski Mikołaj orzymał nagrodę - deskorolkę za zdobycie największej liczby punktów i tym samym - 1 miejsca, zaś uczeń Statek Szymon - miejsca 3. 

            Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest niezwykle ważnym elementem w edukacji nie tylko najmłodszych, ale także pozostałych osób. Należy bezapelacyjnie przypominać i promować bezpieczną postawę wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

            Ta cenna wiedza nie tylko pomogła naszym reprezentantom w dalszych zadaniach, ale także w życiu codziennym. Rozwiązując testy poruszania się po drogach i pokonując tor rowerowy, udowodnili swoje umiejętności. Ostatnim wyzwaniem było rozwiązanie sytuacji związanej z udzielaniem pierwszej pomocy, z czym poradzili sobie znakomicie! 

            Do udziału w turnieju BRD przygotowywał p. Józef Drożdż, zaś opiekę w czasie zawodów sprawował p. Tomasz Jaworski, za co im dziękujemy. 

            Chłopcom bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

        • Szkolny etap konkursu recytatorskiego  "Piękno poezji Juliana Tuwima"
          • Szkolny etap konkursu recytatorskiego "Piękno poezji Juliana Tuwima"

          • Prezentacja wierszy przez Uczniów klas I - III

            W dniu 17 kwietnia Uczniowie klas I-III przystąpili do etapu szkolnego konkursu recytatorskiego, do którego nasza szkoła została zaproszona przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łapanowie.

            Była to znakomita okazja do zaprezentowania talentów przed publicznością, możliwość wzmacniania wiary we własne siły oraz wspaniała zabawa posiadająca wiele aspektów zarówno dydaktycznych, wychowawczych oraz społecznych.

            O wynikach konkursu zdecydowało trzyosobowe jury, w skład, którego weszły Panie:

            Pani Dyrektor Maria Statek, Pani Joanna Krawczyk oraz Pani Monika Pachuta-Nosal.

            Członkowie jury miało bardzo trudne zadanie do wykonania, bowiem poziom wszystkich wykonawców był bardzo wysoki.

            Recytację oceniano stosując pięciostopniową skalę (1–5). Na ocenę miały wpływ następujące elementy: tempo, intonacja, interpretacja utworu, znajomość tekstu i ogólny wyraz artystyczny.

            Laureatami konkursu w etapie szkolnym zostali:

            uczennica kl. I - Izabela Haraf recytując wiersz pt. "Okulary" oraz uczeń kl. III - Karol Karteczka recytując wiersz pt. "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci".

            To właśnie oni będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Łapanowie.

            Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni upominkami a Pani Dyrektor pogratulowała i podziękowała uczestnikom za wspaniałe występy, podkreśliła ciekawe interpretacje oraz takie cechy, jak odwaga i wytrwałość w pamięciowym opanowaniu wierszy.

            Do konkursu młodych artystów przygotowywały: p. Sylwia Sobczyk i p. Jadwiga Śliwa.

        • Święto Chrztu Polski - 14 kwietnia.
          • Święto Chrztu Polski - 14 kwietnia.

          • Szkolne obchody 1058. rocznicy przyjęcia chrześcijaństwa przez Mieszka I.

            Za prawdopodobną datę chrztu Mieszka I uznaje się dzień 14 kwietnia 966 r. Nie do przecenienia są cywilizacyjne konsekwencje zdarzenia z X wieku. Z chwilą przyjęcia Chrztu Świętego przez nasz kraj został on objęty i kształtowany przez cywilizację łacińską.

            Nasze obchody 1058. rocznicy chrztu Polski rozpoczął od pogadanki na ten temat p. S. Patalita, nauczyciel historii. Następnie obejrzeliśmy krótki filmik edukacyjny związany z tym wydarzeniem. W dalszej części uczniowie pracowali w 3 grupach i mieli za zadanie przygotować wypowiedzi na podane przez p. Sławka zagadnienia historyczne, dotyczące min. przyczyn Chrztu Polski, jego daty, miejsca, okoliczności, i znaczenia dla Polski. Pytania zostały wybrane losowo. Ostatnim zadaniem dla grup było ułożenie puzzli, obrazujących to ważne wydarzenie. Aktywny udział wszystkich uczniów został doceniony, gdyż zostali obdarowani drobnymi upominkami. Największą jednak wartością tej niecodziennej lekcji historii było poznanie, powtórzenie i utrwalenie wiedzy na temat tego przełomowego momentu w dziejach naszej Ojczyzny.

        • Wiosenne zabawy na placu zabaw
          • Wiosenne zabawy na placu zabaw

          • Korzystając z pięknej wiosennej pogody Przedszkolaki spędziły aktywnie czas na placu zabaw! Dzieci uwielbiają zabawę pod gołym niebem. Szaleństwa na świeżym powietrzu przy huśtawkach, na zjeżdżalni, karuzeli,  są nie tylko świetną zabawą, ale także prawdziwą nauką. Plac zabaw jest dla dzieci miejscem codziennej zabawy podejmowanej indywidualnie lub wspólnie z rówieśnikami. Jest dla nich także źródłem radości, relaksu, odpoczynku, nabywania wielu sprawności ruchowych i pokonywania przeszkód. Poprzez zabawę na placu zabaw dziecko ćwiczy wiele umiejętności, które przydadzą mu się przez wiele następnych lat.

        • Od nasionka do roślinki - obserwacje przyrodnicze
          • Od nasionka do roślinki - obserwacje przyrodnicze

          • Hodowla fasolki w Przedszkolu

            Nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach badawczych. W głównej roli wystąpiła FASOLA!

            To bardzo przyjemna roślina do hodowania przez dzieci. Jest powszechnie znana, ponieważ dzieci jedzą ją w potrawach takich, jak zupy, czy sałatki. Szybko rośnie i pierwsze efekty zauważyć można już po kilku dniach.

            Fasolki najpierw napęczniały, potem pękły łupinki, następnie pojawiły się kiełki i korzenie. W kolejnych dniach wypuściły łodyżki i pędy, z których rozwijały się liście. Nasze ziarenka wyrosły na piękne rośliny!

            Dzięki temu dzieci poznały etapy wzrostu i rozwoju rośliny oraz wpływu warunków na jej rozwój.

            Obserwacja przyrodnicza fasoli nawiązuje do założeń Montessori, pobudza ciekawość dzieci i pozwala przejść od zabawy do nauki. 

        • Międzynarodowy Dzień Czekolady
          • Międzynarodowy Dzień Czekolady

          • Mleczna, gorzka, truskawkowa,każdy Przedszkolak o tym wie, 

            że 12 kwietnia czekoladę się je....

            12 kwietnia obchodzimy jeden z najsłodszych dni w całym roku – Światowy Dzień Czekolady. Ten jeden z najpopularniejszych słodkich przysmaków znajdziemy na każdym kroku, zarówno w sklepach, jak i kawiarniach czy restauracjach. 

            W dniu 12 kwietnia nie zabrakło czekolady w naszym Przedszkolu. Ten najsłodszy deser towarzyszył dzieciom w ciągu całego dnia, a że bardzo smakowała - to świadczą o tym powyższe zdjęcia. 

            Czekoladę uwielbiają niemal wszyscy, niezależnie od wieku. To jeden z tych produktów, który poza pysznym, słodkim smakiem, jest bazą większości deserów, a nawet dodatkiem do dań wytrawnych. Już niewielka jej dawka wyzwala w mózgu wyrzut endorfin, a odpowiednio dobrany przysmak dostarcza dziennej dawki magnezu. Poza nim w czekoladzie znajduje się ponad 600 innych substancji mających dobroczynny wpływ na zdrowie, m.in.: węglowodany, białko, żelazo, potas, cynk, miedź, mangan, niacyna, flawonoidy, teobromina, błonnik, antyoksydanty, fenylotylamina, witaminy A, E i z grupy B, kwasy omega-6. Najzdrowsza jest czekolada gorzka, choć mleczna i biała, w których składzie jest mleko skondensowane, zawiera więcej wapnia.

        • Wycieczka do Wrocławia
          • Wycieczka do Wrocławia

          • Dwudniowe zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska przez Uczniów klas V- VIII.

            W dniach: 3 - 4 kwietnia uczniowie klas V - VIII  udali się na dwudniową wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska, Wrocławia.

            Pierwszego dnia zwiedzili między innymi: Panoramę Racławicką, która przedstawia artystyczną wizję przebiegu bitwy stoczonej w okolicach wsi Racławice.  Następnie  - Wrocławskie ZOO, które okazało się nie lada atrakcją, gdyż jest to największy i zarazem najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Znajdują się tutaj prawie wszystkie gatunki zwierząt świata, zarówno popularne, jak i zagrożone wyginięciem,  żyjące tam w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych oraz Afrykarium mieszczące się na terenie ZOO, prezentujące afrykańska faunę.  Jest to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy Czarnego Lądu związane ze środowiskiem wodnym Afryki. Na zakończenie dnia w miejscu zakwaterowania odbyło się spotkanie profilaktyczne z udziałem przedstawiciela KW Policji z Wrocławia.

            Drugi dzień wycieczki okazał się również bardzo aktywny. Uczniowie zwiedzili Muzeum Odry, Ostrów Tumski z Katedrą, czyli serce Wrocławia - najstarszą zamieszkałą część miasta, która jest wspaniałym zespołem architektury sakralnej na skalę europejską. Spacerowali po urzekającej wrocławskiej Starówce z jednym z najpiękniejszych zabytków gotyckiej architektury mieszczańskiej w Europie- wrocławskim Ratuszem oraz urzekającymi Kamieniczkami Jaś i Małgosia i słynny Plac Solny z tradycyjnym mieszczącym się tam od lat Targiem Kwiatowym. Następnie zwiedzili Muzeum Pana Tadeusza, Halę Stulecia oraz Hydropolis czyli miejsce gdzie o wodzie wiedzą wszystko. 

            Jak każde miejsce godne odwiedzin, Stolica Dolnego Śląska ma swoje tajemnice i jedną z nich jest bez wątpienia ta, która związana jest ze słynnymi już na całą Europę krasnalami. Na zdjęciach uwieczniliśmy wiele napotkanych na naszej wycieczkowej trasie. 

            Na dzień dzisiejszy Wrocław gości aż 382 małych, sympatycznych stworzeń i miasto jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa, jeśli chodzi o zapraszanie na ulice kolejnych skrzatów. Oprócz bycia oryginalną i atrakcyjną ozdobą Wrocławia krasnale są też charakterystycznymi punktami na trasie turystycznej, która pozwala poznać miasto.

            Wrocław zachwycił naszych uczniów swoją nowoczesnością i interaktywnością, gdzie w niezwykle atrakcyjny sposób połączono edukację profilaktyczną, ekologiczną, historyczną z zabawą. 

        • "Jaka to emocja?"
          • "Jaka to emocja?"

          • Przedstawienie Krakowskiego Teatru Bajki

            4 kwietnia  - najsłynniejszy na całym świecie Emocjonalny Celebryta - Bobas "Bobo" Bobasiński wraz z kompanią towarzyszy: Radkiem Radość, Sławkiem Smutkiem, Zbyszkiem Zaskoczenie, Stachem Strachem wystąpili przed wspaniałą cichawską publicznością: dziećmi z naszego przedszkola i uczniami klas I - III.  

            "Bobo" wraz z dziećmi wyruszył w podróż odkrywania emocji. Nasi najmłodsi widzowie, podczas spektaklu reagowali adekwatnie do sytuacji, często wybuchając szczerym śmiechem. I w ten sposób doświadczali jednej z przedstawianych emocji.  Dzisiejszy dzień obfitował w niezapomniane chwile pełne śmiechu, radości, wzruszeń i niespodzianek.

        • Przedszkolny konkurs na wielkanocną pisankę
          • Przedszkolny konkurs na wielkanocną pisankę

          • Pisanki, pisanki, jajka malowane,

            nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.

            Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,

            na nich malowane bajki pisankowe. 

            Wraz ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi w naszym Przedszkolu został ogłoszony konkurs plastyczny na najpiękniejszą pisankę wielkanocną. Pomysłodawczynią była pani Aleksandra Bujak, która  opracowała regulamin konkursu i go upowszechniła. Odzew był wielki, bo wszystkie Przedszkolaki wzięły w nim udział.  

            Wielkość jajek oraz technika wykonania prac była dowolna.

            Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi , rozwijanie wyobraźni, kreatywności i pomysłowości dzieci, jak również tworzenie różnych przestrzennych kompozycji dekoracyjnych własnoręcznie, doskonaląc przy tym umiejętności manualne.

            Prace były wykonywane z wielką dokładnością, precyzją i zaangażowaniem.

            Wszystkie pisanki okazały się przepiękne, a ich autorzy w pełni zasłużyli na nagrody i dyplomy. 

            Dziękujemy wszystkim Przedszkolakom za udział w konkursie artystycznym i życzymy dalszych sukcesów !

        • WIELKANOC 2024
          • WIELKANOC 2024

          • "Zakwitły już jabłonie na wiosny powitanie.

            Posłuchaj - biją dzwony!

            To jest ZMARTWYCHWSTANIE..."

            A oto co na temat Wielkanocy sądził nasz Patron:

            Święta są po to, aby „przypomnieć sobie Pana Jezusa i wielkie prawdy wiary. Święta po to przychodzą, żeby nauczyć się więcej miłości. Są po to, żeby po Wielkanocy być lepszym niż przed Wielkanocą” – pisał patron naszej szkoły ks. Jan Twardowski.

             

            I garść danych z Wikipedii:

            Data obchodzenia świąt Wielkanocnych nie jest stała i w poszczególnych latach występuje w różnych terminach, ale zawsze między 22 marca a 25 kwietnia. Jest to tak zwane święto ruchome, a jego datę ustala się na podstawie kalendarza księżycowego. Święta Zmartwychwstania Pańskiego wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. 

            Wielkanoc 2024 obchodzić będziemy w niedzielę 31 marca, a to oznacza, że już w połowie lutego rozpoczął się czas przygotowania do nich, czyli Wielki Post. Jest to o tyle istotne, gdyż aby dobrze przeżyć te święta, trzeba dobrze wykorzystać ten szczególny czas przygotowania, który stoi pod znakiem modlitwy, postu i jałmużny.

            Bezpośrednie obchody Świąt Wielkanocnych nazywane Triduum Paschalnym, rozpoczynają się wieczorną mszą św. w Wielki Czwartek, kończy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. Podczas Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty wspominamy wszystko, co wydarzyło się w ostatnich dniach życia Chrystusa, Jego mękę, śmierć aż po zmartwychwstanie.

             

        • KONKURS PALM
          • KONKURS PALM

          • kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową i Okresem Wielkanocy oraz pogłębianiem wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej.

            Jak co roku obchodziliśmy Niedzielę Palmową w sposób podkreślający jej wyjątkowe znaczenie i charakter.

            Nasi uczniowie, dzieci z przedszkola wraz z całymi rodzinami przybyli do naszego kościoła  z pięknymi dziełami sztuki - palmami, które poświęcone podczas uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez Księdza Przemysława Budnika poddane zostały ocenie konkursowej.

            Decyzją Komisji Konkursowej wyniki prezentują się następująco:

            I kategoria- najwyższa palma:

            1 miejsce : Szymon Statek i Hubert Buczek – wys. 7,8 m

            2 miejsce – Izabela Haraf – 4,5 m

            3 miejsce – Magdalena Snopek – 4m

            4 miejsce – Wiktoria Sroka,

            5 miejsce - klasa VI – 3,8 m

            II kategoria- najładniejsza  palma:

            1 miejsce - Tymon Wróbel

            2 miejsce- Bartłomiej Kaczmarczyk

            3 miejsce –  Zuzanna Juszczyk

            4 miejsce - Wojciech Bugajski

            5 miejsce – ex aequo- Julia Stokłosa, Magdalena i Hubert Wrona

            Wyróżnienie – Publiczne Przedszkole „Słoneczko” w Cichawce

             

            Gospodarz/organizator  konkursu + fundator nagród  – Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Cichawce

            Współorganizatorzy i fundatorzy nagród:

            Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego  i Publiczne Przedszkole „Słoneczko: w Cichawce

            Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Cichawka „Realiści”

            Centrum Kultury Gminy Łapanów

            Gmina Łapanów

            Komisja konkursowa

            Ks. Przemysław Budnik

            Maria Statek

            Małgorzata Juszczyk

            Ryszard Kaczmarczyk

            Grzegorz Statek

        • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2024 ( OTWP)
          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2024 ( OTWP)

          • "Młodzież zapobiega pożarom"

            W dniu 27 marca w budynku OSP w Łapanowie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" (OTWP). Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klas V - VII: Filip Haraf, Filip Bujak i Karolina Gęślak. Choć tym razem nikomu z nich nie udało się przejść do dalszych zmagań, to przecież znajomość przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej - będzie procentować w ich dalszym życiu.

        • BEZPIECZNY INTERNET DLA NAJMŁODSZYCH
          • BEZPIECZNY INTERNET DLA NAJMŁODSZYCH

          • DBI dla uczniów klas I - III, czyli: Sieciaki - Poznaj bezpieczny internet oraz Sieciaki - Pięć zasad bezpieczeństwa.

            W ramach szkolnych obchodów DBI , organizowanych przez  Polskie Centrum Programu Safer Internet Uczniowie klas I-III uczestniczyli w dwóch lekcjach online DBI:

            • 25 marca -  Sieciaki - Poznaj bezpieczny internet,
            • 27 marca -  Sieciaki - Pięć zasad bezpieczeństwa.

            Pierwsza lekcja  nawiązywała do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Prowadzona była przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznały drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedziały się też kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać.

            Podczas drugich zajęć dzieci poznały Sieciakowe Zasady Bezpieczeństwa: - Chroń swoją prywatność - Mów, jeśli coś jest nie tak - Nie ufaj osobom poznanym w sieci - Szanuj innych w sieci - Korzystaj z internetu z umiarem. 

            Ponadto rozwiązywali zagadki i rebusy, których myślą przewodnią był BEZPIECZNY INTERNET.

            Mamy nadzieję, że poznane zasady uczniowie właściwie wykorzystają i bezpiecznie będą korzystać z zasobów internetu.

        •  "Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?"
          • "Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?"

          •  Lekcja DBI on - line w ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet - Razem dla Bezpiecznego Internetu.

            Za nami kolejna lekcja DBI on - line "Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?" w ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet - Razem dla Bezpiecznego Internetu.

            Tym razem w dniu 22 marca uczestniczyli w niej uczniowie klas V - VII. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest cyberprzemoc i jakie są jej formy. Zastanawiali się skąd bierze się hejt, co napędza hejterów oraz jak czuje się osoba doświadczająca agresji w sieci. Uczniowie uzyskali informacje, gdzie można szukać pomocy w sytuacji cyberzagrożenia.

            Ważny numer – telefon zaufania 116 111.

        • WIOSENNY KRZYK MODY
          • WIOSENNY KRZYK MODY

          •  Nasze obchody Powitania Wiosny

            Wiosna, wiosna wkoło....

            A szczególnie wiosennie było  w naszej szkole i przedszkolu w piątek 22 marca. To w tym dniu  panował wszędzie  wiosenny nastrój.

            Nasi uczniowie i przedszkolaki udowodnili, że kreatywności i odwagi na pewno im nie brakuje i podczas II edycji "Wiosennego krzyku mody" doskonale zaprezentowali się w wiosennym pokazie mody. Było kolorowo, barwnie, radośnie.

            Dziękujemy samorządowi uczniowskiemu, który pod opieką p. Tomasza Jaworskiego i p. Sylwii Sobczyk   zorganizowali wiosenne wydarzenie wydazrenie w pięknej scenerii. A wszystkim uczestnikom konkursu,gratulujemy udziału, a w szczególności - zwycięzcom konkursu - klasie VI.